دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
کد مطلب : 125422
آنچه این روزها در آلمان می‌گذرد

از اعتصاب‌های گسترده تا قتل‌های سریالی زنان

از اعتصاب‌های گسترده تا قتل‌های سریالی زنان
اتحادیه کارکنان آلمان در شش ایالت این کشور و در پی به نتیجه نرسیدن گفتگو با کارفرمایان برای افزایش دستمزدها، در حالی فراخوان اعتصاب داده است که در ادامه بحران‌های اجتماعی در این کشور گزارش‌ها از قتل زنان از جمله توسط همسرشان حکایت دارد که دولت هیچ اقدامی برای مقابله با آن صورت نداده است.
کارکنان بخش خدمات عمومی در ایالت‌های بادن ووتمبرگ، بایرن، نورد راین وستفالن، زاکسن، هِسِن و و برلین دست از کار می‌کشند.در برخی شهر‌ها از جمله مانهایم فعالیت همه امور شهری از جمله ادارات، شهرداری‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها، خدمات تامین آب، مهد‌های کودک و وسایل حمل و نقل عمومی متوقف می‌شود.
کارکنان درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز در برخی شهر‌ها از ایالت‌های شش گانه از جمله پایتخت از ساعت ۶ بامداد تا ۲۲ دست از کار می‌کشند و تنها بخش‌های اضطراری در این مراکز فعال خواهد ماند.اتحادیه اصناف انتظار دارد که در این اعتصاب روزانه، ۶ تا ۷ هزار شرکت کننده حضور داشته باشند.اتحادیه کارکنان در چند دور گفتگو با کارفرمایان خواستار افزایش دستمزد‌ها به میزان ۱۰.۵ درصد برای حدود ۲ و نیم میلیون نفر از کارکنان بخش‌های خدمات عمومی شده است که تا کنون گفتگو‌ها به شکست انجامیده و این اتحادیه اعلام کرده است که تا حصول نتیجه اعتصابات هشداری را ادامه خواهد داد.در برخی شهر‌ها تظاهرات اعتراضی نسبت به پایین بودن دستمزد‌ها و گرانی اجناس برگزار می‌شود. بنابراین بیمارستان Charité برلین برخی عملیات های درمانی از پیش برنامه ریزی شده را به تعویق انداخت و استخرها نیز انتظار محدودیت‌هایی را دارند.
اعتصاب های هشداردهنده همچنین برای روز دوشنبه در خدمات فدرال، ارتش آلمان و اداره آب و کشتیرانی برنامه ریزی شده است. به گفته وردی، روز سه‌شنبه برای اولین بار در بیمارستان ارتش هم اعتصاب برگزار می شود.کریستوف اشمیتز، عضو هیئت ملی وردی، گفت که پیشنهاد قبلی کارفرمایان در مذاکرات جمعی قابلیت دستیابی به توافق را ندارد.وی افزود: به همین دلیل است که اکنون در سراسر کشور فشار می آوریم تا کارفرمایان تسلیم شوند. انجمن کارفرمایان KAV از اعتصاب هشدار دهنده انتقاد کرده و از اتحادیه خواست تا به میز مذاکره بازگردد.دلیل این اعتصاب های هشدار دهنده، چانه زنی جمعی برای کارمندان بخش دولتی در سطوح فدرال و محلی است. وردی و انجمن کارمندان دولت dbb خواستار ۱۰.۵ درصد و حداقل ۵۰۰ یورو دستمزد بیشتر برای ۲.۵ میلیون کارمند در سراسر کشور هستند. کارفرمایان پیشنهادی را در دور دوم مذاکرات در پایان فوریه ارائه کردند. از جمله شامل افزایش پنج درصدی حقوق در دو مرحله و پرداخت یکباره به مبلغ ۲۵۰۰ یورو است. اتحادیه ها بلافاصله این موضوع را رد کردند.
در این میان در ادامه بحران‌های اجتماعی به گفته لیزا پاوس، وزیر خانواده آلمان: «کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان (موسوم به کنوانسیون استانبول)، همانند یک سپر محافظ برای زنان و کودکان است و من مایلم که چنین باشد. این نمی‌شود که در آلمان، تقریبا در هر سه روز، یک زن به دست شریک فعلی یا سابق زندگی اش، کشته شود. بر همین اساس است که من آگاهانه از مقوله «زن کشی» (در آلمان) سخن به میان می‌آورم. متاسفانه خشونت جنسی علیه زنان به بخشی از روزمره آلمان تبدیل شده است.»
تبدیل خشونت جنسی علیه زنان به یکی از اخبار روزمره جامعه آلمان، موضوعی است که پیشتر صدراعظم آلمان نیز درباره آن ابراز تاسف کرده بود.اولاف شولتس در تاریخ ۲۵ نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی در دو رشته توییت در این باره گفته بود: «باید به لحاظ ساختاری از زنان، در برابر خشونت‌های خانگی، بهتر محافظت کنیم. این محافظت، شامل حق محافظت در برابر خشونت، تأمین مالی قابل اعتماد برای پناهگاه‌های زنان و ثبت بهتر جنایات نفرت انگیز زن ستیزانه است.»شولتس در دومین توییت خود در این باره نوشت: «متاسفانه، خشونت علیه زنان، به یک جنایت روزمره گسترده تبدیل شده است؛ تا جایی که خطرناک‌ترین مکان برای زنان، همان خانه خودشان شده است. آنچه مهم است اینکه: خشونت خانگی، یک مساله خصوصی نیست بلکه یک موضوع اجتماعی است که به همه ما مربوط می‌شود.»
از هر چهار زن در آلمان، یک زن با اعمال خشونت شریک کنونی یا سابق زندگی اش روبروست.سازمان غیردولتی «زمین زنان»، به بررسی میزان «خشونت خانگی» در جامعه آلمان پرداخت.سینا تونک، مدیر بخش کارشناسی سازمان «زمین زنان»: (در آلمان) به مسئله «خشونت خانگی» به عنوان یک تابو نگاه می‌شود و با وجودی که چندان (در جامعه) مطرح نمی‌شود، اما واقعیت آن است که از هر چهار زن (در آلمان)، یک زن با اعمال خشونت شریک فعلی یا سابق زندگی اش روبه‌رو است. تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۱۹۱۶۴ مورد «خشونت خانگی» زنان (در آلمان) به طور رسمی به ثبت رسیده است.سینا تونک: در انظار عمومی، این طور است که زنانی که متاثر از «خشونت خانگی» هستند، جراحات خود را از خجالت یا از ترس، از نظر، پنهان می‌کنند و مردان (آلمانی) نیز در خارج از چهار دیواری خانه‌های خود، این نوع تهاجمات و حملاتشان را (از انظار دیگران) مخفی می‌کنند.
ترجمه بیلبورد شهری: «خشونت خانگی» زمانی اتفاق می‌افتد که دو شریک زندگی در خانه با هم تنها باشند. در آلمان، از هر چهار زن، یک زن، از «خشونت خانگی» رنج می‌برد؛ خشونتی که آثارش از ترس یا خجالت، از انظار دیگران پنهان می‌شود.سینا تونک: این بیلبورد شهری، هر دو سوی مقوله «خشونت خانگی» را تشریح می‌کند: آن طرفی که مشهود و قابل رویت نیست و در واقع همانند یک تابو به آن نگاه می‌شود و طرفی دیگر که درد و محنت زنانی که از «خشونت خانگی» متاثر شده اند، نشان می‌دهد. به همین علت است که ما حتما باید کاری انجام دهیم. باید به دور و برمان نگاه کنیم و کاری کنیم که افراد متاثر از «خشونت خانگی»، احساس تنهایی نکنند.ظرف دو هفته، تعداد بیلبورد‌های شهری حاوی هشدار «خشونت خانگی» به ۲۵۰ عدد رسید تا میلیون‌ها شهروند بتوانند آن را ببینند.هرچه دقیقتر به اطراف خود نگاه کنید، به همان نسبت، کمتر می‌توانید از آنچه پیرامونتان می‌گذرد، اغماض کنید.
https://siasatrooz.ir/vdcdxk0fxyt0xo6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما