وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نماینده سازمان ملل تاکید کرد:

بازگشت آوارگان و رفع تحریم‌ها راهکار بحران سوریه

26 دی 1400 ساعت 20:51


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار پدرسون با تأکید بر حل سیاسی بحران سوریه، حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در این کشور و همچنین حملات رژیم صهیونیستی را عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه برشمرد.
«گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که به منظور گفت‌وگو و تبادل نظر در خصوص تحولات سوریه در تهران حضور دارد، دیروز با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.امیرعبداللهیان در این دیدار با قدردانی از نماینده ویژه دبیرکل برای کمک به گفت‌وگوهای ملی و صلح و ثبات در سوریه، تلاش صادقانه جمهوری اسلامی ایران برای موفقیت وی در پیگیری روند برقراری صلح و ثبات در سوریه را مورد تأکید قرار داد.وزیر امور خارجه با تأکید بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص راه حل سیاسی بحران سوریه، از ابتدای تحولات آن کشور، سازمان ملل متحد را بخشی از پیگیری راه حل سیاسی در سوریه خواند.
امیرعبداللهیان حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در سوریه و همچنین حملات رژیم صهیونیستی به این کشور را عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه برشمرد و بر ضرورت توجه جامعه بین‌الملل و سازمان ملل متحد به این موضوعات تأکید کرد.رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بدون توجه به مسئله آوارگان و تحریم‌های اعمالی علیه سوریه، نمی‌توان بحران این کشور را در مسیر درست راهبری و هدایت کرد.لازم به ذکر است زهرا ارشادی سفیر و‌ معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل طی اظهاراتی در شورای امنیت گفته بود: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان دهد و تجاوزات خود به این کشور را فوراً متوقف کند.
گیر پدرسون نماینده ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در این دیدار اوضاع سوریه را باثبات توصیف کرد و افزود: در شرایط حاضر هیچ یک از طرف‌ها از تغییر رژیم در این کشور صحبت نمی‌کنند.وی حفظ حاکمیت ملی، استقرار سیاسی و تمامیت ارضی سوریه را مورد تأکید قرار داد.
پدرسون پیشتر نیز با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد. مشاور ارشد وزیر امور خارجه در دیدار نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بر تلاش سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه سوریه، کمک رسانی به مردم، بازگشت آوارگان و آغاز بازسازی این کشور تأکید کرد. خبر دیگر آنکه استاندار لاذقیه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه از انجام پروژه‌های مشترک به خصوص در زمینه تولید برق در این استان استقبال کرد. «مهدی سبحانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با «عامر اسماعیل هلال» استاندار شهر ساحلی لاذقیه دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار زمینه‌های همکاری‌های اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.در ادامه نقش آفرینی ایران در حل بحران‌های منطقه ، مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه تصمیم گیرنده نهایی در مورد سرنوشت یمن، مردم این کشور هستند، رفع محاصره ظالمانه را مقدمه حل و فصل سیاسی بحران یمن عنوان کرد.


کد مطلب: 121318

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcdff0fjyt0xs6.2a2y.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir