وحشت بایدن از یک حقیقت

سفر بایدن به منطقه را باید در راستای گسترش ایران هراسی در منطقه دانست، سیاستی که در این سال‌ها...

25 تير 1401 ساعت 19:09


سفر بایدن به منطقه را باید در راستای گسترش ایران هراسی در منطقه دانست، سیاستی که در این سال‌ها به این بهانه منطقه غرب اسیا دستخوش ناآرامی‌ها و تحولات بزرگی شده است.
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سفری دوره‌ای نخست به تل آویو رفت و سپس به عربستان سعودی، تا در این سفر بتواند علاوه بر نشان دادن حمایت ایالات متحده از رژیم اسرائیل،‌ موضع خود را علیه جمهوری اسلامی ایران در نزدیکترین نقطه به ایران اعلام کند.
جو بایدن رئیس‌ جمهور آمریکا، در نشست سران کشورهای شورای همکاری حاشیه خلیج فارس در جده گفت: «آمریکا به نفع روسیه، چین و ایران منطقه را ترک نخواهد کرد.» او افزود: «حکومت ایران خاورمیانه‌ را بی‌ثبات می‌کند.»
اظهارات بایدن در حالی بیان شده که دنیا شاهد آن بوده است که ایران چگونه در راستای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا گام برداشته و برای آن هزینه نیز کرده است.
جنگ با تروریست‌های تکفیری وهابی که دست پرورده مثلث شیطانی غربی عبری سعودی است، ایران را در میان مردم جهان بر سر زبان‌ها انداخت و پس از ترور سردار سلیمانی که فرماندهی نیروهای مقاومت مقابل داعش را بر عهده داشت، حقانیت ایران را در میان افکار عمومی جهان به اثبات رساند.
سفر بایدن به عربستان یک سفر بی نتیجه و بدون دستاورد برای ایالات متحده بود چرا که از نوع برخورد و استقبال از بایدن چنین برداشتی می‌توان کرد. قطعاً سعودی‌ها نیز پی به بی ثباتی و ضعف دولت کنونی آمریکا به ریاست جمهوری بایدن برده‌اند که برای او سنگ تمام نگذاشتند.
بایدن در عربستان سعودی علیه ایران سخن گفت و ادعا کرد ایران غرب آسیا را بی ثبات می‌کند.
این ادعا در حالی مطرح شده است که عامل اصلی بی ثباتی منطقه غرب آسیا دخالت‌ها و حضور نظامی آمریکا در منطقه است.
نیروهای تروریستی ارتش آمریکا در عراق و سوریه حضور دارند و از گروه‌های تروریستی حاضر در این دو کشور حمایت می‌کنند و با حضور نظامی خود در منطقه مانع پایان بحرانی هستند که آن را پدید آورده‌اند. هدف آمریکا از حضور در منطقه به ویژه در خاک سوریه و عراق، تجزیه این دو کشور است که با نابودی حکومت داعش این رویا دست نیافتنی شد.
در گوشه‌ای دیگر از منطقه، حمایت‌های ایالات متحده از عربستان سعودی در حمله نظامی به یمن،‌ باعث جنگی خانمانسوز و ویرانگر شده است. مردم یمن ۸ سال است درگیر جنگی نابرابر مقابل ائتلاف سعودی هستند که سلاح رژیم سعودی از سوی آمریکا و اروپا تهیه می‌شود.
ایالات متحده مجبور و محکوم به خروج از منطقه است، همانگونه که از افغانستان خارج شد.
هر چند افغانستان را تحویل طالبان داد اما منطقه و افغانستان از وجود حضور آمریکایی‌ها پاک شده است و این کشور در یک فرایند سیاسی، باید به سوی تشکیل دولتی قانونی با نقش آفرینی مردم افغانستان پیش برود.
بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه سفر کرد تا برای خود در مقابل ایران یارکشی کند و یک ائتلاف یا همان ناتوی عربی را راخ بیندازد.
روشن است، حتی رژیم‌های عربی منطقه که با جمهوری اسلامی ایران دشمنی دارند هم به این ائتلاف و ناتوی عربی ضد ایران نمی‌پیوندند چرا که از تبعات آن آگاه هستند و می‌دانند واکنش نسبت به این تصمیم چگونه خواهد بود.
ایران، روسیه و چین سه کشور قدرتمند و تأثیر گذار در تحولات جهانی‌ و منطقه‌ای هستند که اکنون با در کنار هم قرار گرفتن آنها و دیگر کشورهای همسو،‌ قدرتی را مقابل ایالات متحده و همپیمانانش شکل داده‌اند که چالی جدی و سخت را برای آمریکا ایجاد کرده است.
روابط راهبردی ایران،‌چین و روسیه سد محکمی مقابل نفوذ و زیاده‌خواهی‌های ایالات متحده در منطقه و جهان ایجاد کرده است برای همین است که بایدن می‌گوید آمریکا به نفع روسیه، چین و ایران، منطقه را ترک نخواهد کرد.
موج ضد آمریکا در منطقه شکل گرفته و رفته رفته بزرگتر می‌شود،‌ این موج آمریکا را از منطقه بیرون خواهد کرد. آمریکایی‌ها مجبور به خروج از منطقه هستند.
بایدن هم می‌تواند رئیس جمهور یک دوره‌ای و حتی کمتر باشد،‌ به دلیل همین ویژگی است که نمی‌توان روی آن حساب کرد.

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 123253

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcdks0fsyt0xx6.2a2y.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir