چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۳
کد مطلب : 68722
استقلال – راه آهن

دایی به کابوس همیشگی‌اش رسید

دایی به کابوس همیشگی‌اش رسید

در هفته دهم لیگ برتر فوتبال، تراکتورسازی صدرنشین به مصاف سپاهان می رود و استقلال باید برابر تیم دایی بازی کند.
لیگ برتر فوتبال بعد از حدود دو هفته تعطیلی از امروز آغاز می‌شود.
رقابت‌های هفته دهم در سه روز پنج‌شنبه، جمعه و شنبه برگزار می‌شود. نگاهی به دیدارهای روز اول و دوم این رقابت‌ها می‌اندازیم.

استقلال – راه آهن
استقلال برای رکورددار گل ملی جهان همواره کابوس بوده، چه در دوران بازیگری و چه در روزهایی که به عنوان مربی روی نیمکت نشسته است.
اگر بخواهیم افتخارات شماره ۱۰ جاودانه ایران را بنویسیم طوماری خواهد شد اما علی دایی در کنار تمام افتخاراتی که داشته، ناکامی‌هایی را هم تجربه کرده، ناکامی‌هایی مثل عدم گلزنی در جام‌جهانی و همچنین ناتوانی در گل زدن مقابل استقلال.
در امر گلزنی که حتی از روی نقطه پنالتی هم نتوانست دروازه آبی‌پوشان تهرانی را باز کند اما حکایت شهریار و استقلال به همین جا ختم نمی‌شود چراکه دایی در لباس مربیگری هم مقابل این تیم ناکام بوده است.
دایی به عنوان مربی یک بار دربی تهران را برده و موفق شده استقلال را شکست دهد اما فصل قبل کابوس او مقابل استقلال یک بار دیگر پررنگ شد.
پيروزي با هدایت علی دایی در هر ۲ دیدار رفت و برگشت یک بر صفر شکست خورد تا ثابت شود که بعضی از مسائل در فوتبال همیشگی است یعنی همانطور که استقلال همواره مقابل ملوان مشکل دارد، دایی هم مقابل آبی‌پوشان تهرانی همیشه به مشکل می‌خورد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود که چنین چیزی کمتر اتفاق افتاده است.
علی دایی یک بار دیگر به کابوس همیشگی‌اش رسیده و باز هم باید مقابل استقلال تیمش را هدایت کند که البته کار او این بار سخت‌تر از همیشه است. او با راه‌آهن باید به مصاف آبی‌پوشان تهرانی برود که این روزها شرایط زیاد جالبي ندارد و به لحاظ روحی و روانی مشکلات بسیاری دارند. از طرف دیگر استقلال هم در خانه به کمتر از ۳ امتیاز قانع نمی‌شود چراکه هفته گذشته در انزلی ۴ بر ۲ بازی را به ملوان باخت و صدرنشینی را از دست داد. حالا شاگردان مظلومی باید از سد راه‌آهن بگذرند تا موقعیتشان در بین تیمهای صدرنشین تثبیت شود و بتواند رقابت تنگاتنگی در کورس قهرمانی داشته باشند. شاید این هم از بخت و اقبال بد دایی است که در چنین شرایطی باید به مصاف کابوس همیشگی خود برود. دایی البته همواره انگیزه کسب موفقیت را دارد اما این بار استقلال در شرایطی نیست که بتواند امتیاز بدهد و به همین دلیل باید دیدار بسیار جذابی را در ورزشگاه آزادی شاهد باشیم. دیداری که هر ۲ تیم به دنبال کسب ۳ امتیاز آن هستند و نمی‌توانند دست خالی میدان را ترک کنند. اين ديدار از ساعت ۱۸:۱۵ در ورزشگاه آزادی آغاز مي‌شود.

نفت - مس سرچشمه
نفت تهران فصل گذشته در دقیقه ۹۰ از سقوط به دسته اول فرار کرد و در این فصل نیز قرار بود از پایتخت برود ولی در آخرین لحظات در تهران ماندگار شد. نفتی‌ها بدون هیچ گونه اغراقی،‌ شگفتی ساز لیگ یازدهم هستند. نفت تیمی است که بازیکن اسم و رسم دار ندارد اما با سرمربیگری حسین فرکی توانسته با ۱۸ امتیاز در رده چهارم جدول بالاتر از تیم‌های مدعی نظیر سپاهان، ذوب آهن و پيروزي قرار بگیرد.
شاگردان فرکی امروز میزبان مس سرچشمه هستند، تیمی که اولین فصل حضورش در لیگ برتر را تجربه می‌کند. مس سرچشمه اولین تیمی بود که سرمربی خود را کنار گذاشت تا شاید با شوک تغییر سرمربی نتایج بهتری بگیرد اما این تیم با اصغر شرفی هم در رده آخر جدول است. نفت اگر در این بازی پیروز شود می‌تواند به صدر جدول لیگ برسد و حداقل صدرنشینی یک روزه را در لیگ برتر تجربه کند. در آن‌سوی میدان اما مس سرچشمه حتی اگر بتواند نفت شگفتی‌ساز را شکست دهد فقط یک پله صعود خواهد کرد و به رده هفدهم می‌رسد.

سپاهان - تراکتورسازی
صدرنشین لیگ برتر میهمان قهرمان فصل گذشته است و همین مسئله به تنهایی نشان دهنده اهمیت این بازی است. سپاهانی‌ها البته اقتدار فصل گذشته را ندارند، ستاره‌های زیادی از این تیم جدا شده‌اند و امیر قلعه‌نویی هم که این تیم را قهرمان کرده اکنون هدایت تراکتورسازی را برعهده دارد. سپاهان در بازی معوقه خود سه بر صفر از مس کرمان شکست خورد تا شرایط این تیم بغرنج‌تر شود. با این حال نبرد تاکتیکی لوکا بوناچیچ با امیر قلعه‌نویی دیدنی خواهد بود.
قلعه‌نویی می‌خواهد صدرنشینی تیمش را در نصف جهان تثبیت کند کاری که شاید موفق به انجامش شود زیرا از اردوی سپاهان اخبار خوشی به گوش نمی‌رسد و بعد از سونامی مدیریتی در این باشگاه وضعیت تیم فوتبالش هم آشفته به نظر می‌رسد مگر اینکه سپاهانی‌ها انگیزه مضاعفی برای شکست تیم قلعه‌نویی داشته باشند.

فجرسپاسی - سایپا
مجید صالح در ابتدای فصل به بازیکنانش گفت هر کسی که فکر می‌کند قهرمان نمی‌شویم بهتر است در تمرینات تیم شرکت نکند، با این حال تمامی بازیکنان سایپا در تمرینات شرکت کردند ولی خبری از بالانشینی نارنجی پوشان در جدول نیست و این تیم اکنون با ۱۰ امتیاز در رده سیزدهم جدول قرار دارد. به همین دلیل هم هیئت مدیره باشگاه بازیکنان و کادر فنی این تیم را جریمه کرد و ۵ درصد از مبلغ قرارداد آنها کم شد.
باید دید این جریمه مدیریتی چقدر توانسته شاگردان صالح را متوجه موقعیت خطرناکشان در لیگ برتر کند.
سایپایی‌ها اگر می‌خواهند دوباره جریمه نشوند باید دست پر از شیراز به تهران برگردند و از فجر امتیاز بگیرند. کاری که آسان نیست فجری‌ها که به قول مدیرعاملشان تیم مستضعفی هستند‌، فوتبال را زیبا و روان بازی می‌کنند ولی در دو هفته اخیر ناکام بودند.
آنها ابتدا پيروزي را از بحران خارج کردند و دو بر یک در خانه به سرخپوشان تهرانی باختند و پس از آن نیز برابر فولاد بحران زده شکست خوردند. باید دید فجر سومین تیم بحران زده یعنی سایپا را هم از بحران خارج می‌کند یا این تیم مستضعف، تیم صنعتی و متمول را شکست می‌دهد؟

داماش - فولاد
داماش با ابراهیم قاسمپور توانسته تا حدی از بحران فاصله بگیرد و این هفته در دیداری خانگی میزبان فولاد است؛ فولادی که با مجید جلالی با ۱۲ امتیاز در رده هشتم جدول قرار دارد. این بازی از یک نظر دیگر هم قابل توجه است. دو مربی‌ای که علیه فساد در فوتبال افشاگری‌های جالبی کرده بودند اکنون باید در مستطیل سبز زور آزمایی کنند. البته ابراهیم قاسمپور ظاهرا از مبارزه با فساد در فوتبال ناامید شده که می‌گوید مبارزه با فساد در فوتبال مانند مبارزه با گرانفروشی با تخم مرغ است.

صبا - ذوب آهن
عبدالله ویسی با لقبش در فوتبال ایران شناخته می‌شود؛ گواردیولای ایرانی، مربی جوانی که اکنون با بازیکنان بی‌نام و نشان یکی از سه تیم اول ایران است و فقط به دلیل تفاضل گل کمتر در صدر نیست.
صبا با این شرایط حریف بسیار سرسختی برای ذوب آهن نایب قهرمان آسیاست.
ابراهیم‌زاده اگرچه در گذشته مربیانی مانند اسکولاری برزیلی را شکست داده اما شاید شکست دادن و حتی امتیاز گرفتن از بدل گواردیولا آسان نباشد. به ویژه اینکه ذوب آهن نیز مانند دیگر تیم اصفهانی یعنی سپاهان درگیر اتفاق‌های ناخوشایند زیادی شده است.

https://siasatrooz.ir/vdcewf8p.jh8vwi9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما