شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۷
کد مطلب : 125955
انتخابات سرنوشت ساز ترکیه امروز برگزار می‌شود

اردوغان و اوغلو در انتظار آرای خاکستری

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه امروز در حالی برگزار می‌شود که ائتلاف اردوغان و قلیچدار اوغلو برای کسب آرای خاکستری تلاش کرده حال آنکه نظر سنجی‌ها از پیروزی اردوغان حکایت دارد.
با افزایش رقابت بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور با کمال قلیچدار اوغلو نامزد معارضان، دو ائتلاف رقیب برای کسب آرای میلیون‌ها نفری که در دور اول انتخابات شرکت نکرده و آن را تحریم کردند یا برای شرکت در انتخابات مردد هستند تلاش می‌کنند.در صورت پیروزی هر یک از احزاب مذکور در انتخابات، حزب پیروز به حزب تاثیرگذار تبدیل خواهد شد. میزان مشارکت در انتخابات ترکیه، از ۸۸ درصد فراتر رفت که در مقایسه با انتخابات سابق رقم بالایی است. با تشدید رقابت بین نامزد‌های انتخابات یعنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و کمال قلیچدار اوغلو نامزد مخالفان، صحبت بر سر ترغیب و جذب ۸ میلیون فرد واجد شرایط رای دادن در انتخابات است که در مرحله اول انتخابات شرکت نکردند.
بر اساس برخی نظرسنجی ها، علل تحریم انتخابات توسط ۱۲ درصد از رای دهندگان در دور اول انتخابات متعدد بوده است به طوریکه برخی به علل قومی اقدام به اینکار کرده اند و برخی به علت داشتن موضع با حزب حاکم یا حزب معارض اقدام به اینکار کردند.هر چند دور دوم انتخابات، مهم و سرنوشت ساز است، اما ناظران معتقدند که با ایجاد شکاف و جدایی در میان رهبران اتئلاف راستگرای آتا پس از حمایت سنان اوغان نامزد این ائتلاف از رجب طیب اردوغان و حمایت «اومیت اوزداغ» از قلیچدار اوغلو برخی اقدام به تحریم انتخابات خواهند کرد.
آخرین نظرسنجی که توسط بنیاد تحقیقات ترکیه انجام شد و روزنامه «حریت» آن را منتشر کرد، نشان می‌دهد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه با کسب ۵۳.۷ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز خواهد شد.طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، بیش از سه هزارنفر دارای ۱۸ سال و بالاتر، از ۲۶ منطقه که واجد شرایط رای دادن و ساکن ترکیه بوده‌اند، در این نظرسنجی شرکت کردند.بر اساس نتایج این نظرسنجی، اردوغان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مجدداً انتخاب خواهد شد؛ تخمین زده می‌شود که در دور دوم، از ۵درصد آرای اختصاص یافته به «سنان اوغان»، کاندید سوم دور اول، ۱.۷۵ درصد آرا به نفع اردوغان و ۱.۲۵درصد به نفع «کمال قلیچداراوغلو»، کاندید مخالفان اختصاص پیدا کند.
وقتی از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که چرا در دور اول به اردوغان رای دادند، ۴۱.۲ درصد پاسخ دادند که «به او اعتماد دارند»، ۲۹.۶ درصد پاسخ‌شان این بود که اردوغان در ایجاد «ثبات» موفق بوده است؛ ۲۴.۸درصد پاسخ داده‌اند که او به وعده‌هایش عمل می‌کند و ۴.۴ درصد انتخاب او را به عنوان پاسخی به مخالفان توصیف کرده اند.
اردوغان در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه ۴۹.۵۲ درصد و رقیب او، نامزد احزاب مخالف، قلیچداراوغلو، ۴۴.۸۸ درصد آرا را به دست آوردند. قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فردا (یکشنبه، ۲۸ می) برگزار شود.حزب چپ‌گرای سبز در انتخابات پارلمانی ترکیه که حدود ۱۰ روز پیش برگزار شد، ۶۲ کرسی به دست آورد. «اومیت اوزداغ»، رئیس حزب «ظفر» نیز حمایت خود را از قلیچداراوغلو در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد.این انتخابات در ترکیه تاریخی توصیف می‌شود؛ چراکه برنده آن جمهوری ترکیه را به دومین سده سالگرد خود خواهد رساند، آن هم بعد از انتخاباتی که حدود ۸۸ درصد از مردم ترکیه در داخل و خارج از کشور در آن شرکت کردند.روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، روز سه‌شنبه، ۲۳می گزارشی تحلیلی درباره احتمال پیروزی اردوغان منتشر کرده و نوشت: طی رقابت‌های دور اول انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهور ترکیه، در شش استانی که بیشترین تلفات زمین لرزه این کشور به ثبت رسید، اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رهبر ائتلاف «مردم» توانست به طور میانگین ۶۳ درصد آراء را به دست آورد. این نشان می‌دهد که زلزله ترکیه، جایگاه اردوغان را تکان نداده است.هم اردوغان و هم ائتلاف مخالفین او، پیروزی و شکست در انتخابات را به‌عنوان یک موضوع حیاتی امنیت ملی ترکیه قلمداد کرده آن را به مسئله بقا پیوند می‌زنند.
در شرایطی که جمهوری ترکیه به‌عنوان نخستین نظام جمهوری تأسیس‌شده در منطقه صدساله شده، حالا و در یکصدمین سالگرد تأسیس جمهوری، اردوغان می‌گوید که قرن ترکیه آغاز شده است و این کشور به قله پیشرفت خواهد رسید، این در حالی است که او پس از ۱۲ سال تلاش و تبلیغ، نتوانست که هیچ‌کدام از اهداف ذکرشده در سند چشم‌انداز ۲۰۲۳ را کند. از دیگر سو، حزب جمهوری خلق که به‌دست مصطفی کمال تأسیس شده است و درست به‌اندازه جمهوری ترکیه عمر دارد، معتقد است که ادامه کار و فعالیت سیاسی و مدیریتی اردوغان برای کشور، بسیار خطرناک است و پیامدهای تلخی برای مردم این کشور خواهد داشت.
کلیچداراوغلو، به‌تازگی در پیامک‌های تلفنی به مردم ترکیه خبر داده است که ماندن اردوغان بر اریکه قدرت، به‌معنی تداوم بحران اقتصادی در ترکیه خواهد بود. او همچنین وعده داده است که به‌محض پیروزی، میزان سود بدهی کارت‌های اعتباری را صفر کند و اصل بدهی را نیز طی اقساط ۳۶ ماه از مردم پس خواهد گرفت. "کمال قلیچداراوغلو" نامزد ائتلاف ملت در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سخنانی عجیب و غیر قابل باور، خطاب به مردم کشورش گفت: «اگر به من رای نمی دهید، به پای صندوق نروید». قلیچداراوغلو دیشب در آخرین برنامه تبلیغاتی خود که به صورت زنده از تلویزیون پخش می شد، با بی توجهی به حق شهروندان در آزادی رای دادن و حق انتخاب، خطاب به رای دهندگانی که قصد رای دادن به اردوغان رقیب وی را دارند، افزود: «همه باید با اخلاق و با فضیلت باشند».
https://siasatrooz.ir/vdcenn8znjh8woi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما