کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نسخه نویسی نخست «تونی بلر» برای آتش افروزی جدید

اروپا جنگ با روسیه را به آفریقا منتقل کند

6 اسفند 1401 ساعت 20:40


«تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس که جنگ افروزی در افغانستان و عراق با قتل عام میلیون‌ها نفر را در کارنامه دارد، به روزنامه انگلیسی «تلگراف» گفت: غرب به منظور مقاومت در برابر روسیه به راهبرد گسترده‌ای نیاز دارد و این راهبرد از طریق حمایت از قاره آفریقاست.
نخست‌وزیر اسبق انگلیس با بیان اینکه موج بعدی مهاجرت به اروپا و افراط‌گرایی از ساحل (کشورهای جنوب صحرای بزرگ) آفریقا شروع می‌شود، اظهار داشت: ضروری است که کشورهای غربی سیاست هماهنگی در این زمینه داشته باشند.از زمانی که بلر سمت نخست‌وزیری را ترک کرد از انگلیس خواسته‌ است «فصل جدیدی» در روابط خود با کشورهای آفریقایی باز کند.مؤسسه تونی بلر تصریح کرد: رئیس جمهور روسیه پس از اروپای شرقی، آفریقا را دومین مرز برای محاصره اروپا و غرب می‌داند.معاون وزیر خارجه روسیه به تازگی گفته‌ است: مسکو در صدد افتتاح مراکز دیپلماتیک خود در چند کشور آفریقایی است و اکنون منتظر است که توافق درباره جنبه‌های حقوقی و پروتکلی آن انجام شود.
لازم به ذکر است در ادامه رویکردهای جنگ افروزانه غرب، وزیر خارجه هلند با اشاره به موافقت اتحادیه اروپا با بسته تحریمی جدید علیه روسیه گفت، در بسته جدید ۱۲۱ فرد و نهاد روسیه به لیست تحریمها اضافه می‌شود.هکسترا با استقبال از بسته دهم تحریمی بروکسل علیه مسکو گفت: تحریمهای جدید شامل ممنوعیت صادرات و اضافه شدن ۱۲۱ فرد و نهاد روسی به لیست تحریمها است. خبر دیگر آنکه امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه یک روز بعد از سالروز آغاز درگیری‌ها در اوکراین، گفت که اوایل آوریل (نیمه دوم فروردین) به چین سفر خواهد کرد و از پکن خواست «به ما کمک کند روسیه را تحت فشار قرار دهیم تا به جنگ در اوکراین پایان دهد».
خبر دیگر آنکه پنتاگون اعلام کرد واشنگتن هیچ تغییری در موقعیت نیروهای استراتژیک روسیه از زمان خروج از پیمان استارت، مشاهده نکرده است. در این میان به دنبال رونمایی چین از سند ابتکاری خود برای حل و فصل سیاسی بحران اوکراین در یکسالگی شروع این جنگ، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین گفت که قصد دارد با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین دیدار کند.خبرگزاری "یوکراینفورم" اوکراین ضمن اعلام این خبر، به نقل از زلنسکی نوشت که دیدار وی با همتای چینی به نفع روابط دو کشور و به سود امنیت جهان خواهد بود.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی ای بی سی ضمن پافشاری بر ضرورت نداشتن ارسال جنگنده های اف ۱۶ به اوکراین در شرایط فعلی، هشدار داد که در صورت کمک نظامی چین به روسیه، شرکت های آمریکایی از این کشور نیز خارج خواهند شد. با وجود اصرار مقام های اوکراینی، بایدن گفت که آمریکا "فعلاً" جنگنده های مذکور را به این کشور ارسال نمی کند و ارتش آمریکا معتقد است که همسایه غربی روسیه در حال حاضر به کمک های مهمتری نیاز دارد.بایدن گفت: ما اقلامی را که به باور ارتش، اوکراین در حال حاضر به آنها نیاز دارد، ارسال می کنیم. اوکراین به تانک، توپخانه، پدافند هوایی و راکت انداز پیشرفته "هایمارس" نیاز دارد.رئیس جمهور آمریکا همچنین تهدید کرد در صورتیکه چین سلاح های مرگبار به روسیه ارسال کند تا علیه اوکراین استفاده شود، واشنگتن واکنش نشان خواهد داد. وی با این حال و بر خلاف هشدار مقام های دولتی پیش بینی کرد که پکن دست به چنین اقدامی نزند.در همین حال امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی از رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود خواست با فرار روسیه از تحریم‌های غرب مقابله کند.رئیس جمهور فرانسه گفت: "فشار و انزوای روسیه باید افزایش یابد" تا مسکو (در جنگ اوکراین) مجبور به تسلیم شود.
این در حالی است که در ادامه تقابل روسیه و غرب، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سوییس جایگاه خود به عنوان یک کشور بی‌طرف را از دست داده و نمی‌تواند بستر گفت‌وگوهای صلح اوکراین و روسیه را فراهم کند.ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: سوییس با اجرای تحریم‌های یکجانبه غرب علیه روسیه، دیگر در نگاه ما کشور بی‌طرف محسوب نمی‌شود. خبر دیگر آنکه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای کاهش میزان خودکشی در بین نظامیان آمریکایی به تکاپوی جدی افتاده است.اعضای کمیته تحقیقاتی پنتاگون در مجموع ۱۲۰ توصیه مختلف را مطرح کرده و از مقامات ارتش خواسته نظارت بیشتری بر موضوع حمل سلاح گرم از سوی نظامیان آمریکایی در پادگان‌های نظامی داشته باشد. در این میان کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، در آینده نزدیک به حدود ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.


کد مطلب: 125331

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125331/اروپا-جنگ-روسیه-آفریقا-منتقل-کند

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir