گزارش سازمان ملل از کارنامه ۲۰ سال اشغال افغانستان

۹۷ درصد افغان‌ها زیر خط فقر

19 شهريور 1400 ساعت 22:28


در حالی کشورهای غربی با القای جنگ داخلی در افغانستان به دنبال پنهان سازی کارنامه سیاهشان در افغانستان هستند که سازمان ملل هشدار داد که این خطر وجود دارد که ۹۷ درصد افغانستانی‌ها زیر خط فقر قرار بگیرند.
۲۰ حضور اشغالگران در افغانستان زمینه ساز فقر و بحران اقتصادی و آوارگی میلیون‌ها افغان شده است چنانکه سازمان ملل هشدار داد که ۹۷ درصد افغانستانی‌ها در خطر قرار گرفتن زیر خطر فقر قرار دارند و خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه برای بهبود وضعیت زندگی در این کشور شد.در گزارش سازمان ملل آمده است: «در صورتی که به درخواست‌ها برای کمک به مقابله با بحران‌های سیاسی و اقتصادی در افغانستان پاسخ داده نشود تا ۹۷ درصد از افغانستانی‌ها با خطر رفتن به زیر خط فقر مواجه هستند».
در این گزارش آمده است که احتمال دارد که تولید واقعی ناخالص داخلی در افغانستان تا ۱۳.۲ درصد کاهش یابد که همین موضوع درصد فقر در این کشور را تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.از سوی دیگر، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) گفت که افغانستان با فروپاشی خدمات اساسی روبروست.سازمان ملل متحد تقاضای کمک تقریباً ۲۰۰ میلیون دلاری بیشتر برای کمک‌های نجات‌بخش در افغانستان کرد.سازمان ملل متحد هشدار داده که ۱۸ میلیون نفر با فاجعه انسانی روبرو هستند و ۱۸ میلیون نفر دیگر نیز ممکن است به سرعت در چنین شرایطی قرار بگیرند. خبر دیگر از افغانستان آنکه دبیرکل سازمان ملل گفت، به‌منظور جلوگیری از تشدید مشکلات در افغانستان، جامعه جهانی باید تعامل با طالبان را حفظ کند.
از سوی دیگر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه طرح ناتو برای اسکان پناهجویان افغان در آسیای مرکزی را «فاجعه‌بار» توصیف کرد. وی در این خصوص در کانال تلگرامی خود نوشت: برنامه احتمالی ناتو برای پخش پناهجویان افغان در کشورهای آسیای میانه می‌تواند به فاجعه برای کشورهای اروپایی تبدیل شود. دولت انگلیس تصمیم دارد در آینده به جای اسکورت قایق های حامل پناهندگان از کانال مانش تا سواحل انگلیس آن ها را به فرانسه بازگرداند و دولت آلمان هم از افزایش اخراج پناهجویان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن خبر داده است. هفته نامه "اشپیگل" در گزارشی نوشت: گشت های بریتانیا می خواهند در آینده به جای اسکورت قایق های حامل مهاجران در کانال مانش به سواحل انگلیس آن ها را به فرانسه بازگردانند.
به گزارش بسیاری رسانه های انگلیسی و با استناد به محافل دولتی وزارت کشور انگلیس دستورالعمل مربوطه را به گارد مرزی داده است.بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هم پیش از این اعلام کرده بود که از هر تاکتیک ممکن برای توقف عبور مهاجران از این تنگه استفاده خواهد کرد. با این همه هنوز مشخص نیست که آیا در این باره توافقی بین انگلیس و فرانسه رخ خواهد داد.آمارها نشان می دهد که شمار اخراج پناهجویان از آلمان هم بعد از یک دوره کاهش در دوران کرونا دوباره روند افزایشی پیدا کرده است.
در این میان وزیر دفاع انگلیس گفت، اگر طالبان نتواند مانع از قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی در افغانستان شود، کشورش آمادگی حمله پهپادی به افغانستان را خواهد داشت.«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس گفت، درصورتی که طالبان نتواند مانع از قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی در افغانستان شود، کشورش آمادگی دارد به این کشور حمله پهپادی داشته باشد. از سوی دیگر در ادامه توجیه جنگ افروزی در افغانستان، وزیر دفاع آمریکا گفت که گروه تروریستی القاعده ممکن است به دنبال خروج آمریکا از افغانستان به دنبال احیا در این کشور باشد.
«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا گفت که گروه تروریستی القاعده که ۲۰ سال پیش از افغانستان به عنوان پایگاهی برای حمله به ایالات متحده استفاده کرد، ممکن است به دنبال خروج آمریکا از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان به دنبال احیا در این کشور باشد.
خبر دیگر آنکه یک مقام ارشد طالبان از برگزاری انتخابات سراسری با حضور اقشار مختلف افغانستان در این کشور خبر داد.حامد کرزی»، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز با استقبال از اعلام دولت موقت طالبان، تاکید کرد که همه شهروندان، از جمله زنان حق دارند که در قدرت حضور داشته باشند و نیاز است که طالبان خلاءهای این کابینه را هرچه زودتر رفع کنند.وی گفت که اعلام دولت موقت از سوی طالبان برای فعالیت ادارات دولتی و ارائه خدمات، ضروری بود.
از سوی دیگر سخنگوی کاخ کرملین با تاکید بر عدم مشارکت روسیه در مراسم آغاز به کار دولت جدید کابل به ریاست طالبان، گفت خطرات بسیاری از جمله قاچاق مواد مخدر و نفوذ تروریست‌ها از افغانستان وجود دارد.«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه از شرکت نکردن مسکو در مراسم تحلیف دولت طالبان در افغانستان خبر داد.پسکوف طی نشست خبری در کرملین در پاسخ به سوالی درباره تصمیم روسیه در قبال دعوت طالبان برای شرکت در مراسم آغاز به کار دولت جدید افغانستان گفت: «روسیه به هیچ شکلی در مراسم تحلیف دولت طالبان شرکت نمی‌کند».
همچنین پاکستان هشدار داد که افغانستان احتمالا به بحران انسانی دچار می‌شود چرا که میلیون‌ها تن از افغان‌ها هم اکنون به صورت فوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند."منیر اکرم" سفیر پاکستان در سازمان ملل در جریان نشست شورای امنیت این نهاد گفت: جهان باید از وخامت اوضاع در افغانستان جلوگیری کند چون این مساله می‌تواند به بحران مهاجرتی و پناهجویی بزرگی دامن بزند و روند صلح و ثبات و امنیت در منطقه زیر سوال برود.وی ادامه داد: در پی پاندمی کرونا، درگیری و ناکامی‌های دولت‌های قبلی در افغانستان و همچنین فساد، اوضاع بشری در این کشور به شدت وخیم است و قریب به ۱۸ میلیون تن افغان به شدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.


کد مطلب: 119581

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcc4oqss2bqsp8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir