تعیین تکلیف سیاسی

سعودی در حالی هفته پیش از پذیرش طرح سازمان ملل برای اتش بس دو ماهه با یمن خبر داد...

19 فروردين 1401 ساعت 17:51


سعودی در حالی هفته پیش از پذیرش طرح سازمان ملل برای اتش بس دو ماهه با یمن خبر داد که در اقدامی تامل برانگیز منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن روز پنجشنبه گفت که «علی محسن الاحمر»، معاون رئیس جمهور را برکنار کرده و اختیارات خود را به شورای ریاست جمهوری که وظایف رهبری را انجام خواهد داد، تفویض کرده است. وی اعلام کرد که این شورا به ریاست «رشاد محمد العلیمی» و با عضویت هفت نفر دیگر کلیه اختیارات ریاست‌جمهوری و معاونت آن را به دست خواهد گرفت.
این رویکرد با استقبال برخی کشورهای عربی همراه شد چنانکه در بیانیه پایانی نشست رایزنی گروه‌های یمنی که در ریاض با نظارت شورای همکاری خلیج فارس و بدون حضور نمایندگان جنبش انصارالله و دولت نجات ملی صنعا برگزار شد، از تصمیم منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی) یمن برای تشکیل شورای ریاستی با هدف اداره امور یمن در طول دوره انتقالی استقبال شد.حال این سوال مطرح است که این اقدام تا چه میزان می‌تواند در حل بحران یمن موثر باشد؟ نگاهی به آنچه در تشکیل شورای ریاستی صورت گرفته است از یک سو نشان می‌دهد که فرد انتخاب شده هیچ تناسبی با مطالبات مردم یمن ندارد و عملا همان مسیر خیانت آمیز منصور هادی را ادامه خواهد داد. در همین حال این شورا نه با وفاق گروه‌های یمنی بلکه در چارچوب سیاست‌های سعودی تشکیل شده است به عبارتی دیگر سعودی که نتوانسته در عرصه نظامی به اهدافش دست یابد اکنون بعد سیاسی علیه یمن را در پیش گرفته است که برگزاری نشست به اصطلاح گروه‌های یمنی که اکثرا خارج نشین و همسو با سعودی هستند و اکنون تشکیل این شورا در این چارچوب قابل تعریف است.
چنانکه عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن تأکید کرده است آینده و حال حاضر یمن، در داخل یمن، رقم می‌خورد. هر گونه فعالیت خارج از مرزهای آن، عبارت است از نمایشهای طنز و بازیهای سرگرم‌کننده‌ای که کشورهای ائتلاف متجاوز انجام می‌دهند. بر این اساس می‌توان گفت که اقدام صورت گرفته نه حلال مشکلات یمن بلکه بعد دیگری از بحران سازی علیه این کشور است که در لوای شورای راهبردی صورت می‌گیرد.

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 122171

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcbz5b88rhb58p.uiur.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir