تلاش با همه بی‌مهری‌ها

شرایط روزنامه‌نگاری در ایران از نظر اقتصادی اگر به جایی وابسته نباشد و مستقل عمل کند، بسیار دشوار است، اما...

27 اسفند 1396 ساعت 10:51


شرایط روزنامه‌نگاری در ایران از نظر اقتصادی اگر به جایی وابسته نباشد و مستقل عمل کند، بسیار دشوار است، اما روزنامه سیاست ‌روز یکسال دیگر را با همه مشکلات و نامهربانی‌ها سپری کرد.
در این یکسال گذشته مخاطبان روزنامه رویکرد مستقل را در سیاست ‌روز دیدند و لمس کردند، برای دست‌اندرکاران روزنامه و کارکنان زحمت‌کش آن جناح‌بندی‌های سیاسی ملاک نبود، بلکه تنها ملاکی که انگیزه کار و تلاش را در تحریریه روزنامه ایجاد می‌کرد، آرمان‌های انقلاب و رهبری بوده و خواهد بود، در صورت استمرار کار روزنامه، چنین سیاستی با قوت و دقت بیشتری ادامه خواهد یافت و سعی خواهد شد تا در سال آینده چنین رویکردی تقویت شود. تلاش بر این است تا سال آینده با تحمل همه مشکلاتی که در راه روزنامه‌نگاری وجود دارد، همچنان به راه خود ادامه دهیم و در این مسیر به یاری مردم نیازمندیم مردمی که پشتوانه رکن چهارم دموکراسی هستند و اگر یاری آنها نباشد نمی‌توان به کار ادامه داد.
مهمترین مشکلاتی که روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران درگیر آن هستند نگاهی است که دولت‌ها به آنها دارند، به این مفهوم که هر دولتی که بر سر کار می‌آید، سیاستی متفاوت را در قبال رسانه‌ها در پیش می‌گیرد، روزنامه‌های حامی و همسو با دولت از لطف و کرم بیت‌المال بیشتر بهره می‌برند، اما در مقابل، روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد و مستقل از آن بی‌بهره‌اند و یا اندک کمک مالی به آنها می‌شود تا در شرایط بغرنج اقتصادی روزگار را سپری کنند.
از نپرداختن یارانه‌ها تا آگهی‌های قطره‌چکانی به روزنامه‌های مستقل و منتقد و بی‌مهری شهرداری به خبرنگاران، تنها بخشی از مشکلاتی است که آنها را درگیر کرده است، که البته افزایش قیمت کاغذ نیز باید به آن اضافه شود.
روزنامه‌ای مستقل که در این شرایط به حیات خود ادامه می‌دهد، در واقع کاری می‌کند کارستان، چراکه اگر نگوییم هیچ، اما از کمترین امتیازات دولتی برخوردار است، البته رسانه و روزنامه‌ای که وامدار دولت و دولت‌ها نباشد، بسیار مطلوب‌تر و مردم پسندانه‌تر خواهد بود، اما اگر قرار بر این است که دولت و دولت‌ها به روزنامه‌ها و رسانه‌ها کمک نکنند، چنین تصمیمی باید همه‌گیر شود و شامل همه رسانه‌ها گردد، نه این که برخی از آنها در فهرست رسانه‌ها و روزنامه‌هایی قرار گیرند که در شرایط بد اقتصادی، یارانه و کمک‌های دولتی به آنها قطع شود یا کاهش یابد.
شاید مسئولین ذیربط و دولت مستقر از حال و روز رسانه‌ها و روزنامه‌های مستقل بی‌خبر هستند که اینگونه کم‌لطفی خود را شامل حال آنها می‌کنند، شاید هم اعتقاد دارند، چنین روزنامه‌هایی اگر نمی‌توانند در شرایط نامطلوب اقتصادی، خود را اداره کنند بهتر که تعطیل شوند، اما چنین تفکری درپی حذف رسانه‌هایی است که هم رویه مستقل دارند و هم رویه انتقادی، آیا می‌توان جامعه را تنها در فضای رسانه‌ای که عمده مطالبش تعریف و تمجید از عملکردها باشد اداره کرد؟ رسانه منتقد و مستقل، صدای مردم است، انعکاس‌دهنده خواسته‌هایی است که آن را از دولت، مجلس، قوه قضاییه و دیگر دستگاه‌ها مطالبه می‌کنند، اگر این صدا به گوش مسئولین نرسد، مردم مطالبه‌گر، راه‌های دیگری را برای رساندن صدای خود به مسئولین درپی خواهند گرفت.
یکسال دیگر در پیش روی مسئولین، مردم و رسانه‌های کشور به پایان می‌رسد و سال نو آغاز می‌شود، اتفاقات تلخی برای ایران در این سال افتاد، اما یک پیروزی بزرگ را ایران چشید و آن پیروزی بر توطئه‌ای بود که غرب آسیا را درگیر خود ساخته، یاد و خاطره شهدای مدافع حرم و حریم را گرامی می‌داریم و خود را مدیون جانفشانی‌های آن عزیزان می‌دانیم.

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 103750

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdks0fzyt0z56.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir