يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
کد مطلب : 126946
وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای

ایران محدود کردن مسیرهای تاریخی ترانزیتی منطقه را برنمی‌تابد

ایران محدود کردن مسیرهای تاریخی ترانزیتی منطقه را برنمی‌تابد
وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای تصریح کرد که  هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه و محدود کردن مسیرهای تاریخی ترانزیتی موجود در منطقه را هرگز برنخواهیم تافت.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که دیروز میزبان «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه در نخستین سفرش به تهران بعد از تصدی این سمت، بود، پس از استقبال از وی و دیدار و گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای که چهار ساعت به طول انجامید در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.وی عنوان کرد: هدفگذاری حجم تبادل تجاری دو کشور 30 میلیارد یورو است اکنون در میانه راه هستیم. اخیرا معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه سفری به آنکارا داشت و توافقات خوبی در زمینه اقتصادی بین دو کشور وجود داشت.امیرعبداللهیان بیان کرد: در حوزه حمل و نقل و ترانزیت اتفاق نظر داریم مسیرهای ترانزیت در منطقه مسیرها مکمل بین دو کشور است و مسیرها عامل رقابت نیست بلکه عامل تکمیل همکاری‌ها بین ایران و ترکیه است.وزیر خارجه بیان کرد: بعد از گذشت پنج سال نشست کمیته انتقال محکومان به صورت مشترک در آنکارا برگزار خواهد شد.وی گفت: بر آمادگی برای امضای سند همکاری‌‌های جامع تأکید کردیم.وزیر خارجه افزود:‌ بر مسأله آب و مشکلات کم آبی و حساسیت‌های ایجاد شده تأکید کردیم. اتفاق نظر داریم کمیته فنی تشکیل شده از سال گذشته در آینده نزدیک به ایران سفر و دور جدید گفت‌وگوها برگزار شود. استفاده منصفانه از آب رودخانه ارس با در نظر گرفتن حق‌آبه عرفی و زیست محیطی از منابع پایین دست ارس به صورت کامل صورت بگیرد.امیرعبداللهیان اضافه کرد: زمان عبور از دوره تنش و درگیری به دوره صلح و همکاری در قفقاز رسیده است. با الهام علی اف توافقات خوبی صورت گرفت. از توافقات و گفت‌وگوهای ارمنستان و آذربایجان حمایت می‌کنیم و هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه و محدود کردن مسیرهای تاریخی ترانزیتی موجود در منطقه را هرگز برنخواهیم تافت.
با تأکید بر حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها معتقدیم باید از مسیر دیپلماسی و گفت وگو نگرانی‌های ترکیه و سوریه از موضوعات مرتبط با تروریسم، امنیت مرز و آوارگان به همکاری دو کشور منجر شود. ایران هم در ظرفیت داشتن رابطه دوستانه با دو کشور و هم نشست چهارجانبه به تلاش‌های خود برای رفع نگرانی برادران در ترکیه و همچنین در چارچوب احترام به تمامیت ارضی سوریه به تلاش‌های سازنده خود ادامه می‌دهد.وزیر خارجه بیان کرد: شاهد طرح ایده‌های سازنده از سوی فیدان در مورد مرز مشترک و مبارزه با تروریسم و ضرورت بازگشت آوارگان سوری بودم.وی گفت: در باره وضعیت در اوکراین، افغانستان و فرمت‌های سه جانبه در پی عادی شدن روابط ایران و عربستان می‌تواند شکل بگیرد با فیدان گفت‌وگو کردیم و دو طرف اتفاق نظر داریم در آینده نسبت به تشکیل نشست سه جانبه ایران، عربستان  وترکیه با تمرکز بر همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری اقدام کنیم. وی افزود: وزیر خارجه ترکیه بیان کرد که هیچ برنامه‌ای در ترکیه برای محروم کردن و یا کاهش استان‌های واقع در شمال غربی ما از دسترسی به آب‌های مناطق بالادستی در ترکیه وجود نخواهد داشت.
«هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران اظهار داشت: پیش از این به ایران سفر کرده بودم و این نخستین سفرم در این سمت است.وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با امیرعبداللهیان گفت: در روزهای آتی پذیرای رئیسی رئیس جمهور ایران در ترکیه خواهیم بود.
فیدان بیان کرد: ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند منطقه هستند و مسؤولیت ما این است که صلح و ثبات را در منطقه حاکم کنیم. وزیر خارجه ترکیه بیان کرد: دیدگاه ما را در خصوص موضوع سوریه می‌دانید انتظارات ما از سوریه به شکل کامل روشن است. شهروندان سوریه که در کشور ما هستند به شکل کامل و سالم به کشورشان بازگرداند.وی گفت: دولت سوریه در بحث پ.ک.ک با ما همکاری بیشتری داشته باشد و اینها از ملزومات ماست و مطمئنم جزو ملزومات سوریه نیز هست.فیدان بیان کرد: درباره عراق و مبارزه عراق با تروریسم و اسلام هراسی با امیرعبداللهیان صحبت کردم. به عنوان ترکیه از حصول تفاهم بین ایران و عربستان بسیار خوشنود هستیم. عربستان، ایران و ترکیه کشورهای بزرگ و مسؤولیت پذیر منطقه هستند و اینکه اینها با هم رابطه صلح آمیز داشته باشند مهم است.وی گفت: ادامه مذاکرات برجام برای ما مهم است و اطلاعات لازم را از امیرعبداللهیان دریافت کردیم.وزیر خارجه ترکیه درباره تنش در کرکوکاظهار داشت: کرکوک از نظر قومی و مذهبی یک مدل کوچک عراق است و آرامش و ثبات در این جا به منزله  آرامش و ثبات در عراق است و بر آن تاثیر می‌گذارد. کرکوک را به عنوان سمبل همزیستی مسالمت آمیز می‌دانیم. حکومت در عراق به نخست‌وزیری سودانی باعث ثبات در کشور شده است. اینکه در کرکوک که وطن هم نژادان ترک ما است در این شهر این حوادث رخ داده باعث نگرانی ماست. نظرات خود را در مخالفت با این تنش‌ها مطرح کردیم هم با نخست‌وزیر عراق و در سطوح مختلف گفت‌وگوهایی داشتیم.
وزیر خارجه ترکیه بیان کرد: از مقامات عراقی می‌خواهیم به موجودیت پ.ک.ک در عراق پایان دهد. تمامی اقوام کرکوک باید از حق آزادی بیان برخوردار باشند و زمینه مشارکت آنها در سطح اداری فراهم شود. حفظ حقوق ترکمن‌ها برای ما اهمیت دارد و نباید موضوع چانه‌زنی‌های سیاسی شود و ما از حقوق ترکمن‌های کرکوک همواره دفاع خواهیم کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcfjvdyvw6d01a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما