جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۰
کد مطلب : 125949
محاصره‌ای که غرب همچنان بر استمرار آن اصرار دارد

۶میلیون کودک گرسنه یمنی در‌ آستانه مرگ

۶میلیون کودک گرسنه یمنی در‌ آستانه مرگ
در حالی که کشورهای غربی همچنان بر ادامه محاصره یمن و به نتیجه نرسیدن مذاکرات صنعا و ریاض اصرار دارند، سازمان یونیسف زنگ خطر را به صدا درآورد و اعلام کرد حدود شش میلیون کودک یمنی در خطر گرسنگی منجر به مرگ هستند و خواستار کمک فوری بین المللی برای نجات جان آنها شد.
سازمان ملل متحد بار دیگر زنگ خطر را به صدا درآورد و درباره خطر مرگ میلیون ها کودک یمنی به سبب گرسنگی هشدار داد.صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" هشدار داد که میلیون ها کودک در یمن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند مگر اینکه اقداماتی فوری برای اطمینان از بودجه کافی برای ارائه کمک هایی انجام شود تا جان آنان را نجات دهد.
دفتر این سازمان در یمن در توییتی اعلام کرد که حدود شش میلیون کودک در یمن تنها یک قدم با گرسنگی فاصله دارند و نیازمند حمایت فوری هستند.این دفتر خاطرنشان کرد، زمان تاکید بر تعهدات با شرکای اروپایی برای امداد و ارائه حمایت های نجات دهنده فرا رسیده است. این در حالی است که یونیسف اوایل سال جاری نیاز خود را به حدود ۴۵۰ میلیون دلار برای ادامه ارائه کمک‌های بشردوستانه نجات بخش به کودکان در یمن اعلام کرده بود.
بر اساس گزارش این سازمان که اواخر ماه مارس منتشر شد، بیش از ۱۱ میلیون کودک در یمن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.برنامه جهانی غذا روز یکشنبه نیاز فوری خود را به ۸۰ میلیون دلار اعلام کرد تا بتواند به ارائه کمک های غذایی نجات دهنده به کودکان یمنی ادامه دهد.محاصره زمینی، هوایی و دریایی یمن با حضور ناوهای جنگی عربستان سعودی در آب‌های یمن در سال ۲۰۱۵ و پس از حمله نظامی عربستان به این کشور آغاز شد. آمریکا نیز در اکتبر ۲۰۱۶ به این محاصره پیوست.
اواسط فروردین ماه ۱۴۰۲ همزمان با مذاكرات هيئت اعزامي عربستان با انصارالله يمن در صنعا، رياض با صدور فرمانی اعلام کرد که ورود ٥٠٠ قلم کالای ممنوعه را به یمن که از ٦ سال پیش منع شده بود، برداشته و کشتی‎ های در حرکت به سمت یمن بدون هیچ‌گونه بازرسی می‎ توانند وارد بنادر یمن شوند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاده است، محاصره این کشور هنوز به طور کامل رفع نشده و این کشور در فروش نفت و کسب درآمد آن برای رفع تامین نیازهای مردم همچنان دچار شرایط محاصره و تحریم است.
خبر دیگر از یمن آنکه رئیس شورای عالی سیاسی دولت نجات ملی یمن ضمن تبریک سالروز آزادسازی لبنان، گفت که این رخداد، الهام‌بخش آزادگان جهان بوده است.مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی دولت نجات ملی یمن سالروز آزادسازی لبنان موسوم به «عید مقاومت و آزادسازی» را به ملت، مقاومت و ارتش این کشور تبریک گفت.
شبکه خبری المسیره به نقل از المشاط گزارش داد، یمن با احترام زیادی به خالقان روز مقاومت و آزادی لبنان -اعم از سران و ملت مقاومت آن- نگاه می‌کند؛ زیرا عید مقاومت، الهام‌بخش آزادگان جهان بوده است.۲۵ می سال ۲۰۰۰ مقارن با ۵ خرداد ۱۳۷۹، رژیم صهیونیستی شکست بزرگی از حزب‌الله لبنان متحمل شد و بعد از حدود بیست سال، ناگزیر به خروج از جنوب لبنان شد. این روز به عید مقاومت و آزادسازی در لبنان معروف است.
رئیس شورای عالی سیاسی یمن با بیان اینکه سالروز آزادی لبنان، نقطه تحول راهبردی بود، تأکید کرد: بار دیگر حمایت خود را از لبنان و حق این کشور در بازپسگیری اراضی باقیمانده اشغالی خود، اعلام می‌کنیم. هر چند هنوز بخش هایی از خاک لبنان مانند کفرشوبا و مزارع شبعا در اشغال صهیونیست ها قرار دارد، اما مقاومت لبنان بخش اعظم خاک جنوب لبنان را که از سال ۱۹۷۸ میلادی در اشغال صهیونیست ها بود، آزاد کرد.پیش از این حزام اسد، از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، در گفت و گو با شبکه خبری العالم تصریح کرد: آمریکایی ها با تداوم تجاوزات خود و ادامه وضعیت نه جنگ نه صلح در یمن، در پی سلطه مستقیم بر کشور یمن به ویژه بر بنادر و آبراه ها و نیز کنترل منابع آن از جمله نفت و غیره هستند.وی افزود: آمریکا علاوه بر این تلاش می کند قدرت تصمیم گیری در یمن را به اختیار خود درآورد، همان گونه که در دوره های گذشته چه از طریق دیکته کردن و چه در قالب بخشنامه ها و دستورات مستقیم، تصمیمات خود را بر یمن تحمیل می کرد.
این مقام جنبش انصار الله یمن تصریح کرد که منافع آمریکا در ادامه تجاوز به یمن و زمینه سازی برای فروش تسلیحات در حجم بسیار زیاد در منطقه است، همانگونه که در هشت سال گذشته مشاهده کردیم واشنگتن به باج گیری مالی از رژیم سعودی و اماراتی و تهدید به لغو حمایت از آنها مبادرت می کند، همان طور که ترامپ پیشتر به این مساله اشاره کرده بود.
این مقام انصارالله یمن گفت: هدف قرار دادن مرکز انتقال نفت از سوی انصارالله که نفت را از بندر مشیمه به سمت دریا پمپاژ می کرد، امری نمادین بود زیرا از دزدیده شدن نفت یمن حکایت می کرد، نفتی که موضوعی حاکمیتی محسوب می شود و حق هر شهروند یمنی است در حالی که درآمد حاصل از فروش آن به بانک ملی سعودی می رفت و برای تامین مالی تجاوز به مردم یمن هزینه می شد.
https://siasatrooz.ir/vdchkmnzw23niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی