سران اروپا همچنان از انجام تعهداتشان در قبال آوارگان خودداری می‌کنند

پناه‌جویان قربانی تنش‌های ساختگی پاریس-لندن

5 آذر 1400 ساعت 18:58


مرگ پناه‌جویان و آوارگان برجای مانده از جنگ افروزی و بحران سازی‌های غربی‌ها در حالی هر روز رو به افزایش است که برخی سران اروپا همچون مقامات فرانسه و انگلیس با فضای تنش آمیز حاشیه‌ای به توجیه مسئولیت ناپذیری خود در قبال پناه‌جویان می‌پردازند.
هنوز زمانی زیادی از مواضع مقامات فرانسوی که یخ زدن پناه‌جویان در سرما را بهتر از ورود آنها به فرانسه عنوان کرده بودند و نیز اظهارات سران انگلیس که بر عدم پذیرش پناه‌جویان نمی‌گذرد که تنشهای ادعایی میان دو کشور به ابزاری برای بی‌تفاوتی آنها در قبال مرگ پناه‌جویان در سرمای زمستان شده است حال آنکه بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۱ سازمان ملل کشورهای مذکور موظف به پذیرش پناه‌جویان و آوارگان هستند حال آنکه آنها با واژه مهاجر به دنبال پنهان سازی این مسئولیت هستند. در این میان در اقدامی که به تشدید بحران پناه‌جویان منجر می‌شود در پی انتشار نامه نخست‌وزیر انگلیس خطاب به رئیس جمهور فرانسه درخصوص پناهجویان، وزیر کشور فرانسه دعوت از همتای انگلیسی خود را لغو کرد. هم‌زمان با بالا گرفتن اختلافات لندن و پاریس بر سر بحران پناهجویان، «جرارد دارمانین» وزیر کشور فرانسه دیدار با همتای انگلیسی خود را لغو کرد.وزیر کشور فرانسه در بیانیه‌ای تند نوشت: «در پی انتشار نامه غیر قابل قبول نخست‌وزیر انگلیس، پریتی پتل در دیدار روز یکشنبه دعوت نخواهد شد اما این نشست همچنان میان فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان و کمیسیون اروپا برگزار خواهد شد».در این بین، از یک سو بوریس جانسون فرانسوی‌ها را مقصر عبور پناهجویان از این کانال آبی می‌داند و از سوی دیگر، فرانسوی‌ها دولت انگلیس را به «مدیریت بد پناهجویان» متهم کرده است.با این حال ماکرون نیز در پیامی خطاب به جانسون از وی درخواست کرده از سیاسی کردن مسئله بحران پناهجویان خودداری کند. این مواضع که بیشتر به یک جنگ ساختگی برای عدم مسئولیت پذیری طرفین در برابر پناه‌جویان می‌ماند در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های اروپایی گزارش دادند ۳۱ پناهجو پس از واژگونی قایق آنها هنگام عبور از «کانال مانش» از مبدأ فرانسه به انگلیس جان باختند که بدترین فاجعه ثبت شده درخصوص مهاجران در آب‌های بین این دو کشور است.
در این میان کرونا نیز بهانه ای شده است برای عدم پذیرش پناه‌جویان چنانکه در پی شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا، پروازها از چند کشور آفریقای جنوبی به انگلیس، ایتالیا و آلمان به حالت تعلیق درآمد.در این میان ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، از اقدامات و مواضع کشورهای غربی در مساله پناهجویان انتقاد کرد. زاخارووا در کانال خود در شبکه تلگرام نوشت: رهبران کشورهای غربی مدعی دمکراسی، در آستانه «نشست دموکراسی» آمریکا، تجربیات قابل توجهی برای بی اعتبار کردن موقعیت پناهجو و پناهنده بدست آوردند. وی با کنایه ادامه داد: در آن نشست در مورد تحقق حقوق بشر در عمل مبادله تجربه خواهند کرد. ازجمله اینکه لهستان چگونه به پناهجویان اجازه ورود به خاک آلمان نداد و انگلیس پناهجویان را به فرانسه بازپس فرستاد و اتحادیه اروپا بکارگیری وسایل ویژه سرکوب در مورد پناهجویان ازسوی ماموران لهستانی را نادیده گرفت.
نکته قابل توجه آنکه در حالی دو کشور از پذیرش پناه‌جویان خودداری می‌کنند که هر کدام به دنبال توسعه نظامی گری در جهان هستند چنانکه نخست وزیر ایتالیا و رئیس جمهور فرانسه امروز در حضور مقاماتی از دو کشور، «پیمان کویریناله» را با هدف تقویت همکاری میان پاریس و رم در زمینه هایی مانند دفاعی، مهاجرت و اقتصادی به امضاء رساندند.بر اساس اعلام این رسانه، «پیمان کویریناله» (Quirinale Treaty) با هدف تقویت همکاری میان پاریس و رم در زمینه هایی از جمله دفاعی، مهاجرت، اقتصاد، فرهنگ و تجارت به امضاء رسیده است. در همین حال بر اساس طرح جدید وزارت دفاع انگلیس، این کشور قصد دارد تا حضور نظامی خود را در جهان افزایش دهد.
وزارت دفاع انگلیس از افزایش سرمایه گذاری ۸.۶ میلیارد پوندی (۱۱.۴۶ میلیارد دلاری) در تجهیزات نظامی برای یک دهه آینده خبر داد و بدین ترتیب حجم سرمایه گذاری انگلیس در بخش نظامی خود در این مدت به ۴۱.۳ میلیارد پوند خواهد رسید.بر اساس برآورد وزارت دفاع انگلیس، تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۰۰ هزار نظامی در ارتش این کشور فعالیت خواهند داشت که شامل ۷۳ هزار نظامی فعال و ۳۰ هزار نظامی رزرو خواهد بود.در همین چارچوب نیز نماینده انگلیس در امور افغانستان و پاکستان گفت که کشورش برای جلوگیری از گسترش تروریسم در افغانستان با اسلام‌آباد همکاری می‌کند.کاسی گفت که کشورش بعد از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان از هیچ تلاشی برای تقویت ثبات و آرامی در این کشور دریغ نخواهد کرد. انگلیس در حالی ادعای نظامی گری سر می‌دهد که جنگ افروزی این کشور در افغانستان و عراق جان میلیون‌ها انسان بی‌گناه را گرفته است.


کد مطلب: 120622

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcauwn6u49nui1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir