کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وقتی غرب برای پنهان‌سازی شکست دوباره فشار هوشمند تقلا می‌کند

بندبازی اروپا با طناب پوسیده اینستکس

19 اسفند 1401 ساعت 19:02


همزمان با شکست سناریوی تحریک آژانس علیه ایران و نیز ناکام ماندن طرح ایجاد فضای اغتشاش در ایران با ایجاد نوسانات ارزی، اکنون در فریب کاری جدید برای تاثیرگذاری مصنوعی بر اقتصاد ایران و برهم زدن بازار ارز، کشورهای اروپایی روز پنجشنبه اعلام کردند سامانه‌ای را که در بحبوحه تحریم‌های آمریکا برای تسهیل تجارت با ایران راه‌اندازی کرده بودند به حالت تعطیل درآورده‌اند.
طبق اذعان کشورهای اروپایی تنها یک معامله از طریق این سامانه انجام شده است.وزرای خارجه فرانسه و آلمان گفتند ۱۰ سهامدار اینستکس (بلژیک، آلمان، فنلاند، دانمارک، فرانسه، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و انگلیس) به این جمع‌بندی رسیدند که بعد از امتناع ایران برای کار کردن با این سامانه دلیلی برای ادامه فعالیت آن وجود ندارد.سازو کار اینستکس در ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی و حدود دو سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای رونمایی شد. با آنکه کشورهای اروپایی مدعی بودند این سامانه را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران راه‌اندازی کرده‌اند اما مقام‌های عالی‌رتبه این کشور بارها در نظراتشان اعتراف کردند که با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی را نمی‌توان به تجارت با کشوری مجبور کرد اینستکس تنها اقدامی نمادین به شمار می‌رود.
این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که این سازوکار مالی صرفا به دلیل عدم استقلال اقتصادی اروپا از آمریکا با شکست مواجه شد و کارکردی جز شرطی‌سازی اقتصاد ایران نداشت.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص تصمیم کشورهای سهامدار اینستکس برای تعطیلی این سامانه اظهار داشت: دولت‌های اروپایی پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام، متعهد شده بودند که با اتخاذ راهکارهای ضروری، استمرار منافع اقتصادی ایران از تعهدات رفع تحریمی برجام را محقق سازند. یکی از سازوکارهایی که اروپایی‌ها خود برای انجام این تعهد مطرح کردند، تاسیس اینستکس به عنوان یک کانال مالی برای تسهیل تجارت بین ایران و‌‌ اروپا بود. کنعانی دلیل اصلی ناکامی اینستکس را نبود اراده جدی و ناتوانی دولت‌های اروپایی در ایفای تعهداتشان در مسیر جبران خروج یکجانبه آمریکا از برجام و همراهی آنها با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا برشمرد و افزود: همچنانکه این کشورها در تمام طول زمان فعالیت اینستکس هیچ منبع مالی یا خط اعتباری بلندمدت به این کانال تزریق نکردند. در همین حال میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ضمن انتقاد از کارشکنی‌های آمریکا و اروپا در بازگشت به توافق برجام گفت که آمریکایی‌ها به زودی به میز مذاکرات بازنمی‌گردند. از سوی دیگر فرحان حق معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با درخواست از ایران برای عمل به تعهدات داده‌شده به آژانس اتمی، گفت که همه کشورها باید هرکاری می‌توانند برای تنش‌زدایی از اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران انجام دهند.
در همین حال در ادامه جوسازی‌های ضد ایرانی کارین ژان-پی‌یر سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه ناوهای ایرانی پهلو گرفته در برزیل ذیل تحریم‌های آمریکا قرار دارند، اما گفت که برزیل به‌عنوان یک کشور مستقل حق دارد با هر کشوری که می‌خواهد تعامل کند.همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی ۱ فرد و ۴۵ شرکت را به بهانه ارتباط با بخش‌های پتروشیمی و هواپیماسازی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داد. در این میان آستین وزیر دفاع آمریکا که به فلسطین اشغالی سفر کرده در یک نشست خبری مشترک با همتای صهیونیست خود گفت که دیپلماسی هنوز بهترین گزینه در قبال ایران است. همچنین ده‌ها سازمان مردم‌نهاد در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا خواستار عقب‌نشینی سفیر آمریکا از اظهاراتش درباره ایران شدند.تام نایدز» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی روز یک اسفندماه گفته بود که واشنگتن از هر اقدام رژیم صهیونیستی علیه ایران حمایت خواهد کرد.
در دامه مخالفت با طراحی‌های ضد ایرانی صهیونیست‌ها،«مختار محمداف» سفیر جمهوری آذربایجان در تل‌آویو در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» گزارش رسانه‌های صهیونیستی درباره همکاری ضدایرانی باکو و تل‌آویو را تکذیب کرد.سفیر جمهوری آذربایجان ضمن تکذیب این گزارش و دروغ خواندن آن، اظهار داشت: «جمهوری آذربایجان از ابتدا اعلام کرده که در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نخواهد کرد و اجازه استفاده از خاک خود علیه کشورهای دیگر را نخواهد داد... به این دلیل که ما خود از کشورهای دیگر نیز انتظار داریم که در امور داخلی ما مداخله نکنند.» لازم به ذکر است دیروز علی اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی درباره چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه با یکدیگر رایزنی کردند.


کد مطلب: 125441

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125441/بندبازی-اروپا-طناب-پوسیده-اینستکس

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir