کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

واکنش مثبت سعودی‌ها به احیای روابط ایران و عربستان

از تاکید به بی‌صداقتی آمریکا تا آمادگی برای سرمایه‌گذاری در ایران

24 اسفند 1401 ساعت 19:52


دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز در راستای توسعه روابط در حالی راهی امارات می‌شود که در ادامه همگرایی میان تهران-ریاض مقامات عربستانی ضمن اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری در ایران از غیر قابل اعتماد بودن میاجی‌گری آمریکا گفته‌اند.
در ادامه همگرایی منطقه‌ای وزیر دارایی عربستان از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری در ایران در سایه توافق اخیر میان تهران و ریاض خبر داد.«محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان در جریان یک نشست اقتصادی تاکید کرد: بعد از دستیابی به توافق میان ریاض و تهران، ممکن است روند سرمایه گذاری عربستان در ایران بسیار سریع انجام شود.وی در ادامه افزود: فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی برای عربستان در ایران وجود دارد.
از سوی دیگر رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد که آمریکا نمی‌توانست میانجی صادقی در مذاکرات ایران و عربستان باشد.«ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه «فرانس ۲۴» اعلام کرد که نه آمریکا و نه اروپا نمی‌توانستند میانجی صادق باشند و توافق بین عربستان سعودی و ایران را تضمین کنند، مانند آنچه چین به آن کمک کرده است.وی تاکید کرد:چین توانست این کار را انجام دهد؛ چرا که روابط خوبی با عربستان سعودی و ایران دارد.الفیصل همچنین افزود که انتظار دارد توافق بین ریاض و تهران در تمامی پرونده‌های منطقه، از یمن گرفته تا لبنان و سوریه نیز تاثیر داشته باشد.این درحالی است که نشست شورای وزیران سعودی به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور در کاخ عرقه ریاض برگزار شد.شورای وزیران سعودی در همین رابطه ابراز امیدواری کرد که با ادامه گفتگوهای سازنده بین دو کشور براساس چارچوب‌ها و اصول مندرج در این توافقنامه منافع و خیر و برکات این توافق برای دو کشور به طور اخص و کل منطقه به طور اعم حاصل شده و منجر به توسعه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی شود. در همین حال نشریه نیوزویک نوشت: «آنچه واقعا درباره توافق هفته گذشته ایران و عربستان قابل توجه بود این است که نقش آمریکا بعنوان قدرت تعیین کننده در منطقه زایل شده است.»در این میان در ادامه همگرایی منطقه‌ای علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، امروز در پاسخ به سفر شیخ طحنون بن‌زاید آل‌نهیان، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به کشورمان و به دعوت رسمی همتای خود‌ به ابوظبی سفر می‌کند.شمخانی در سفر به امارات علاوه بر مذاکره با همتای اماراتی خود با مقامات بلند پایه این کشور نیز دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد. در این سفر، مسئولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان را همراهی می‌کنند.پیشتر شمخانی به منظور مذاکره برای ازسرگیری روابط بین تهران و ریاض به پکن سفر کرده بود.
در این میان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه توافق ایران و عربستان بر نقش واشنگتن در منطقه تأثیری نمی‌گذارد، گفت که نزدیک شدن تهران- ریاض مانعی برای عادی‌سازی روابط میان ریاض- تل آویو نیست. «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا گفت که کشورش هیچ تضادی بین توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین و بین نزدیک شدن احتمالی ریاض و تل آویو نمی بیند.
در همین حال دبیر کل اتحادیه عرب با مثبت ارزیابی کردن توافق ایران و عربستان، به تأثیرات این توافق اشاره کرد. «احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب در جریان دیدار با «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در بیروت تاکید کرد: تأثیرات توافق میان عربستان و ایران نهادیه کردن ثبات سیاسی و امنیتی میان آنها به شمار می‌رود.
از سوی دیگر نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه ایران هیچ اقدامی برای مداخله در مسائل عراق، قیمومیت بر این کشور یا تحمیل تصمیمی به آن اتخاذ نکرده است، افزود: برقراری روابط ویژه با ایران به نفع عراق است. در این میان در ادامه واکنش‌ها به تحولات منطقه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اعتراضات علیه رژیم صهیونیستی در توئیتی نوشت: «بحران پنهان هویت در لانه عنکبوت آشکار شد. اردوکشی خیابانی در تل‌آویو و دیگر مناطق اشغالی ۱۰ هفته است که بطور متناوب ادامه دارد.» وی ادامه داد: «البته این فقط یکی از بحران‌های متراکم در اسرائیل است. بنیاد بی ریشه با تندبادی فروخواهد ریخت.»کنعانی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم نوشت: «وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ»


کد مطلب: 125494

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125494/تاکید-بی-صداقتی-آمریکا-آمادگی-سرمایه-گذاری-ایران

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir