عراق: همچنان بازرسي هواپيماهاي ايران را ادامه مي‌دهيم

10 آبان 1391 ساعت 6:57


مشاور نخست‌وزير عراق تاکيد کرد: بغداد تلاش مي‌کند به سياست اعلامي خود در برابر بحران سوريه يعني مخالفت با حمايت تسليحاتي از دو طرف نزاع (دولت سوريه و مخالفانش) پايبند باشد.
دولت عراق به رغم مخالفت‌ها و نارضايتي‌هاي تهران اعلام کرد به بازرسي هواپيماهاي ايراني در مسير سوريه ادامه مي‌دهد.
به گزارش عصر ايران، مشاور اطلاع‌رساني نخست‌وزير عراق به روزنامه الحيات چاپ لندن گفت: بازرسي هواپيماهاي ايراني به مقصد سوريه که از آسمان عراق عبور مي‌کنند همچنان ادامه مي‌يابد. اين اقدام بر روابط با تهران تاثيري نخواهد داشت.
مقامات عراقي روز شنبه گذشته يک فروند هواپيماي باري ايران را به بهانه مشکوک بودن به حمل سلاح براي دولت سوريه، مجبور به فرود و بازرسي کردند اما تسليحات يا کالاي ممنوعه در آن پيدا نکردند و هواپيما به پرواز خود به سمت دمشق ادامه داد. اين براي دومين مرتبه در چند ماه اخير بود که عراق يک فروند هواپيماي ايراني را مجبور به فرود و بازرسي مي‌کند.
ايران بار‌ها به اين اقدام دولت عراق اعتراض و تهديد کرده بود دست به مقابله به مثل عليه هواپيماهاي عراق خواهد زد. علي موسوي افزود: عراق به بازرسي هر هواپيماي مشکوک به حمل سلاح براي سوريه از ايران يا هر کشور ديگري ادامه مي‌دهد.
وي ادامه داد: اين بازرسي‌ها به روابط با ايران آسيب نخواهد زد. طرف عراقي قبل از اين به دولت ايران اطلاع داد که هواپيماهاي اين کشور به سمت سوريه را به صورت تصادفي، بازرسي خواهد کرد.
مشاور رسانه‌اي نخست‌وزير عراق تاکيد کرد: بغداد تلاش مي‌کند به سياست اعلامي خود در برابر بحران سوريه يعني مخالفت با حمايت تسليحاتي از دو طرف نزاع (دولت سوريه و مخالفانش) پايبند باشد. عراق براي جلوگيري از قاچاق سلاح به سوريه، مرزهاي خود را به شدت کنترل مي‌کند.
هوشيار زيباري وزير امور خارجه عراق هم قبل از اين گفته بود دولتش به طور جدي قصد دارد هواپيماهاي ايراني در مسير سوريه را تحت بازرسي قرار دهد.
اين اقدام عراق با اعمال فشارهاي آمريکا صورت مي‌گيرد. آمريکا ايران را متهم مي‌کند که با استفاده از هواپيما و آسمان عراق، براي حمايت از حکومت سوريه، تسليحات به اين کشور منتقل مي‌کند. با اين حال مقامات واشنگتن تاکنون از ارائه هرگونه نشانه‌اي براي اين اتهام خود، خودداري کرده‌اند.


کد مطلب: 77957

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcefo8f.jh8fni9bbj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir