شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۴
کد مطلب : 95710

پوتین - مدودف فوتبالی

پوتین - مدودف فوتبالی

پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت مجمع انتخابات فدراسیون فوتبال روز گذشته از ساعت ۹:۳۰ دقیقه با حضور اعضای مجمع، نمایندگان نهادهای نظارتی، وزیر ورزش و جوانان و مسئولان فدراسیون فوتبال در سالن همایش‌های آکادمی ملی المپیک برگزار شد و در پایان مهدی تاج با کسب ۵۰ رای جانشین علی کفاشیان در ریاست این فدراسیون شد تا مدل پوتین - مدودف در یکی از عرصه‌های کشور به موفقیت برسد.
خیلی‌ها تلاش کردند مدل روس‌ها را در رد و بدل کردن قدرت سیاسی دنبال کنند و خیلی ریزه‌کاری کنند که همیشه کوچه‌شان چراغانی بماند و کسی نتواند سفره‌ای را که در کوچه‌شان پهن شده جمع کند اما این مدل تاکنون در زمینه‌های مختلف سیاسی و غیرسیاسی در ایران نتوانسته بود موفق شود تا اینکه صبح دیروز اولین مدل به بهره‌برداری رسیده تفویض قدرت، در ورزش فوتبال به ثمر نشیند. بر این اساس کفاشیان که چندی پیش با هیاهو برای ثبت‌نام ریاست فدراسیون قدم جلو نگذاشت و به دنبال آن کی‌روش نیز استعفا کرد تا مثلا انتخابات ریاست فدراسیون بدون فشار انجام شود باز هم به واسطه ریاست نایب رئیس سابقش در فداسیون فوتبال ماندنی شد!

قطع پخش صحبت‌های انتقادی وزیر!
وزیر ورزش و جوانان در این مجمع اظهار داشت: ۱۳ فدراسیون در المپیک حضور دارند که متاسفانه جای فوتبال در آن خالی است. با این همه استعداد، امکانات و... این تأسف دارد، اما اگر بخواهیم فوتبال را نتیجه‌گیری بدانیم ما در این مسئله موفق نبودیم. رنکینگ‌ها یک چیز می‌گوید و نتایج چیز دیگری و این را باید جواب دهیم. البته قبل از این صعود به جام‌جهانی را داشتیم که این موفقیت است. این را به عنوان یک مطالبه‌گر نمی‌گویم، اما می‌گویم که این را مردم مطالبه می‌کنند.
به گزارش تسنیم، پس از صحبت‌های انتقادی تصاویر برای خبرنگاران قطع شد تا آنها نتوانند ادامه صحبت‌های وزیر ورزش را پوشش دهند. مشخص نیست چرا چنین اتفاقی رخ داده و چرا در زمانی که وزیر ورزش صحبت‌ می‌کرد، تصاویر قطع شده است. این اتفاق و همچنین قطع یک ساعته تصاویر و عدم اجازه پخش تلویزیونی از شبکه ورزش سیما ابهاماتی است که در این مجمع وجود داشت تا همچنان ابهام و عدم شفافیت حرف اول را در مجامع فدراسیون فوتبال بزند. پس از پایان صحبت‌های وزیر ورزش بار دیگر تصاویر وصل شد!
اما در زمان رای‌گیری محمود گودرزی، وزیر ورزش ‌و جوانان اولین نفری بود که رأی خود را داخل صندوق انداخت و رأی‌گیری بدین صورت آغاز شد. با ۷۳ نفر رای‌گیری صورت گرفت و به پایان رسید. اسدی هم گفت که باید عدد را گرد کنند و بدین ترتیب رئیس جدید باید ۴۹ رأی کسب کند.
سرانجام مهدی تاج با ۵۰ رأی برای چهار سال رئیس فدراسیون فوتبال شد. آجورلو ۱۵ رأی و عزیز محمدی ۶ رأی کسب کردند. دو رای نیز باطل اعلام شد.

سخنرانی کفاشیان بعد از رای تاج!
کفاشیان پس از انتخاب رئیس فدراسیون گفت: آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال شد و اکنون باید برای انتخاب نواب رئیس او رأی‌گیری صورت بگیرد. من به عنوان نایب رئیس اول، محمود اسلامیان نایب رئیس دوم و الهه عرب‌عامری نایب رئیس سوم پیشنهادی هستند که باید درباره آنها رای‌گیری شود. اگر تعداد آرای آنها نصف+یک رأی شود که نواب رئیس انتخاب شده‌اند و اگر اینطور نشود باید مجمع جدیدی تشکیل شده و نایب رئیس پیشنهادی جدید معرفی شود.
پس از آن نماینده سازمان بازرسی گفت: حضور در هیئت رئیسه در فدراسیون‌های ورزشی شغل محسوب می‌شود. ما مانع رای گیری نخواهیم شد، اما اگر منع قانونی وجود داشته باشد در نامه‌ای به وزیر ورزش خواهیم زد و توضیحات لازم را می‌گوییم.
برخی اعضای مجمع از جمله الماسخاله به این مسئله اعتراض کردند که اسدی گفت: منع قانونی برای من و شما نیست، رأی گیری هم انجام خواهد شد و اگر منع قانونی باشد دوستان اعلام می‌کنند. رأی‌گیری طبق قانون انجام می‌شود.
رأی گیری برای انتخاب نواب رئیس هم انجام و بر این اساس علی کفاشیان با ۶۴ رأی از ۷۳ رأی به عنوان نایب رئیس اول و الهه عرب‌عامری با ۴۶ رأی به عنوان نایب رئیس شوم انتخاب شدند. محمود اسلامیان هم که گزینه نایب رئیسی دوم بود از سوی مجمع مورد پذیرش واقع نشد و با ۳۵ رأی نتوانست به این سمت برسد. در بخش اعضای هیئت رئیسه فریدون اصفهانیان با ۳۸ رای به فدراسیون فوتبال راه یافت.
تاج هم در این جلسه گفت: واقعیت این است که رأی شما مسئولیت من را بیشتر کرد و باید بهتر کار کنم. دیگر فقط باید در فوتبال کار کنم و به کمک هیئت رئیسه مشکلات را مرتفع کنیم.
وی عنوان کرد: اگر کسی از من حمایت کرده نظر شخصی خودش است. من تا ساعت آخر هم کاندیدا نشده بودم و در دقیقه «نود و چندم» کاندیدا شدم. شما بزرگواری کردید که من را به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب کردید و امیدوارم جواب این رأی اعتماد را به خوبی بدهم.
بنابراین گرچه مدل پوتین - مدودف توانست این‌بار بی‌سر و صدا در یک حوزه ورزشی در کشور به پیروزی برسد اما حرف و حدیث‌ها درباره آن همچنان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است و این حرف و حدیث‌ها تقریبا در غالب رسانه‌های کشور از یک جنس است و امید به پاک بودن عرصه ورزش دارد. 

سوشیانت آسمانی

https://siasatrooz.ir/vdcbgzb9.rhbs8piuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما