دوشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۳
کد مطلب : 70673
حریم پایتخت؛ چالش تازه استانداری با شهرداری تهران

وقتي تنفس‌گاه تهران وارد بازي مي‌شود

وقتي تنفس‌گاه تهران وارد بازي مي‌شود

به نظر مي‌رسد شهروندان شهر من به عنوان تماشاچيان هميشه مظلوم بازي هاي دوستانه بايد يك بار ديگر پاي يك بازي طولاني و تمام عيار مديريتي بنشينند.
شهروندان معصومي كه سالهاست در ميان اين بازي ها گم شده اند و ديگر برايشان اهميت ندارد برنده و بازنده بازي از كدام نهاد انتخاب مي شوند. آنها ياد گرفته اند كه با بسته هاي تخمه خود فيلم زندگاني را بگذرانند تا روزي روزگاري نوبت به خود آنها برسد تا در سيماي نقش اول يك فيلم حضور پيدا كنند.
بازي جديد مدتی است شروع شده و در يك سوي آن استانداری تهران از درآمد صدها میلیاردی شهرداری در حریم پایتخت گلايه دارد و معتقد است كه شهرداري اين درآمد را در جاهاي ديگر هزينه مي كند؛گلايه‌اي که هر بار به شدت از سوی مسئولان شهری به عنوان تيم حريف رد می‌شود و مديران ارشد اين سازمان را وادار مي كند تا از تاكتيك هاي گذشته خود حرفي به ميان بياورند و بگويند كه دو برابر آنچه قانون بر عهده آنها گذاشته در حریم شهر هزینه كرده اند و حاضرند با حضور در مراجع قضایی اين ادعاي خود را ثابت كرده و حمله استانداري تهران را خنثي كنند.
در واقع به اعتقاد حمیدرضا محمودی ، معاون عمرانی استانداری تهران رقم درآمدهای شهرداری تهران از حریم شهر مبلغ صدها میلیارد تومان است اما شهرداری تهران برای چهارسال گذشته فقط ۱۴ میلیارد تومان برای حریم هزینه کرده در حالی که شهرداری تنها از سیمان تهران ۱۲ میلیارد تومان در سال ۸۸ درآمد کسب کرده است.
سخناني كه با واکنش شدید مدیریت کل حریم شهرداری تهران روبرو شده و سید صباح‌الدین متقی در مقام پاسخ گو مي گويد :درآمد حریم شهر تهران در سه سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان بوده است. وي با بیان اینکه درآمدهای حریم شهر تهران محدود است، توضيح مي دهد : عوارض پسماندها و خدمات‌رسانی شهرداری برای بخش‌های غیرمسکونی از مواردی هستند که برای حریم تهران درآمدزایی می‌کند.همچنین درآمد حریم شهر تهران در سه سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان بوده که بیش از دو برابر آن برای خود حریم شهر هزینه شده است.
متقی با رد گفته‌های معاون استاندار مبنی بر درآمدهای صدها میلیاردی از کارخانه‌های حریم شهر تهران مي گويد : بر اساس ماده ۹۹ قانون شهرداری، ۸۰ درصد درآمدهای ناشی از حریم باید در اختیار پروژه‌های واقع در این محدوده قرار بگیرد که ما به مراتب بیش از این مقدار برای حریم شهر تهران هزینه کرده‌ایم.
متقی ادامه مي دهد : درختکاری، ساماندهی زیرساخت‌ها، پروژه‌های عمرانی و... بیش از درآمدها برای شهرداری هزینه داشته است.
وی توضيح مي دهد : هر ساله نزدیک به هفت میلیارد تومان با هماهنگی استانداری پروژه‌های مختلف در این محدوده شناسایی و توسط مناطق نیز اجرایی می‌شود. ما چنین ارقامی ‌را بشدت رد می‌کنیم.

پرونده حقوقی حریم دوباره به جریان مي افتد
داستان شروع شكايت استانداري از شهرداري به پائيز امسال باز مي‌گردد كه اكنون وارد مراحل جديدتري شده و در همين خصوص مشاور حقوقی استاندار تهران از پیگیری حقوقی این پرونده خبر داده و مي‌گويد : شهرداری تهران میلیارد ها تومان درآمد حریم را به جای ساخت بوستان، فرهنگسرا، شهربازی و ورزشگاه در حریم صرف ساخت بوستان در تهران می کند.
ولی الله داوریان با اشاره به دو پرونده حقوقی و قضائی شهرداری تهران که هم اکنون در استانداری در حال پیگیری است ، مي گويد : یکی از این پرونده ها مربوط به صرف درآمد از حریم شهری تهران در پروژه های شهر تهران است که این اقدام شهرداری غیرقانونی بوده است و باید گزارش درآمدش را از حریم شهر تهران به صورت شفاف به استانداری ارائه دهد.
این مقام مسئول در استانداری تهران ادامه مي دهد: شهرداری سند بدهد من حاضرم یک روز وقت بگذاریم و با حضور کارشناسان به حریم تهران برویم و ببینیم شهرداری بر اساس درآمدهایش چقدر هزینه حریم کرده است در حالی که مجموع هزینه شهرداری تهران در حریم تهران به ۱۰ میلیارد هم نمی رسد که معمولا یا تابلو زده یا بنر و رونمایی کرده است.
اما مدیر کل حریم شهر تهران این اظهارات تازه استانداری را نيز بداخلاقی سیاسی دانسته و مي گويد : زیر سوال بردن یک نهاد بدون داشتن سند از اخلاق اسلامی به دور است؛ شهرداری تهران برای اولین بار شرکت شهربان را تشکیل داد که هر چند با مخاطرات زیادی همراه بوده اما نشان دهنده توجه مدیریت شهر به این بخش است تا مابقی حریم برای شهر بماند و به تاراج نرود.
وي با اشاره به این که شهرداری تهران برای اولین بار در تاریخ بلدیه اقدام به تهیه طرح جامع ساماندهی حریم پایتخت کرده که مراحل تصویب آن در حال سپری است و این موضوع بیانگر اهتمام شهرداری تهران نسبت به صیانت حریم به عنوان تنفسگاه شهر است.

ادعای خود را قانونی دنبال کنید
مدیر کل حریم شهر تهران با بيان اينكه بر اساس قانون شهرداری‌ها و مواد ۹۹ تا ۱۰۱ این قانون، متولی هرگونه صدور مجوز ساخت و صدور پروانه شهرداری است و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد، اضافه مي كند:گفته شده که درآمد ناشی از حریم در بوستان ولایت هزینه شده است که قطعا این مباحث ناشی از عدم آگاهی و اطلاع درست و کافی است. بحث اعتبار تخصیص یافته به بوستان ولایت از موضوع حریم جداست و توسط شورای اسلامی شهرتهران به تصویب رسیده و ابلاغ شده است و ربطی به حریم ندارد و حتی گاهی مطرح می کنند که درآمد ناشی از حریم بیش از چیزی است که اعلام می شود.
به گفته وی، حدود ۶ ماه است که این افراد می خواهند سندی را تهیه کنند تا بر اساس آن ادعاهای خود را ثابت کنند و این که درآمد حریم بسیار زیاد است، آیا این مدت برای تهیه اسناد کافی نبوده است؟
مدیر کل حریم شهر تهران با بيان اينكه خواهش من این است که استانداری اگر اسنادی مبنی بر اثبات ادعای خود دارند آن را ارائه کنند ، مي گويد: مسئولان استانداري از فرافکنی و سندسازی که دور از اخلاق اسلامی است بپرهیزند، چراکه شرایط کشور ما نیاز به همگرایی و کار دارد و در این بحث ها و فرافکنی ها اولین کسانی که صدمه می بینند شهروندان هستند؛ پیشنهاد می‎کنم ظرف هفته آینده اسناد ادعای اعلامی خود را که اکنون بیش از ۶ ماه است روی آن مانور داده می شود ارائه و فرآیند قانونی آن را دنبال کنند. البته ممکن است کمیسیون ماده ۱۰۰ مبلغی را به عنوان جریمه مطرح کند اما ما در واقعیت تنها توانسته‌ایم ۵۰ درصد آن را محقق کنیم.
در همين خصوص معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم با بیان اینکه در مراجع قضایی به شکایت استانداری پاسخ می‌گوییم، بيان مي كند : حسابهای شهرداری روشن و شفاف است و با هر تخلفی بدون تعارف برخورد می‌شود.
هیربد معصومی با اشاره به شکایت استانداری تهران از شهرداری به دلیل هزینه نکردن درآمدهای صدها میلیاردی در حریم تهران به مهر مي‌گويد : من به عزیزان استانداری پیشنهاد می کنم به جای آنکه به وضعیت شهرداری تهران که ارتباطی به آنها ندارد بپردازند به اوضاع شهرداري‌هایی که زیر نظر خودشان است رسیدگی کنند.

حريم پايتخت كجاست؟
حريم پايتخت طبق نقشه پيوست، عرصه اي است به وسعت تقريبي ۵۹۱۸ کيلومترمربع شامل شهرستان هاي کنوني تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و رباط کريم و بخش هاي قدس و مرکزي از شهرستان شهريار به استثناي دهستان جوقين که در محدوده شمالي از منتهي اليه شمال شرق به سمت شمال غرب، منطبق است بر حد شمالي شهرستان شميرانات، از منتهي اليه شمال غرب به جنوب غرب، به ترتيب منطبق است بر حد غربي شهرستان شميرانات، حد شمال غربي و غربي شهرستان تهران، حد شمال غربي و غربي بخش قدس، حد غربي بخش مرکزي و حد شرقي دهستان جوقين از شهرستان شهريار، حد شمال غربي و جنوب غربي شهرستان رباط کريم و حد غربي شهرستان ري، از منتهي اليه جنوب غرب به جنوب شرق، منطبق است بر حد جنوبي شهرستان ري و بالاخره از منتهي اليه جنوب شرق به شمال شرق به ترتيب منطبق است بر حد شرقي شهرستان ري، حد جنوب شرقي و شرقي شهرستان تهران و حد شرقي شهرستان شميرانات.
به هر حال پس از اعتبارات بخش عمرانی مترو، دور برگردان ها و تونل های مشكل زا بايد در حرف آخر اين گزارش پذيرفت كه حریم تهران چالش جدید استانداری و مدیران شهری شده است و مسلما رهاورد اين چالش جديد به نفع شهروندان نخواهد بود و پايتخت نشينان همچون تماشاگري خسته بايد منتظر بمانند تا ببينند ازميان اين بازي بدون بازنده چه تركش هايي دامان آنها را فرا مي گيرد.
تركش هايي كه از جمله مزيت هاي بازي هاي مديريتي است ونبايد به آنها هيچ خرده‌اي گرفت.

https://siasatrooz.ir/vdcc1eqm.2bqxm8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

افشار
حریم را فقط به مکانهای تفریحی و گردشگری خصوصی اختصاص باید داد تا یک قطب گردشگری در تهران همراه با رقابت ایحاد شود