کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

همزمان با سرمای بی‌سابقه در کشور مصرف گاز بخش خانگی به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسید

صرفه جویی ملی، راهکار گرفتارنشدن در بحران گازی

23 دی 1401 ساعت 18:00


سرمای بی سابقه در اکثر نقاط کشور موجب افزایش مصرف گاز بویژه در بخش خانگی شده است که همدلی و همراهی سراسری مردم در کنار تدابیر دولت راهکار نهایی گرفتار نیامدن در بحران گازی خواهد بود.
فصل سرما در حالی بسیاری از نقاط جهان از جمله بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفتار زمستانی سخت ساخته بگونه‌ای که حتی کشورهای بزرگی همچون آلمان، فرانسه و انگلیس با ساعت‌ها قطعی انرژی مواجه هستند و بسیاری از کشورها برای تامین گرمای خانه‌هایشان به سوزاندن هیزم و زغال سنگ روی آورده‌اند که سرمای کم سابقه در ایران نیز چالشهایی را به همراه داشته است هر چند که با تدابیر انجام شده تا کنون از قطعی گاز جلوگیری شده است. در این میان در فضای رسانه‌ای در حالی بحران انرژی در غرب کمرنگ و بحران انرژی در قالب واژگانی همچون تدابیر دولت در برخوردرای شهروندان از گاز توجیه می‌شود که در قبال وضعیت انرژی در ایران با واژه بحران سعی در القای ناتوانی دولت در تامین نیاز انرژی کشور دارند حال آنکه تا به امروز قطعی گاز در کشور روی نداده است هر چند که مصارف خانگی به دلیل سرمای کم سابقه با افزایش همراه بوده است. مسئله‌ای که قطعا در کنار تدابیر دولت نیازمند همدلی ملی برای عبور از این سرمای سخت و برخورداری کل کشور از نعمت گاز می باشد.
در همین چارچوب وزیر نفت با تأیید بروز افت فشار گاز در شمال شرق کشور گفت: تا این لحظه هیچ گونه قطعی گاز در بخش خانگی و تجاری نداشته ایم اما امروز میزان مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب گذشت.جواد اوجی، وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت تأمین و مصرف گاز کشور گفت: سردترین روزهای سال را سپری می کنیم به طوری که با یخبندان گسترده و کم سابقه مواجه ایم.
وی افزود: ۴۶۰ شهر کشور و ۲۷ استان با دمای زیر صفر مواجه اند و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی موجب شده تا امروز میزان مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب گذشت. وزیر نفت از بروز افت فشار گاز در شمال شرق کشور خبر داد و گفت: این مسئله یک هشدار برای مشترکان است که نیاز به صرفه جویی در مصذرف گاز از سوی مردم داریم.
وی ادامه داد: هیچ گونه قطعی گاز در بخش خانگی و تجاری نداشته ایم اما از مردم خواهش می کنم هر نوع استفاده غیرضروری از گاز را متوقف کنند و دمای منازل را بین ۱۸ تا ۲۱ درجه تنظیم کنند؛ در صورتی که مدیریت مصرف گاز از سوی مردم صورت بگیرد، این روزهای سرد را بدون بروز قطعی گاز سپری خواهیم کرد.اوجی با بیان اینکه «تولید در حداکثر خود قرار دارد و تمام ظرفیت تولید، پالایش و انتقال گاز در مدار بهره برداری است»، گفت: اگر مردم یک درجه از دمای منازل خود را کاهش دهند، ۲۵ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد.وزیر نفت با اشاره به درگیری تمامی کشورهای اطراف ایران با مسئله تأمین گاز زمستانه گفت: در کشور ترکمنستان با بروز مشکل در تأمین گاز عشق آباد، حجم سوآپ گاز به ایران کاهش یافته که این مسئله در حال پیگیری است.
در همین حال نیز مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تاکنون بیش از ۱۳۱ هزار مورد پایش دمای اداره‌ها انجام شده که از این تعداد ۱۳ هزار مورد اخطار دریافت کرده ‎اند و جریان گاز حدود ۲ هزار اداره نیز قطع شده است.مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: با ورود سامانه هوای سرد به کشور ما شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط هستیم، به‌طوری که در استان‌های شمال غربی و شرقی دمای هوا تا منفی ۲۸ درجه سانتیگراد رسیده، این از حیث فراگیری و ماندگاری سرما در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.وی با بیان این که به تبع کاهش دما افزایش شدید مصرف گاز در بخش‌های خانگی و تجاری را شاهد هستیم، تصریح کرد: روز گذشته حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در بخش‌های خانگی و تجاری مصرف شده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال در این بازه زمانی بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می‌دهد که معادل تولید ۶ فاز پارس جنوبی است. معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان با اشاره پایش دمای اداره‌ها، گفت: از ابتدای این طرح تاکنون بیش از ۱۳۱ هزار مورد پایش دمای اداره‌ها انجام شده که از این تعداد ۱۳ هزار مورد اخطار دریافت کرده‎اند و جریان گاز حدود ۲ هزار اداره نیز قطع شده است.
مجید چگنی‌ ، با اشاره به آخرین وضعیت مصرف گاز در کشور عنوان کرد: مصرف گاز بخش خانگی به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسید و رکورد سال گذشته با ۶۹۲ میلیون متر مکعب در روز شکسته شد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: هم‌اکنون دمای ۲۶ استان کشور زیر صفر درجه است و در تعداد زیادی از استان‌ها دمای منفی ۱۰ درجه داریم؛ تاکنون توانسته‌ایم با تدابیر انجام شده، شبکه گاز را در حالت پایداری قرار دهیم اما قطعا برای تداوم این روند به همکاری مردم نیازمندیم، زیرا که نگرانی‌هایی در آینده وجود دارد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: هر یک درجه کاهش دمای خانه، معادل ظرفیت‌سازی گاز معادل تولید یک فاز پارس جنوبی است و اگر به جای تنظیم دمای خانه روی ۲۵ درجه، این دما روی ۲۱ درجه تنظیم شود، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. به هر تقدیر آنچه مسلم است آنکه امروز کشور نیازمند همدلی و جهادی نوین در صرفه جویی و استفاده بهینه از گاز است تا بتوان از این سرمای ناگهانی و کم سابقه که بسیاری از نقاط کشور را فرا گرفته است عبور کرد.

نویسنده: مهدی یوسفی


کد مطلب: 124964

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/124964/صرفه-جویی-ملی-راهکار-گرفتارنشدن-بحران-گازی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir