نگاهی بر مولفه‌های حمایت مردم از ممنوعیت واردات لوازم خانگی

ارتقا کیفیت و کاهش قیمت

9 مهر 1400 ساعت 22:13


رئیس جمهور در حالی به وزرای صمت و اقتصاد دستور داد واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع شود که بسیاری بر این عقیده‌اند که تحقق این مهم و حمایت مردم از آن برگرفته از اصل ارتقا کیفیت و کاهش قیمت است.
یکی از مباحث مطرح در حوزه اقتصاد تکیه بر توان داخلی است که رونق تولید و چرخیدن چرخ اقتصاد کشور را به همراه دارد. در این میان البته نباید فراموش کرد که برخی از کشورها که در دوران تحریم‌ها با آمریکا علیه ایران همکاری کرده‌اند نیز باید مورد بازخواست و تنبیه قرار گیرند که عدم واردات از این کشورها از جمله این اقدامات است. در این میان لوازم خانگی یکی از مهمترین بخش‌هایی است که می تواند رونق تولید را رقم زند بویژه اینکه ابزارها و امکانات داخلی آن نیز در کشور موجود است. با این وجود آنچه می‌تواند زمینه ساز رویکرد مردم به این لوازم‌ها شود، از یک سو ارتقای کیفیت و از سوی دیگر کاهش قیمت‌هاست. که حلقه تکمیلی آن نیز ضمانت‌نامه‌ها و خدمات پس از فروش است که تاکنون چندان توجهی به این امور نشده است.
با تمام این تفاسیر در گامی قابل توجه در جهت توجه به تولید داخل، در پی درخواست تعدادی از شرکت‌های داخلی تولید لوازم خانگی، رئیس دفتر رئیس جمهور خطاب به وزرای اقتصاد و صمت دستور جلوگیری از واردات لوازم خانگی از دو کشور کره را مکتوب کرد.با توجه به توانایی صنعت لوازم خانگی برای دو برابر شدن تولیدات، دستور رئیس جمهور بر ادامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی نقش مهمی در فعال شدن سریعتر این پتانسیل و رشد خودکفایی در صنعت لوازم خانگی خواهد داشت.
هرچند تولیدکنندگان لوازم خانگی در سال های گذشته به پیشرفت های قابل توجهی در تولید دست یافتند و در سال گذشته نیز توانستند به جای برنامه ۳۰ درصدی رشد تولید به رشد ۷۸ درصدی دست یابند، اما همچنان نگران احتمال تغییر سیاست‌های وارداتی و کم رنگ شدن حمایت از تولیدات داخلی بودند و این نگرانی خود را در نامه نگاری هایی که با دستگاه های مختلف انجام دادند، ابراز کردند.
در پی این نامه نگاری ها، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور نیز به وزرای صنعت و اقتصاد دستور داد تا واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع شود.شرکت های کره ای ال جی و سامسونگ با تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، بازار لوازم خانگی کشورمان از ترک کردند و از سال ۹۷ به بعد واردات لوازم خانگی به کشور ممنوع شد.به گفته مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، طبق مصوبه اولیه شورای هماهنگی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ واردات لوازم خانگی ممنوع شد و با تمدید این مصوبه، ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز مصوب شد. حالا با دستور رئیس جمهور ممنوعیت واردات لوازم خانگی بیش از این نیز ادامه خواهد یافت.حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در این مورد گفت: تا قبل سال ٩٧ به خاطر تحریم آمریکا بازار ایران در سیطره لوازم خانگی خارجی بود و درها باز گذاشته شد و هم خطوطی شکل گرفت که سرمایه گذار ایرانی برندهای خارجی را برای تولید و مونتاژ به ایران آوردند. افکاری که می گفتند رقابت باید باشد تا تولید ایران رقابتی شود توانست تا قبل سال ٩٧ این ایده را پیاده کند و عمده بازار هم در اختیار کره ای ها بود و در سال ٩٧ با تحریم، بازار لوازم خانگی که تا ٧٠ درصد در دست خارجی ها بود، از حضور خارجی ها تهی شد.
غزنوی افزود: ما به اجبار تحریم و مدیریت منابع ارزی، واردات را ممنوع کردیم و امروز تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی افزایش اشتغال دارند و بازار را به خوبی کنترل کرده اند تا تولیدات به مقیاس اقتصادی رسید.وی با بیان اینکه تا ۵٠ درصد بازار فعلی لوازم خانگی در اختیار کالاهای خارجی است که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، گفت: امروز به جای ۱۱ میلیون دستگاه لوازم خانگی، ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در داخل تولید شده است.
صنعت لوازم خانگی در شرایط جنگ اقتصادی نه تنها تسلیم خروج شرکت‌های کُره‌ای نشد بلکه با داخلی‌سازی ۷۰ درصدی قطعات و صرفه‌جویی ارزی ۳ میلیارد دلاری، توانست تولید خود را به ۲ برابر تولیدات قبل از تحریم‌ها برساند. به عبارتی تولیدکنندگان لوازم خانگی برعکس بعضی صنایع، ادامه و ارتقاء تولیدات خود را مشروط به رفع تحریم ها نکردند و منتظر بازگشت شرکت های خارجی که با تشدید تحریم ها یک شبه ایران را ترک کردند، نماندند.قطعا مهمترین دستاورد داخلی سازی یک محصول، قطع وابستگی به واردات و کاهش ارزبری آن است. در صنعت لوازم خانگی نیز هرچند هنوز وابستگی به واردات برخی قطعات وجود دارد اما حرکت به سمت افزایش دامنه تولیدات داخلی این قطعات نیز در حال انجام است.
با داخلی سازی تولیدات یک صنعت، علاوه بر اشتغال‌ زایی و ایجاد فرصت های شغلی جدید، زمینه برای صادرات و حضور در بازارهای جهانی نیز فراهم می شود. در این زمینه تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز هدف گذاری هایی را برای صادرات محصولاتشان در سال جاری انجام داده اند.
با فراهم شدن زمینه صادرات در کنار رونق بازار داخل، امکان افزایش تولیدات نیز فراهم خواهد شد و در این خصوص با توجه به وجود ظرفیت نصب شده در کارخانه های لوازم خانگی، می توان در مدتی کوتاه به تولیدات بیشتر دست یافت. به گفته عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌ خانگی ایران، قابلیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید انواع لوازم‌ خانگی با توجه به ظرفیت‌های نصب شده در کشور وجود دارد.
محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری در این مورد با تاکید بر ضرورت وجود یک متولی و مرجع واحد در حوزه صنایع، تغییر سیاست‌های مربوط به حوزه واردات در پی نوسانات ارزی را از مشکلات مهم بخش تولید عنوان کرده و با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی متوالی در دو دهه گذشته بر سیاست‌های مربوط به حوزه تولید و صادرات، گفته بود: زمانی که شرایط ارزی کشور نامناسب شد، سیاست توجه به تولید داخل و تولیدکنندگان داخلی در پیش گرفته شد، ولی با مساعد شدن وضعیت ارزی و بالا رفتن قیمت نفت، واردات افزایش پیدا کرد. علی حدادی، نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان با بیان اینکه ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای در راستای حمایت از تولید داخل است، گفت: ما توانمندی های بسیار خوبی در داخل کشور داریم و با حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران باید به سمت و سویی برویم که کشور در تولید محصولات مختلف به سمت خودکفایی برود.
در همین چارچوب نیز اکبر پازوکی در گفت وگو با فارس و در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی و با توجه به وضعیت تولید داخلی لوازم خانگی، امکان تامین لوازم خانگی مورد نیاز کشور از تولیدات داخلی وجود دارد، گفت: در حال حاضر بازار لوازم خانگی دچار رکود است و دلیل این رکود نیز قیمت های بالای لوازم خانگی است لذا با توجه به قیمت های بالا مردم قدرت خرید لوازم خانگی را ندارند و همین موضوع بازار لوازم خانگی را دچار رکود کرده است. پازوکی اظهار داشت: در شرایط فعلی و با توجه به قیمت های بالا، مردم به جای خرید لوازم خانگی نو بیشتر اقدام به تعمیر لوازم خانگی قبلی و همچنین خرید اجناس دست دوم می کنند. وی با تاکید بر اینکه در صنعت لوازم خانگی نباید انحصار باشد، گفت: انحصار به آن معنا که تولید کننده قیمت گذار و بازاریاب نباشد. تولید کننده باید تولید و سپس صادرات کند. وی افزود: با بروز مشکلات در بازار لوازم خانگی همواره فروشندگان باید جوابگو باشند در حالی که هیچ گاه تولید کنندگان جوابگو نبوده اند.


کد مطلب: 119881

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfc1dyyw6dyca.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir