ضمن تاکید بر محکوم کردن رفتارهای بحران‌ساز جعجع صورت گرفت

حمایت شخصیت‌های مسیحی لبنان از مواضع نصرالله

27 مهر 1400 ساعت 23:13


شخصیت‌های مسیحی مختلف در لبنان از رویکرد «حزب‌الله» لبنان در قبال مسیحیان و نیز مواضع «سید حسن نصرالله» اعلام حمایت و بر مقابله با رفتارهای بحران‌سازی همچون عملکرد سمیر جعجع تاکید کردند.
شخصیت‌های مسیحی مختلف به سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص رویکرد برادرانه حزب الله با مسیحیان، واکنش نشان دادند و از این سخنان حمایت کردند.
«امیل رحمه» نماینده مسیحی سابق پارلمان لبنان در این زمینه گفت: اگر حزب الله نبود من امروز نمی‌توانستم به روستای محل زندگی خود در البقاع بروم. ابراهیم نعمو، از شخصیت‌های مسیحی رأس بعلبک هم تأکید کرد: حزب الله فداکاری ها و جانفشانی‌های زیادی را برای مناطق مسیحی ما انجام داده است.
وی همچنین عنوان کرد: ما در بعلبک بر اساس معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت توانستیم به صلح و ثبات دست پیدا کنیم. در همین حال، الیان نصرالله از دیگر شخصیت‌های مسیحی لبنان هم عنوان کرد: آنچه که در الطیونه رخ داد یک خسارت بزرگ برای تمام لبنان بود.این شخصیت مسیحی گفت: روابط ما با حزب الله همواره مبتنی بر احترام، همکاری و اعتماد متقابل بوده است. یک شخصیت مسیحی دیگر به نام غدیر ابراهیم نیز گفت: حزب الله در حفاظت و حراست از جامعه مسیحی در لبنان به ویژه در ربله و القصیر نقش مهمی ایفا کرده است.
در همین حال یک نماینده اهل سنت پارلمان لبنان با اشاره به حادثه «الطیونه» گفت: "«سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی قاتل است و هیچ گونه تغییری نکرده است".
«فیصل کرامی» نماینده اهل سنت پارلمان لبنان در گفت‌ وگو با شبکه خبری «المیادین» درباره حادثه پنجشنبه گذشته الطیونه و تیراندازی افراد مسلح به سمت معترضان به عملکرد قاضی طارق بیطار بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، سمیر جعجع رئیس حزب «نیروهای لبنانی» را قاتل خواند.فیصل کرامی با اشاره به اینکه حزب جعجع در این حادثه نقش داشته است، تصریح کرد: رئیس حزب نیروهای لبنانی قاتل است و هیچ گونه تغییری نکرده است.
از سوی دیگر، حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست جعجع در اولین واکنش خود به سخنرانی دبیرکل حزب الله در رابطه با حادثه «الطیونه» مدعی شد که به دنبال جنگ داخلی در لبنان نیست.
این حزب مدعی شده که سخنان دوشنبه شب سید "حسن نصرالله" درباره نقش حزب نیروهای لبنانی در حادثه الطیونه «تهدید آمیز» و «توجیهی» بود.حزب نیروهای لبنانی همچنین اداع کرده که «ما به دنبال ایجاد جنگ داخلی در کشور نیستیم و هیچ گونه تصمیمی برای ایجاد جنگ داخلی به شکل سازمان یافته و یا حزبی وجود نداشت».سید حسن نصرالله در سخنرانی دوشنبه شب خود با اشاره به حادثه الطیونه اعلام کرد که برنامه واقعی حزب نیروهای لبنانی جنگ داخلی در لبنان است.هواداران «حزب‌الله» و «جنبش امل» که پنجشنبه گذشته در اعتراض به عملکرد بد "طارق بیطار" بازپرس پرونده انفجار مهیب بندر بیروت به خیابان‌ها آمده‌ و در مقابل کاخ دادگستری لبنان به شکل مسالمت‌آمیز تجمع کرده بودند، به یکباره با تیراندازی افراد ناشناس از بالای پشت بام‌ها مواجه شدند؛ اقدامی که موجب شهادت هفت لبنانی و مجروح شدن ۶۰ نفر دیگر شد.
«سمیر جعجع»، رئیس حزب «نیروهای لبنانی» به سخنان «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله درباره تلاش حزب نیروهای لبنانی برای ایجاد فتنه و جنگ داخلی در لبنان واکنش نشان داد و مدعی شد: سخنرانی نصرالله جنبه «توجیهی» داشته و «تهدید آمیز» بوده است.به ادعای مسئول حزب «نیروهای لبنانی»، واکنش‌ها در حین اتفاقات الطیونه طبیعی و برای دفاع از خود بوده است و هیچ گونه تصمیمی برای جنگ و درگیری به صورت سازمان یافته و یا حزبی وجود نداشت.
خبر دیگر از لبنان آنکه نمایندگان پارلمان لبنان امروز سه شنبه موعد برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام و تأکید کردند که این انتخابات در روز ۷ فروردین ماه آتی برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، این درحالی است که «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان روز گذشته اعلام کرد که گزینه استعفا مطرح نیست و وی تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به کار خود در کسوت نخست وزیری ادامه می دهد.پیشتر برخی رسانه ها اعلام کرده بودند که به دلیل برخی اختلافات سیاسی و نیز وخامت اوضاع اقتصادی در لبنان، نجیب میقاتی قصد دارد از پست نخست وزیری استعفا دهد. با این حال، وی چنین چیزی را تکذیب کرد.

در این میان منابع خبری از صدور نخستین حکم بازداشت رسمی توسط دولت سوریه علیه رئیس حزب "القوات اللبنانیه" (نیروهای لبنانی) و تحویل آن به اینترپل خبر دادند.خبرگزاری "نیوز لیبانون" اعلام کرد که اولین حکم بازداشت رسمی سوریه علیه سمیر جعجع، رئیس حزب "القوات اللبنانیه" به اینترپل تحویل داده شد.
بر این اساس، وی تحت اعلان قرمز بین‌المللی که توسط دفتر اینترپل در سوریه صادر شده است به چند اتهام تحت تعقیب است، از جمله مهمترین این اتهامات به شرح زیر است؛۱- تجاوز به صدها سوری مقیم لبنان در جریان اقدام برای اعمال حق انتخاباتی‌شان و تلاش برای کشتن آنها.۲- کشتن یک سوری در جریان اعمال حق انتخاباتی این شهروند.۳- توطئه، تحریک و ارتباط با گروه‌های تروریستی علیه دولت و ارتش سوریه.۴- تلاش برای سرنگونی نظام، قاچاق اسلحه، تأمین مالی گروه‌های خرابکار در داخل سوریه، پناه دادن و تسهیل قاچاق تروریست‌های سوری و عرب به سوریه و بالعکس.


کد مطلب: 120101

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccxxqss2bqis8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir