کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بحرینی‌ها در حمایت از شیخ عیسی قاسم و محکومیت منع برگزاری نماز جمعه تظاهرات کردند

پایان روزگار صبوری

15 مرداد 1395 ساعت 21:50


مردم بحرین که از سال ۲۰۱۱ قیامی آرام و مسالمت‌آمیز را برای اصلاح ساختار حاکم برکشورشان آغاز کردند دیروز با برپایی تظاهرات گسترده در حمایت از شیخ عیسی قاسم و محکومیت منع برگزاری نماز جمعه بر پایان یافتن صبرشان در برابر سرکوب‌گری آل‌خلیفه تاکید کردند.
بحرین این روزها شاهد گسترش اعتراض‌های مردمی و البته تشدید سرکوب‌گری آل‌خلیفه است. بحرینی‌ها که از سال ۲۰۱۱ قیامی مسالمت‌آمیز را آغاز کرده‌اند در ماه‌های اخیر با تشدید تحرکات ضد اسلامی آل‌خلیفه از جمله تعطیلی مساجد و نماز جمعه و نیز بازداشت علمای بزرگ بحرینی همچون شیخ عیسی قاسم، بر تغییر رویکرد مسالمت‌آمیز تاکید دارند. در ادامه اعتراض‌های مردمی، پس از ممانعت رژیم آل‌خلیفه از برگزاری نماز جمعه در بحرین، مردم این کشور با برگزاری تظاهرات گسترده اعتراضات خود را به گوش مقامات این رژیم رساندند.
در ادامه سیاست سرکوب گرایانه رژیم آل‌خلیفه از برگزاری نماز جمعه در بحرین ممانعت کرد.پس از این اقدام، مردم بحرین با برگزاری تظاهرات گسترده در مناطق مختلف از جمله منطقه «الدراز» علیه رژیم آل‌خلیفه شعارهایی سر دادند.شرکت کنندگان در این تظاهرات با سر دادن شعارهایی همچنین خواستار لغو حکم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم و توقف محاکمه وی شدند.از سوی دیگر، نظامیان رژیم آل‌خلیفه در اطراف محل برگزاری مراسم ختم شهید «حسن الحایکی» در منامه مستقر شدند.طبق اعلام رسانه‌های عربی، نیروهای امنیتی آل‌خلیفه به منظور جلوگیری از برگزاری تظاهرات، در اطراف محل برگزاری مراسم ختم این شهید بحرینی تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کردند.لازم به ذکر است پنجشنبه نیز صدها نفراز مردم بحرین با تجمع در یکی از خیابان‌های منامه و سردادن شعار «لبیک عیسی قاسم»، وفاداری خود را با رهبر شیعیان این کشور اعلام کردند. رژیم بحرین در تاریخ ۳۱ خرداد تابعیت شیخ عیسی قاسم را سلب کرد. این اقدام موج جدیدی از اعتراضات را به همراه داشت.در همین حال به گزارش پایگاه خبری البحرین الیوم، نیروهای امنیتی رژیم سرکوبکر آل‌خلیفه، شیخ محمد جواد الشهابی از علمای برجسته بحرین را در شهرک «دراز» بازداشت کردند. جمعیت ملی دموکراتیک «الوحدوی» بحرین ضمن تایید این خبر اعلام کرد، وی پس از دستگیری به مکان نامعلومی منتقل شده است.همچنین دادستانی بحرین ، عادل المرزوق از اعضای دفتر سیاسی جمعیت ملی دموکراتیک «الوحدوی»را برای بازجویی که قرار است روز یکشنبه آینده در شهر حمد جنوبی برگزار شود، احضار کرد.دادستان بحرین دست کم نه تن از روحانیون و فعالان اجتماعی این کشور را برای بازجویی به مرکز پلیس شهر حمد جنوبی فراخوانده است. دادستان کل بحرین همچنین حکم دستگیری خطیب سید علی السید احمد را به اتهام سازماندهی و شرکت در تظاهرات صادر کرده است.
لازم به ذکر است تظاهرات دیروز در حالی برگزار شد که ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه طی فراخوانی از مردم انقلابی بحرین خواسته بود در اعتراض به اقدامات آل‌خلیفه در حق مردم و علمای این کشور در تظاهراتی تحت عنوان «جمعه فداء ۵» شرکت کنند.ائتلاف انقلاب ۱۴ فوریه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این تظاهرات در شهرک‌های «الخارجیّة، النویدرات، شهرکان، سار، الحجر، أبو قوّة، المصلّى، والنعیم» برگزار خواهد شد. خبر دیگر آنکه رژیم بحرین، ۲ شهروند این کشور را به دلیل مشارکت در تشییع معارض شهید حسن الحایکی، به ۷ روز بازداشت محکوم کرد.


کد مطلب: 96547

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/96547/پایان-روزگار-صبوری

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir