شنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹
کد مطلب : 126980
هشدار رئیس جمهور درباره تحولات منطقه قفقاز

روی خط قرمز ایران پا نگذارید

روی خط قرمز ایران پا نگذارید
پس از تحرکات نظامی جمهوری آذربایجان در چند روز گذشته در کنار مرزهای ایران و ارمنستان که برای تغییر جغرافیای منطقه برنامه ریزی شده است، جمهوری اسلامی ایران نیز با دقت کامل تحرکات و اقدامات باکو در منطقه را زیر نظر گرفت و بر اساس آن تحرکاتی را شکل داد.
علاوه بر اقدامات نظامی و نقل و انتقال ادوات و تجهیزات نظامی دفاعی در منطقه، سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به باکو و دیدارهایی که فرماندهان ارشد نظامی جمهوری آذربایجان با سرلشکر باقری خواهند داشت،‌ بی‌ارتباط به تحولات منطقه و تحرکات نظامی باکو نیست.
هر چند دلیل سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اسلامی رسما «توسعه مناسبات و همکاری‌های دفاعی و نظامی دوجانبه» عنوان شده  اما سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به باکو که دیروز شنبه انجام شد برای کاهش التهاب موجود بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز هست. تنش‌هایی که بین ارمنستان و آذربایجان وجود دارد امکان دارد به آتش جنگی در شمال غرب ایران تبدیل شود.
پشت صحنه تنش‌ها و اختلافات میان ایروان و باکو ترکیه و رژیم صهیونیستی نیز نقش دارند، حمایت‌ها ترکیه و اسرائیل از جمهوری آذربایجان بر آتش درگیری‌ها می‌افزاید.
هدف هم آن است تا با تغییر مرز میان ارمنستان و آذربایجان دسترسی ایران نیز قطع شود که البته جمهوری اسلامی بارها هشدار داده و تأکید کرده است که چنین اتفاقی نخواهد پذیرفت و با آن مقابله خواهد کرد.
معاون سیاسی رئیس جمهور نیز از واکنش رئیس جمهور کشورمان به ارائه گزارش نخست وزیر ارمنستان از وضعیت قفقاز خبر داد.
محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌ جمهور در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: پاسخ دکتر رئیسی به گزارش تلفنی پاشینیان از اوضاع میدانی قفقاز: ۱- هرگونه تغییر ژئوپلتیک و مرزهای منطقه خط قرمز ماست ۲- غیر از فرمت ۳+۳، همکاری با هر بیگانه، اجرای رزمایش با آنها و سفرهای مشکوک فقط اوضاع را پیچیده می‌کند ۳. ایران آماده هرگونه کمک به دو طرف برای حل و فصل موضوع است.
پس از تحرکات نظامی باکو در مرزهای ارمنستان و ایران، نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور کشورمان تماس تلفنی گرفت.
رئیس ‌جمهور در این گفت‌وگوی تلفنی با اعلام مجدد مخالفت جدی جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تشنج و نیز تغییر در مرزهای تاریخی منطقه، بر آمادگی کشورمان به عنوان همسایه‌ای قدرتمند، برای ایفای نقش مؤثر در جلوگیری از درگیری جدید و هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه تاکید کرد.
سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به تماس «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، در واکنش به گزارش وی از آخرین تحولات منطقه قفقاز، ضمن اعلام مجدد مخالفت جدی جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تشنج و نیز تغییر در مرزهای تاریخی منطقه، بر آمادگی کشورمان به عنوان همسایه‌ای قدرتمند، برای ایفای نقش موثر در جلوگیری از درگیری جدید و هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه تاکید کرد.
وی با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی تمام کشورهای منطقه گفت: معتقدیم مسائل منطقه باید با گفتگو میان کشورهای منطقه حل و فصل شده و به طور جدی مخالف باز شدن پای کشورهای بیگانه به منطقه قفقاز هستیم. ایران آمادگی دارد نقش خود را برای کمک به حل و فصل مسائل از طریق گفتگوهای دیپلماتیک ایفا نماید.
رئیس‌ جمهور در بخش دیگری از این مکالمه تلفنی، از گزارش نخست وزیر ارمنستان درباره روند مطلوب پیشرفت همکاری‌های اقتصادی و اجرای توافقات فیمابین ابراز خرسندی و آمادگی کشورمان را برای گسترش بیش از پیش تعاملات اقتصادی و تجاری و تسریع در اجرای توافقات با ارمنستان اعلام کرد.
«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن ارائه گزارشی مفصل از آخرین تحولات منطقه قفقاز جنوبی و نیز تحولات میدانی در قفقاز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش مؤثر و سازنده‌ای در برقراری، حفظ و تقویت صلح، ثبات و امنیت در منطقه داشته است.
نخست وزیر ارمنستان همچنین ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه قفقاز، گزارشی از آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی دو کشور و نیز اقدامات انجام شده برای تسریع در اجرای توافقات به دست آمده در سفر سال گذشته وی به تهران ارائه کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcdj90fzyt0xn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما