کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نشست امنیتی مونیخ با محوریت تشدید جنگ افروزی غرب در کی‌یف برگزار شد

از ادعای پیامبری زلنسکی تا فرماندهان داعشی ارتش اوکراین

29 بهمن 1401 ساعت 20:22


نشست امنیتی مونیج با موجی از جوسازی‌های جنگ طلبانه سران اروپا با ادعای مقابله با روسیه، چین و ایران در حالی برگزار شد که همزمان آنها به حمایت زلسنکی پرداختند که از یک سو در این نشست ادعای پیامبری خود و خود را معادل حضرت داوود معرفی کرد و از سوی دیگر گزارش‌ها از حضور گسترده داعش در جمع نظامیان اوکراینی حکایت دارد.
زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «مسئله فقط این نیست که اوکراین باید در جنگ ببرد. مسئله این است که "جالوت" باید ببازد و هیچ جایگزینی بجز پیروزی اوکراین در این جنگ وجود ندارد.» جالوت، نام شخصیتی منفور است که در جنگ با قوم طالوت، به دست داوود پیامبر کشته شد. زلنسکی در حالی جنگ اوکراین را مشابه جنگ حضرت داوود با جالوت عنوان کرده که در ادامه از اسرائیل خواست تا «فلاخه داوود» را بفرستد تا از «علیه جالوت» استفاده کند.«فلاخه داوود» یک سامانه دفاع هوایی ساخت اسرائیل است که اوکراین چندین بار از اسرائیل درخواست کرده است.
ادعای پیامبری زلنسکی در حالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس مجموعه تصاویر و یک ویدئو که ظاهرا چند جنگجوی کی‌یف در خط مقدم در منطقه دونتسک را نشان می‌دهد، منتشر کرد. در یکی از این تصاویر، یک نظامی که این خبرگزاری آمریکایی او را فرمانده یک واحد اوکراینی به نام کورت معرفی کرده، با نشان داعش روی بازوی چپش دیده می‌شود. این افراد اغلب شخصاً با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین مرتبط بوده‌اند. اوایل این هفته او چند عکس از سربازان کی‌یف را در اینستاگرام خود منتشر کرد که در یکی از آن‌ها نماد نازی روی بازوی یک نظامی دیده می‌شود.
در این میان در ادامه رویکردهای جنگ افروزانه غرب، شبکه سی ان ان در گزارشی از یک کارخانه تسلیحاتی به حجم تولید انواع سلاح در یک روز برای ارسال به اوکراین پرداخت.ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیرا گفته است میزان مصرف مهمات در اوکراین بسیار بالاتر از میزان تولید ما است. بن والاس وزیر جنگ انگلیس در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، گفت تامین جنگنده برای اوکراین دور از دسترس است و آموزش خلبانان اوکراینی برای هدایت جنگنده‌ها، آموزش بلندمدت و مربوط به شرایط پس از جنگ است که اوکراین به دفاع از خودش نیاز داشته باشد.
ماکرون رئیس جمهور فرانسه در سخنانی گفت که در حال حاضر زمان گفت‌وگو یا مذاکره با روسیه نیست چون مسکو جنگ را انتخاب کرده و باید با آن مقابله کرد.شولتز صدر اعظم آلمان نیز گفت مسکو باید درک کند که اروپا بیش از هر زمان دیگر یکپارچه است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بیش از ۵۰۶ هزار نفر با امضای طوماری از اولاف شولتز صدراعظم آلمان درخواست کردند تا ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف کرده و بجای آن به برقراری گفت‌وگوهای صلح میان مسکو و کی‌یف کمک کند.همچنین هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در پی پیشروی های ارتش روسیه در اوکراین ادعا کرد که پیشروی در منطقه باخموت استان دونتسک اوکراین ارزش راهبردی ندارد. البته کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سفر خود در سالگرد جنگ اوکراین به لهستان، برنامه ای برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین ندارد. از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) از گسترش روابط روسیه و چین ابراز نگرانی و اعلام کرد که این سازمان از نزدیک گسترش روابط نظامی پکن و مسکو را دنبال می‌کند.
همچنین «دیدیه ریندرز» کمیسیونر دادگستری اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه تاکنون ۲۱.۵ میلیارد یورو از دارایی‌های افراد و شرکت‌های روسی را مسدود کرده است.در این میان ارتش روسیه اعلام کرد که شبه نظامیان اوکراینی مهمات حاوی ماده سمی ناشناخته را بر روی مواضع نیروهای مسلح روسیه در «اوگلدار» دونتسک پرتاب کردند.«دیمترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی از «علاقه‌مندی ویژه» این کشور به جت‌های جنگنده آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان خبر داد.روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص» در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی قصد دارد تا یک سیستم هشدار در برابر تهدیدات هوایی را به اوکراین تحویل دهد.
پنج نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره با ارسال نامه‌ای از رئیس‌جمهور ایالات متحده درخواست کردند تا برای نبرد با روسیه به اوکراین جنگنده «اف-۱۶» ارسال کند. نیروهای نظامی واگنر روسیه اعلام کردند که شهر پاراسکوویوکا در شمال شهر باخموت را به طور کامل پاکسازی کرده و این شهر در حال حاضر تحت سیطره نیروهای روسی قرار دارد.در این میان سوناک نخست وزیر انگلیس با تاکید بر لزوم افزایش حمایت نظامی از اوکراین، از ناتو خواست تضمین‌های امنیتی بلندمدت در برابر اقدامات روسیه ارائه دهند. هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که اگر روسیه در جنگ اوکراین پیروز شود، این پیروزی دیگر کشورها را نیز به انجام اقدامات مشابه تشویق خواهد کرد.


کد مطلب: 125267

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125267/ادعای-پیامبری-زلنسکی-فرماندهان-داعشی-ارتش-اوکراین

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir