شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۴
کد مطلب : 125791
سرکوب تجمع مخالفان سلطنت در روز تاج‌گذاری چارلز سوم

«چارلز پادشاه من نیست»

«چارلز پادشاه من نیست»
همزمان با برگزاری مراسم تاج گذاری چارلز و در حالی که ۷۸ درصد جوانان خواستار پایان حاکمیت نظام سلطنت هستند، پلیس انگیس، گراهام اسمیت، رهبر گروه ضد سلطنتی جمهوری خواه و چندین نفر دیگر را که در آستانه تاجگذاری چارلز به محل تظاهرات می‌رفتند، دستگیر کرد.
مخالفان نظام سلطنت و حامیان نظام جمهوری که ۷۸ درصد جوانان و جمع کثیری از مردم انگلیس را شامل می‌شود در حالی در روز تاج گذاری چارلز اعتراض خود را به نظام پادشاهی اعلام کردند که این حرکت در کنار سانسور شدید خبری با سرکوب نیروهای امنیتی همراه بود چنانکه طبق اعلام "اسکای نیوز" صدها نفر تاکنون توسط پلیس انگلیس دستگیر شده اند. در حالیکه بیش از دو هزار تن از مخالفان سلطنت در آستانه مراسم تاج‌گذاری «چارلز سوم» در لندن تظاهرات برپا کردند، پادشاه جدید انگلیس رسماً سوگند یاد کرد.
رسانه‌های انگلیس گزارش کردند «چارلز سوم» در حالی بعنوان پادشاه بریتانیا مراسم تاج‌گذاری را در وست‌‌مینیستر آغاز کرده است که حدود ۲۰۰۰ نفر از مخالفان سلطنت در میدان «ترافالگار» لندن در اعتراض به تاج گذاری پادشاه چارلز سوم، تجمع کرده‌اند. رسانه‌های محلی گزارش کردند که مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم در هوای بارانی لندن در حال برگزاری است و مخالفان سلطنت پارچه نوشته‌هایی را به دست گرفته‌اند که بر روی آن‌ها نوشته شده است: «پادشاه من نیست» و «سلطنت را منسوخ کنید».روزنامه انگلیسی دیلی‌میل در این گزارش نوشته است که نیروهای امنیتی انگلیس در آستانه برگزاری مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا، گروهی از مخالفان سلطنت را که پارچه‌نوشته‌هایی علیه پادشاه بریتانیا به دست گرفته‌اند، دستگیر کرده است. اسکای‌نیوز نیز در این خصوص گزارش کرد، پلیس بریتانیا، رهبر گروه ضدسلطنتی «جمهوری» و چندین نفر دیگر را که در آستانه مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز به محل برگزاری مراسم تاج‌گذاری، تظاهرات برپا کرده بودند، بازداشت کرده است.تاج‌گذاری فعلی از نظر امنیتی، بزرگ‌ترین تاج‌گذاری‌ در تاریخ انگلیس محسوب می‌شود زیرا ۱۱ هزار و ۵۰۰ نیروی امنیتی برای حفظ امنیت این مراسم مستقر شده و تک‌تیراندازها نیز در پشت‌بام‌های اطراف محل برگزاری مراسم تاج‌گذاری حاضر شده‌اند. لازم به ذکر است طی هفته‌های اخیر به رغم مراسم تاج گذاری بسیاری از اتحادیه‌ها از جمله در حمل و نقل عمومی و هوایی دست به اعتصاب و تظاهرات زدند. بر اساس یک نظرسنجی آنلاین که توسط شرکت «یوگاو» انجام شده، حمایت از سلطنت در بریتانیا که در سال ۲۰۱۲ حدود ۷۳ درصد بود اکنون به ۵۳ درصد کاهش یافته است. بیشترین مقبولیت پادشاهی موروثی در میان گروه سنی بالاتر از ۶۵ سال با ۷۸٪ رای مثبت دیده می‌شود، و از آن طرف گروه ۱۸-۲۴ ساله‌ها کمترین تمایل را داشتند. تنها ۳۲٪ آنها طرفدار پادشاهی موروثی بودند. ۷۸٪ جوانترها اعلام کردند خاندان سلطنتی در نظرشان اهمیتی ندارد و موضوعی نیست که به آن علاقمند باشند.
خانواده سلطنتی انگلیس در حالی تاجگذاری پادشاه جدید را طی مراسمی پرخرج در مقابل چشم همه جشن می‌گیرند که اختلافات اجتماعی و فقر روزافزون در این کشور بیداد کرده و محبوبیت سلطنت به حد پایینی افول کرده است.ان تی وی آلمان با اشاره به این نفرت روزافزون در مطلبی با عنوان آیا چارلز سوم آخرین پادشاه انگلیس است؟روزنامه تاگس شاو آلمان هم در مطلبی نوشت: گفته می شود که تاج گذاری چارلز سوم ۱۰۰ میلیون پوند هزینه دارد. به گفته منتقدان این هزینه پولی است که باید برای مقاصد دیگر استفاده شود. تفاوت های اجتماعی، که در حال حاضر قابل توجه است، اخیراً حتی در انگلیس بیشتر شده است.خانواده سلطنتی بریتانیا در روز تاج گذاری تمام شکوه و جلال خود را به نمایش خواهند گذاشت: کالسکه های طلایی، جواهرات، تاج و تخت، بهترین لباس ها. همه چیز شخصاً متعلق به خانواده سلطنتی نیست.روزنامه "گاردین" اخیرا در یک پروژه تحقیقاتی بزرگ به ردیابی اموال پادشاه پرداخته و ثروت خصوصی وی را ۱.۸ میلیارد پوند تخمین زده است که شامل املاک، املاک و مستغلات، جواهرات، آثار هنری، اسب، ماشین، سرمایه گذاری سرمایه و خیلی چیزهای دیگر می شود.گراهام اسمیت، منتقد سلطنت، که ریاست سازمان مبارزات انتخاباتی جمهوری را بر عهده دارد در این باره گفته است: این غیرقابل قبول است که ۱۰۰ میلیون پوند برای تاج گذاری هزینه شود. او می گوید که این پول می تواند برای کمک به بی خانمان ها و فقرا استفاده شود. در عوض، اکنون صرف رژه مردانه خواهد شد.همزمان Trussel Trust که از بیش از ۱۲۰۰ پنل در سراسر این کشور پشتیبانی می کند زنگ خطر را به صدا در آورده است. این سازمان اعلام کرده که هرگز به اندازه دوازده ماه گذشته بسته های غذایی به موسسات نداده که تقریباً سه میلیون - ۳۷ درصد بیشتر از سال قبل بود. شارین، یک بیوه و مادر در کاردیف، نیز به این سازمان های حمایتی وابسته است و او می گوید: این شرم آور و گاهی اوقات تحقیرآمیزاست. "اما کجا باید بروم؟"آنا وایتلاک، مورخ از دانشگاه لندن سیتی هم می گوید از دیدگاه جوانان، سلطنت مظهر یک جامعه ناعادلانه است. وایتلاک آینده سلطنت را معلق می بیند زیرا پادشاهان به حمایت مردم نیاز دارند - و این در حال کاهش است.
میلیون‌ها بریتانیایی تنها می‌توانند در کمال ناباوری جشن‌ها و اهتزاز پرچم‌ها را در این آخر هفته تماشا کنند و آنچه را که در مقابل چشمانشان اتفاق می‌افتد نظاره گر باشند. آنها نه تنها چیزهای تجملی که خانواده سلطنتی به آن عادت کرده اند را ندارند، بلکه حتی از لوازم ضروری بقا نیز بی بهره هستند. آنها به طور خطرناکی به سطح پایین معیشتی نزدیک می شوند. وضعیت بحرانی در اقتصاد چنان است که نتیجه آن را در شکست حزب محافظه کار می توان مشاهده کرد. به دنبال شکست حزب محافظه کار در انتخابات شوراها در انگلیس، «کر استارمر» رهبر حزب کارگر می‌گوید که حزبش در مسیر پیروزی در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۴ است.براساس گزارش بی بی سی، حزب حاکم محافظه کار به رهبری «ریشی سوناک] نخست وزیر انگلیس ۴۸ شورا و بیش از ۱۰۰۰ عضو شورا را در انتخابات محلی روز پنج شنبه از دست داده است و حتی بدتر از پیش بینی‌ها عمل کرده است.انتخابات پارلمانی بریتانیا پاییز ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد. روزنامه نیویورک تایمز نتیجه انتخابات شوراهای شهر را زنگ خطری برای پایان حکومت ۱۴ ساله محافظه کارها بر داونینگ استریت خوانده است.
https://siasatrooz.ir/vdccopqss2bqim8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی