نماد حقوق بشر آمریکایی

آمریکا در حالی یک ماه پیش نشست به اصطلاح دموکراسی را برگزار کرد تا...

21 دی 1400 ساعت 21:10


آمریکا در حالی یک ماه پیش نشست به اصطلاح دموکراسی را برگزار کرد تا خود را ناجی حقوق بشر و رفتارهای دموکراتیک معرفی نماید که در اقدامی که سندی بر واهی بودن این ادعاست گروهی از کارشناسان مستقل حقوق بشر که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده اند، ادامه فعالیت زندان گوانتانامو در کوبا را به عنوان مکانی با بدنامی بی‌مانند و لکه‌ای بر پایبندی دولت آمریکا به حاکمیت قانون محکوم کردند.
نکته قابل توجه در باب این زندان آن است که این زندان که در یک پایگاه نیروی دریایی آمریکا در کوبا است، سال ۲۰۰۲ برای اسکان زندانیان اسیر شده در افغانستان ایجاد شد و در شلوغ‌ترین دوران خود حدود ۷۸۰ نفر در این زندان بازداشت بودند. در این میان بسیاری از زندانیان این زندان هرگز تفهیم اتهام نشده و محاکمه‌ای برای آنها صورت نگرفته است چنانکه اکنون بعد از گذشت ۲۰ سال از ۳۹ زندانی که هنوز در این زندان نگهداری می‌شوند، تنها ۹ نفر به جرم خاصی متهم یا محکوم شده اند. بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۱، ۹ زندانی در بازداشت جان خود را از دست دادند، دو نفر به دلایل طبیعی و هفت نفر نیز خودکشی کردند و در این میان، هیچ کدام به عنوان متهم یا مجرم شناخته نشده بودند. در این میان با بالا رفتن سن زندانیان، وضعیت سلامتی آن‌ها رو به وخامت است.
به گفته کارشناسان، سطح کمک‌های پزشکی و درمان بازتوانی شکنجه برای زندانیان، ناکافی است.کارشناسان از آمریکا خواستند که گوانتانامو را ببندد و بازداشت شدگان را به خانه یا کشور‌های امن ثالث بازگرداند. پنج متهم در حالی به جرم مشارکت در حادثه ۱۱ سپتامبر از سال ۲۰۰۲ در این زندان هستند که هنوز بعد از ۲۰ سال محاکمه آن‌ها آغاز نشده است. این در حالی است که بوش، اوباما، ترامپ و اکنون بارها و بارها در مبارزات انتخاباتی وعده بستن گوانتانامو را سر داده اما تا به امروز اقدامی صورت نداده و وضعیت بحرانی آن ادامه دارد.

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 121254

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdccpsqs02bqii8.ala2.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir