قول می‌دهم که پرسپولیس دوازدهم نشود!

خوزه: فوتبال مدرن را به نمايش مي‌گذاريم

17 تير 1391 ساعت 21:47


سرمربی پرتغالی تیم پرسپولیس گفت: کسی که قول قهرمانی می‌دهد فوتبال را نمی‌شناسد اما قول می‌دهم پرسپولیس دوازدهم نشود!
اولین نشست خبری مانوئل خوزه روز گذشته در هتل آکادمی برگزار شد. سرمربی پرسپولیس گفت: امیدوارم در این مدت بتوانیم ارتباط خوبی با رسانه‌ها برقرار کنیم؛ یک ارتباط حرفه‌ایی که احترام دو طرفه را می‌طلبد. من همیشه رابطه خوبی با رسانه‌ها داشته‌ام.
خوزه سپس به معرفی دستیارانش پرداخت و گفت: پدرو به عنوان دستیار، پیدالو به عنوان بدنساز و اسکار به عنوان آنالیزور در کنار من خواهند بود. محسن عاشوری نیز در پرسپولیس است و انتظار داشته‌ام در نشست حضور داشته باشد. او در تمرین صبح بود و فکر می‌کردم اکنون در کنفرانس خبری حاضر باشد. وقتی او را ندیدم شوکه شدم.
مانوئل خوزه خاطر نشان کرد: حضور من در پرسپولیس در این شرایط یک چالش است چرا که زمان خیلی کمی داریم و ۱۳ روز دیگر مسابقات آغاز می‌شود. من باید یکی از مهمترین چالش‌های کاری ام را پشت سر بگذارم با این حال آمده‌ایم تا در پرسپولیس تحولی ایجاد شود.
وی اضافه کرد: مهمترین مشکل ما زمان است. باید یک ماه یا ۴۵ روز پیش کارمان را آغاز می‌کردیم ولی ۱۵ روز مانده به مسابقات استارت زدیم. با این حال باید تیمی بسازیم که موفق باشد اگر چه کار سخت و پیچیده‌ای است.
سرمربی پرسپولیس اظهار داشت: با این اعتقاد قلبی آمده‌ام که می‌توانم مؤثر باشم. می‌توانیم تیمی بسازیم که فوتبال خوبی انجام دهد و باعث خوشحالی تماشاگران شود و البته باید قبل از هر چیز ببریم. خوزه یادآور شد: آغاز کار ما راحت نخواهد بود و با توجه به وقت کمی که داریم باید تلاش بیشتر کنیم. با این حال شرایط را پذیرفتیم و آماده‌ایم با حداکثر توان کار کنیم. نیاز داریم ذهن بازیکنان با ما باشد تا بتوانیم تیمی جنگنده و قوی را روانه مسابقات کنیم.
خوزه در پاسخ به این سؤال آیا تجربه کار با چنین شرایطی را داشته و تاکنون در تیمی بوده که بازیکنانش را نمی‌شناخته است عنوان کرد: واقعیت این است که هر بار که در یک کشور جدید کار می‌کنم خیلی خوب فوتبال آن کشور را نمی‌شناسم اما یادتان باشد زبان فوتبال زبان جهانی است و ما حداکثر تلاش خود را می‌کنیم که با گرفتن اطلاعات با فوتبال ایرانی و شرایط تیم‌ها آشنا شویم.
سرمربی پرسپولیس افزود: فوتبال در لحظه جاری است و گذشته و آینده اهمیتی ندارد. مهم این است که در حال حاضر چگونه رفتار می‌کنیم و از این به بعد چه خواهیم کرد. خوزه تصریح کرد: ۳۶ سال است که کار مربی‌گری می‌کنم و فکر می‌کنم با توجه به کار با بازیکنان کشورهای مختلف می‌توانم از این تجربه‌ها استفاده کنم. این تجارب برای اینکه در این فرصت کم با شرایط تیم آشنا شوم به کارم خواهد آمد.
این مربی تأکید کرد: مسئولیت و وظیفه خودم را می‌دانم و ترسی از کار ندارم. کسی که می‌ترسد یک سگ می‌خرد تا از او محافظت کند اما من نیاز به سگ ندارم و محافظ نمی‌خواهم چرا که کارم را بلدم.
خوزه گفت: به خودمان و کارمان اطمینان و اعتماد داریم و آماده‌ایم با چالش‌ها و مشکلات مواجه شویم. با آرامش، اعتماد به نفس و با اعتقادی که داریم می‌توانیم کارها را پیش ببریم. باشگاه به من اعتماد کرده و من می‌خواهم پاسخ مناسبی به اعتماد باشگاه بدهم و هر کاری که از دستم برآید انجام می‌دهم.
سرمربی پرسپولیس در ادامه نشست خبری در پاسخ به این سؤال که آیا به غیر از محسن عاشوری دستیار ایرانی دیگری انتخاب می‌کند یا خیر عنوان کرد: خیر کادر فنی من کامل است و منتظر مربی دروازه‌بان‌ها هستم. مربی دروازه‌بان‌هایم نامش مجی است. با او در مصر ۸ سال کار کردم.
وی در پاسخ به این سؤال که از دستیارانش بیوگرافی کامل‌تری ارائه دهد گفت: با پیدالو چهار سال در تیم الاهلی بودم. او همچنین در تیم لیسبون پرتغال نفر دوم بوده است. آقای پدرو سه سال است که با من همکاری می‌کند. از بازیکنان باشگاه معتبری بوده و حتی شاگرد خودم بوده است.
خوزه تصریح کرد: اسکار هم ۳ سال است به عنوان آنالیزور با من کار می‌کند. او آرژانتینی است و البته خودش می‌گوید دوست مارادونا است. در هر صورت من از کار آنها راضی هستم. شخصی هم که در کنار من نشسته مترجم و چند روزی است که با من کار می‌کند و قرار است در کنار ما با فوتبال ایران آشنا شود.
مانوئل در پاسخ به این پرسش که صبر مدیران ایرانی کم است و اگر نتیجه نگیرد ممکن است او را کنار بگذارند و آیا در چنین شرایطی قول قهرمانی می‌دهد یا خیر و همچنین در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود رابطه خوبی با کی‌روش سرمربی تیم ملی ندارد اظهار داشت: اجازه بدهید در مورد تیم ملی هیچ حرفی نزنیم و فقط در مورد پرسپولیس صحبت کنیم. من هیچ موقع در مصر قول قهرمانی نداده بودم و فقط به آنها قول دادم هر آنچه در توان دارم به اجرا بگذارم. سرمربی سرخ‌پوشان تاکید کرد: وقتی من جرأت به خرج داده‌ام و در چنین شرایطی بله گفته‌ام باید به پایش بایستم و البته این حق را داشته باشم که با توجه به این شرایط همه انتظار، صبر و حوصله داشته باشند. من قول می‌دهم که پرسپولیس دوازدهم جدول نشود و قول بیشتر از این نمی‌دهم.
خوزه در ادامه نشست خبری درباره بازی‌ برابر استقلال و تعداد ملی‌پوشان زیاد پرسپولیس گفت: یک تیم بزرگ که برای پیروزی و موفقیت تلاش می‌کند هویت خاص خودش را دارد. ما خودمان را با بقیه سازگار نمی‌کنیم بلکه این دیگران هستند که باید خودشان را با ما سازگار کنند. خودمان را به آنها تحمیل خواهیم کرد. در هر بازی ممکن است استراتژی متفاوتی داشته باشیم اما سعی می‌کنیم توپ را بیشتر در اختیار داشته باشیم و بازی خودمان را تحمیل کنیم.
وی ادامه داد: باید بازی گروهی خوبی انجام دهیم و چه در حمله و چه در دفاع خوب باشیم. باید به اندازه‌ای قوی باشیم تا دیگران مجبور شوند خودشان را با ما سازگار کنند. تیم‌های بزرگ مثل رئال مادرید ، بایرن مونیخ و غیره نیز اینگونه کار می‌کنند. وی گفت: استیل تیم همواره یک شکل است و ما سعی می‌کنیم با توجه به زمان کمی که داریم بهترین کار را انجام دهیم و نتیجه خوبی انجام دهیم.
خوزه در پاسخ به این سؤال که آیا برای حضور در پرسپولیس با کارلوس کی‌روش مشورت کرده اظهار داشت: من با هیچکس مشورت نکردم اما تلاش کردم با وینگادا سرمربی پیشین پرسپولیس صحبت کنم اما او در چین مشغول فعالیت است و نتوانستم با این مربی ارتباط برقرار کنم.
سرمربی پرسپولیس خاطرنشان کرد: من ۶۶ سال سن دارم و ۵۰ سال است که در فوتبال هستم. فکر می کنم با این شرایط به خودم اعتماد کنم و نیازی به مشورت نداشته باشم. وی در پاسخ به این سؤال که مشورت نکردنتان با کی‌روش چه دلیلی داشت و آیا به مشکلاتتان برمی‌گردد گفت: شما از کجا می‌دانید من با کی‌روش مشکل دارم؟ من در حال حاضر اینجا هستم تا حداکثر کمک را با پرسپولیس انجام دهم و به سایر نفراتی که در تیم ملی نیستند کمک کنم تا پیراهن تیم ملی ایران را بپوشند. هیچ وقت برای تیم ملی مشکل زا نبودم و مطمئن باشید هیچ وقت به خودم اجازه نمی‌دهم مقابل تیم ملی شما قرار بگیرم.
خوزه درباره اینکه آیا با نقاط ضعف و قوت بازیکنان آشنایی دارد تأکید کرد: تا قبل از اینکه به ایران بیایم شناخت خاصی از باشگاه نداشتم به همین خاطر است که می‌گویم چالش کاری‌ام با مشکل مواجه است. من در انتخاب بازیکنان نقش نداشتم و دخیل نیستم اما اینجا هستیم تا موفق شویم و انگیزه لازم را داریم. وی گفت: در این مدت اطلاعاتم نسبت به گذشته بیشتر شده و تلاش می‌کنم ذهنیت بازیکنان را عوض کنم. هر روز به بازیکنان می گویم اگر به من اجازه بدهید و ذهنتان را روی حرف‌های من باز نگه دارید بدون شک می‌توانیم کار خوبی انجام دهیم.
سرمربی پرسپولیس تصریح کرد: باشگاه به بازیکنانش افتخار می‌کند ما بازیکنان خوبی داریم و ۹-۸ نفر از آنها در تیم ملی هستند. با این شرایط خیلی بد است که سال گذشته پرسپولیس دوازدهم شد و اجازه نمی‌دهیم این موضوع تکرار شود.
خوزه اظهار داشت: برای من کسانی که بازی می‌کنند بهترین هستند و اسم بازیکنان اصلا برایم مهم نیست. تنها ستاره ما، پرسپولیس است.
سرمربی پرسپولیس عنوان کرد: برای من بازیکن برتر وجود ندارد و ۱۷ ساله یا ۳۶ ساله بودن بازیکنان هم مهم نیست. وقتی که بازیکنان صد در صد توان خود را می‌گذارند و به فکر تیم هستند مشخص است که به جای شرمندگی خوشحال خواهم بود. ما اینجا هستیم تا تماشاگران را خوشحال کنیم. اینکه پرسپولیس در ۱۱ سال گذشته فقط سه بار قهرمان شده اصلا خوب نیست و تلاش می‌کنیم این روال را تغییر دهیم.
سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که سال گذشته هواداران از هفته اول علیه سرمربی تیم شعار می‌دادند و خواهان قهرمانی بودند و آیا شما با این شرایط قول قهرمانی نمی‌دهید اظهار داشت: من هیچ وقت قول قهرمانی نمی‌دهم. کسی که قول می‌دهد فوتبال را نمی‌شناسد. به من پیشنهاد شد و من آمدم و سرمربی‌گری پرسپولیس را قبول کردم. اکنون بازیکنانی داریم و تلاش می‌کنم حداکثر کار را انجام دهند. می‌دانم وقتی یک تیم چندسال مقامی بدست نمی‌آورد صبر و حوصله هواداران کم می‌شود.
خوزه ادامه داد: قول فقط می‌تواند یک حرف باشد و کاری نمی‌تواند بکند. وقتی به یک رستوران می‌روید ابتدا غذا می‌خورید و بعد قبض را می‌آورند و پول را می‌دهید. ما باید ببینیم قبض‌های آخر و پایانی چگونه است. ما آمده‌ایم برای قهرمانی بجنگیم. فوتبال لحظه است و شاید بد شروع کنیم ولی سعی می کنیم نوسان زیادی نداشته باشیم.
خوزه تصریح کرد: باید صبر و حوصله داشته باشیم و برای همه چیز آماده‌ایم. می‌دانم هواداران در ایران مانند سایر طرفداران در کشورهای دیگر هستند. بازی در ورزشگاه ۱۰۰هزار نفری زیباست و ما سعی می‌کنیم ۱۰۰هزار نفر خوشحال شوند. در فیلم‌هایی که در این چند روز دیدم بازیکنانی را مشاهده کردم که در سال گذشته بهتر از پرسپولیس نبودند. وی اضافه کرد: من بهترین بازیکنان را دارم و باید فوتبال خوبی را به نمایش بگذاریم. می‌خواهیم یک فوتبال مدرن را ارائه کنیم و تیمی بسازیم که فوتبال روز را بازی می‌کند. این موضوع نیاز به زمان دارد اما ترسی نداریم.
مانوئل خوزه در پاسخ به این سوال که سرمربیان قبلی پرسپولیس از حضور خبرنگاران و هواداران در تمرین جلوگیری می‌کردند و آیا او هم این برنامه را ادامه می‌دهد یا خیر گفت: سیستم من هم همان است. یک چیزی را باید بدانید؛ اگر قرار باشد یک تیمی درست کنیم و حریفان را غافلگیر کنیم نمی‌توانیم به این شکل کار کنیم که هر آنچه انجام می‌دهیم بلافاصله در صفحات تلویزیون و روزنامه‌ها قرار گیرد. با این شیوه نمی‌توانیم سورپرایز کنیم. حریم خصوصی یک تیم را باید حفظ کرد. این نیاز تیم است.
وی افزود: شاید جالب باشد بدانید که این اولین بار است بعد از ۳۶ سال من بدون قرارداد در نشست خبری حاضر شده‌ام و این فقط به خاطر حرف سردار است که برایم قابل اعتماد بود. به هر جهت دوستان بدانند که ما کارمان را می‌کنیم، آنهایی که از ما بدشان می‌آید یک نیم نگاهی به ما داشته باشند.


کد مطلب: 75127

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbz8bz.rhbs5piuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir