جمعه ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۴
کد مطلب : 126970
وقتی شورای همکاری خلیج فارس حقوق حقه همسایگان را نادیده می‌گیرد

ساز ناکوک در قبال همگرایی منطقه‌ای

ساز ناکوک در قبال همگرایی منطقه‌ای
در اقدامی مغایر با روند همگرایی ماه‌های اخیر میان همسایگان و در شرایطی که حل اختلافات در چارچوب گفت و گو راهکار تعاملی در منطقه و مقابله با مداخلات خارجی است، شورای همکاری خلیج فارس بدون ارائه هیچ دلیل یا سند موثقی، بار دیگر مدعی شد که مالکیت میدان نفتی آرش، متعلق به عربستان و کویت است و جمهوری اسلامی ایران، حقی در آن ندارد.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر اصل تعامل با همسایگان برای حل اختلافات تاکید داشته و دارد و در این چارچوب نز دیپلماسی همسایگان را به اجرا گذاشته که دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است. در این میان گویی برخی کشورهای منطقه همچنان تصورات گذشته را مبنی بر بازی در زمین غرب علیه همگرایی منطقه حفظ کرده‌اند چنانکه در سازی ناکوک در قبال همگرایی منطقه، شورای همکاری خلیج فارس  صد و پنچاه و هفتمین نشست خود را در عربستان سعودی برگزار کرد و در جریان این نشست، گزافه‌گوییهایی درباره میدان نفتی آرش مطرح شد.
خبرگزاری رسمی اسپوتنیک گزارش داد، شورای همکاری در پایان این جلسه، با انتشار بیانیه‌ای، ادعا کرد که «فقط عربستان و کویت، به صورت کامل حق دارند از منابع این منطقه (میدان آرش) استفاده کنند».
 میدان گازی آرش در جنوب‌غربی جزیره خارک و در جنوب میدان نفتی فراساحلی ابوذر در آب‌های مرزی بین ایران و منطقه سابقا بی‌طرف بین کویت و عربستان واقع شده است. ذخایر گاز طبیعی این میدان مشترک ۳۶۸ میلیارد مترمکعب و ذخیره نفت آن نیز نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود و بر این اساس و طبق این مرز، حدود ۴۰ درصد تاسیسات نفتی و گازی موجود در این میدان، در آب‌های سرزمینی ایران قرار دارد.
شورای همکاری خلیج فارس مدعی شد که به صورت کامل مخالف ادعای طرف دیگر در این میدان است؛ زیرا به ادعای این نهاد عرب، مالکیت این میدان، به صورت مشترک، متعلق به عربستان و کویت است. منظور از طرف دیگر، جمهوری اسلامی ایران است.احمد مرادی نماینده مجلس شورای اسلامی به تازگی درباره  میدان مشترک گازی آرش گفت: میدان گازی آرش، یک میدان مشترک بین ایران ‌،کویت و عربستان است و ایران نیز همواره به رعایت اصل حسن همجواری با کشورهای همسایه تأکید دارد و تبادل نظر در ارتباطات مثبت را سرلوحه روابط خود در عرصه بین المللی قرار داده است‌. وی بیان کرد‌: اولویت اول قوای‌ مقننه‌، قضائیه و مجریه این است که مسائل و ابهامات را با گفت‌وگو‌ و مذاکره در منطقه برطرف کنند‌.نائب اول رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد‌: در مورد مسئله میدان مشترک گازی آرش نیز توصیه ما به عربستان و کویت این است که در مسئله میدان مشترک گازی آرش تابع کشور‌های تنش آفرین نباشند.
مرادی در ادامه گفت‌: مجلس شورای اسلامی نیز طبق قانون اساسی بر موضوعات مرزی کشور‌، همیشه تاکید دارند و در جهت حفظ منافع ملی ایران در منطقه گازی آرش‌، قطعآ به کمک دولت خواهد آمد و باید به گونه‌ای عمل کرد که منافع جمهوری اسلامی ایران به طور کامل تأمین شود. مسئولین وزارت نفت نیز در خصوص مسئله میدان مشترک نفتی و گازی آرش‌، با مجلس و دولت هم‌نظر و همگام است و  در بهره برداری ایران از میدان آرش تردیدی ندارد.
لازم به ذکر است ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دیروز در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس، اظهار داشت: جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است و اشاره به آنها در بیانیه اخیر نشست شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است.
کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها بر تمامیت سرزمینی خود تاکید کرده و بر حاکمیت خود بر جزایر ایرانی براساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین‌الملل تصریح کرده است.سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بهره‌برداری از منابع مشترک در خلیج فارس افزود: جمهوری اسلامی ایران، براساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید کرده است. بدون تردید، رفتارهای مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می‌تواند زمینه‌های مناسب همکاری‌های منطقه‌ای را فراهم کند. کنعانی افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس باید براساس حسن‌نیت و حقوق تاریخی از منابع بستر و زیر بستر خلیج فارس در راستای منافع مشترک ملت‌ها بهره‌برداری کنند.سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعاهای مربوط به برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به پیشبرد برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وفق حقوق و تکالیف ذیل معاهده عدم اشاعه و موافقت نامه جامع پادمان به صورتی سازنده ادامه داده و تحت تاثیر مداخلات و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی قرار نمی‌گیرد.کنعانی با اشاره به ضرورت حفاظت همه طرف‌ها از فضای مثبت جدید حاکم بر فضای منطقه‌ای و لزوم تقویت روند هم‌افزایی و همگرایی منطقه‌ای در مسیر تامین منافع و مصالح مشترک ملت‌های منطقه، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همسایگان انتظار دارد با رویکردی واقع‌بینانه، از طرح ادعاهای غیرواقعی پرهیز کرده تا زمینه برای ارتقاء و تعمیق مناسبات منطقه‌ای فراهم شود.
https://siasatrooz.ir/vdccmeqsx2bqio8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما