دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
کد مطلب : 126956
تکرار ادعای دسترسی رسانه‌های غربی به گزارشات محرمانه پیش از گزارش رسمی مدیر‌کل

رفتار غیر مسئولانه آژانس این شماره غنی‌سازی 60 درصد

رفتار غیر مسئولانه آژانس این شماره غنی‌سازی 60 درصد
در اقدامی که بار دیگر غیر قابل عتماد بودن و وابستگی آژانس به غرب را آشکار می‌سازد، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با بیان اینکه گزارش محرمانه آژانس اتمی درباره ایران را مشاهده کرده، نوشت که در این گزارش آمده که رشد ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد ایران رشد بسیار کُندی داشته است.
یکی از مولفه‌های مهم برای آژانس اصل رازداری و مستقل بودن است حال آنکه رفتارهای آژانس نشانگر فاقد این مولفه ها بودن است بگونه‌ای عملا این نهاد از رویکرد فنی به یک نهاد سیاسی مبدل شده است. مسئله‌ای که ادعاهای رسانه‌های غربی مبنی بر دسترسی به گزارش‌های اژانس درباره ایران پیش از انتشار رسمی نشانه‌ای بر این امر است. در ادامه همین روند آسوشیتدپرس  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضای این سازمان مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی اورانیوم با سطح خلوص ۶۰ درصد را آهسته کرده است.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با بیان اینکه گزارش آژانس اتمی را مشاهده کرده، نوشت: «در گزارش آژانس آمده است که ایران ۱۲۱.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد دارد که رشد بسیار کندتری نسبت به آمارهای قبلی دارد». به نوشته آسوشیتدپرس، گزارش آژانس در ماه می ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران را کمی بیش از ۱۱۴ کیلوگرم نشان داده بود که همین مقدار در ماه فوریه ۸۷.۵ کیلوگرم بود.این خبرگزاری با بیان اینکه ایران غنی‌سازی را کُند کرده اما نوشت که آژانس اتمی مشکلات دیگری را در تلاش‌ها برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران گزارش داده است.بر اساس این گزارش، آژانس اتمی مدعی شده که تهران با صدور روادید برای مقامات این سازمان مخالفت کرده و با رد کردن بازرسان مجربی که توسط آژانس تعیین شده‌اند، کار آنها را به چالش می‌کشد.
به نوشته آسوشیتدپرس، آژانس همچنین در این گزارش ادعا کرده که از ماه فوریه ۲۰۲۱ تحت محدودیت‌های ایران قادر به دسترسی به فیلم‌های دوربین‌های نظارتی نبوده و فقط داده‌های ثبت‌شده از ژوئن ۲۰۲۲ از دوربین‌های کارگاهی در شهر اصفهان در دسترس است.ایران همواره تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد و روز پنجشنبه نیز شبکه «بلومبرگ» گزارش داده بود که برخی از مقام‌های هسته‌ای پیش‌بینی می‌کنند که داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران در حالتعدیل تولید اورانیوم با درصد غنای بسیار بالا است. همچنین خبرگزاری فرانسه مدعی شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این حال اعلام کرد که ذخایر مذکور کماکان ۱۸ برابر سقف سال ۲۰۱۵ است.بر اساس این گزارش محرمانه که به رویت خبرگزاری فرانسه رسیده است، مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۱۹ اوت ۳ هزار و ۷۵۹ کیلو است که نسبت به آمار ماه مه ۹۴۹ کیلوگرم کاهش یافته است. پیش از این نیز وبگاه «بلومبرگ» گزارش کرده که آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد در گزارش فصلی ماه آینده خود، کاهش سرعت انباشت اورانیوم با درصد غنای 60 ایران را تأیید کند.
در این گزارش آمده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آماده می‌شود تا گزارش فصلی پادمان‌های ایران را پیش از نشست ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) شورای حکام آژانس منتشر کند.ایران همواره تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد و بلومبرگ در گزارش خود نوشته است که برخی از مقام‌های هسته‌ای پیش‌بینی می‌کنند که داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران در حالتعدیل تولید اورانیوم با درصد غنای بسیار بالا است.اواسط فروردین سال ۱۴۰۰، «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز خبر داد و گفت که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی به همراه نداشته است و یک روز پس از آن، معاون وقت وزیر خارجه ایران از تصمیم جمهوری اسلامی برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد خبر داد.علی‌رغم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تمامی مفاد برجام، دولت آمریکا در دوران ریاست «دونالد ترامپ» در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای برجام خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcgn39q3ak9xy4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما