شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۷
کد مطلب : 125960

پایان مدارا با طالبان

پایان مدارا با طالبان
نزدیک به ۲ سال است که گروه طالبان پس از خروج نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی، در افغانستان قدرت را در دست گرفته و دولت تشکیل داده است.
گروه طالبان یک گروه افراطی و تروریستی است که در افغانستان جنایات زیادی را مرتکب شده است. اما آمریکایی‌ها با خالی کردن میدان برای طالبان، افعانستان را تحویل این گروه دادند تا با استقرار و قدرت گرفتن، مشکل تازه‌ای برای منطقه باشد.
از زمانی که این گروه در افغانستان حاکم شد، از همان زمان برخی کارشناسان، تحلیلگران و رسانه‌های ایران سعی کردند تا خطر این گروه را یادآور شوند اما برخی مسئولان اعتقاد بر مدارا با این گروه را داشتند.
ایران با برخی از اعضای گروه طالبان مذاکراتی داشته و حتی سفارتخانه افغانستان در تهران را هم تحویل آنها داده است و سفارت ایران در کابل نیز فعال است.
با وجود مدارایی که ایران با طالبان در طول نزدیک به ۲ سال از تشکیل حکومت خودخوانده طالبان می‌گذرد، اما آنها با کوچکترین و بدیهی‌ترین اصول و مناسبات دو جانبه و همسایگی آگاهی ندارند و هر بار شاهد مواضع تند علیه ایران بوده‌ایم. از سوی دیگر،‌بارها درگیری‌های مرزی از سوی نیروهای طالبان مستقر در مرزهای مشترک ایجا شده که روز گذشته نیز یک درگیری مرزی دیگر اتفاق افتاد.
مسئله حق ابه ایران از هیرمند نیز با تمسخر و بی توجهی سرکردگان گروه طالبان همراه بود در حالی که قرارداد بین ایران و افغانستان باید از سوی این کشور برای تأمین آب ایران رعایت شود اما آنها بهانه‌های گوناگونی می‌آورند و حتی مسئله جدی را با شوخی و استهزا پاسخ می‌دهند.
روز جمعه بود که امیر عبداللیهان وزیر خارجه ایران تأکید کرد: هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم زیرا طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است نه همه آن. این موضوع دقیقاً همان نکته‌ای است که نزدیک به دو سال پیش بسیاری در ایران به آن اشاره کردند و حتی خواهان تحت فشار قرار دادن این گروه شدند اما سیاست مدارا در دستور کار قرار گرفت حتی احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود به مقابله با طالبان پرداخت و خواهان حمایت از جنبش خود شد با وجودی که از او حمایت نشد،‌اما گروه او همچنان در منطقه پنجشیر حضور دارد و اجازه اشغال این بخش از افغانستان را به طالبان نداده است.
اکنون پس از ۲ سال از حضور طالبان، رفته رفته ماهیت واقعی این گروه افراطی تروریستی برای همگان آشکار می‌شود و باید سیاست مدارا با آنها کنار گذاشته شود.
اما ماجرای درگیری مرزی که دیروز اتفاق افتاد چه بود؟
درگیری نیروهای مرزبانی ایران با نیروهای طالبان در منطقه ماککی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز گرچه به پایان رسیده و در حال بررسی علت وقوع درگیری است اما باید این گروه یک گوشمالی حسابی بشود تا به تعرضات خود علیه مرزها و مرزبانان ایران پایان دهد. جزئیاتی درباره درگیری دیروز مرزبانان ایرانی با نیروهای طالبان افغانستان منتشر شده است. این درگیری ظهر دیروز در مرز سیستان و بلوچستان ایران و ولایت نیمروز افغانستان و در مناطقی مانند اطراف روستاهای ساسولی، حاتم و ماککی رخ داده است. در این درگیری از سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک و توپخانه استفاده شده با این حال اخبار مبنی بر بهره‌گیری نیروهای ایرانی از موشک کاملاً کذب است.
اخبار مبنی بر هدف قرار گرفتن فرودگاه شهر زرنج در افغانستان از سوی نیروهای ایرانی غیر واقعی و کذب است و درگیری‌ها در همان اطراف مناطقی نام برده شد، به وقوع پیوسته است.
در پی درگیری بین نیروهای مرزبانی ایران و طالبان افغانستان، از ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه دیروز پل ابریشم از سوی نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با توقف یک دستگاه کامیون بر روی این پل مسدود شد.
با توجه به سیاست رفتاری طالبان در منطقه، به نظر نمی‌رسد که کشورهای همسایه، رژیم طالبان را به رسمیت بشناسند چرا که اعتماد کردن به این گروه اشتباه است.
کشورهای همسایه افغانستان باید برای برگزاری انتخابات آزاد برنامه ریزی کنند و طالبان را وادار به برگزاری انتخابت کنند تا مردم افغانستان خود برای آینده کشور تصمیم بگیرند.
خطر وجود طالبان در افغانستان هر روز برای منطقه و ایران بیشتر می‌شود، چرا که آنها مواضع خود را مستحکمتر می‌کنند، هر چند برای ایران قدرتمند مهار طالبان بسیار آسان‌تر از نابودی داعش در سوریه و عراق است.

شهادت دو مرزبان ایرانی در درگیری با طالبان
این درحالی است که دو مرزبان ایرانی در درگیری با طالبان به شهادت رسیدند.
به گزارش معاونت اجتماعی فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان، طی درگیری پیش از ظهر دیروز نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در منطقه «ماککی» مرز مشترک ایران و افغانستان دو مرزبانان ایرانی به شهادت رسید. در این درگیری یکی از نیروهای طالبان نیز به هلاکت رسید.
در همین راستا جانشین فراجا توضیحاتی درباره اقدامات طالبان در مرز ایران ارائه کرد.سردار قاسم رضایی درباره اقدام نسنجیده نیروهای طالبان در مرز ایران گفت:‌حدود ساعت ۱۰ دیروز ششم خرداد ماه نیروهای طالبان از سمت کشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین‌المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند که با واکنش قاطعانه مرزبانان مواجه شدند.
بر اساس اعلام پایگاه خبری پلیس، وی ادامه داد: بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتکل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه۱ تذکرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است. اما متاسفانه مجددا از ساعاتی قبل تیراندازی شروع و درگیری‌ها ادامه دارد.
جانشین فرمانده کل انتظامی کشور افزود: درپی شروع درگیری‌های مرزی از سوی طالبان، سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی کشور، دستورات قاطعانه لازم، به مرزبانان را ابلاغ و تأکید کرد که شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیک شدن به مرزها را ندهند. در این دستور تاکید شده است که نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاکمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین‌المللی خود پاسخگو باشند.
https://siasatrooz.ir/vdcaimn6w49nuo1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما