اختلافات میان حامیان نظام سرمایه داری بر هفتادششمین سالگرد سازمان ملل سایه افکنده است

خشم اروپا از نارو زدن‌های کدخدا

31 شهريور 1400 ساعت 19:51


مراسم سالگرد هفتاد و ششمین سالگرد تاسیس سازمان ملل در حالی برگزار می‌شود که نارو زدن‌ها و خلف وعده‌های آمریکا دامن اروپا را نیز گرفته است و این متحدان و حامیان نظام سرمایه داری را رو در روی هم قرار داده است بگونه‌ای که مقام‌های آمریکایی از لغو نشست چندجانبه‌ای خبر داده‌اند که قرار بود در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بین ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش برگزار شود.
این روزها تنش ها میان اروپا و آمریکا که متحدان همیشگی برای حفظ نظام سرمایه داری بوده‌اند بر سر خنجر از پشت زدن آمریکا که زمانی خود را کدخدای جهان می نامید به اروپا بالا گرفته است و اروپا طرف آمریکایی را متهم به نقض تعهدات می‌کند. تشدید این منازعات موجب شده تا مقام‌های آمریکایی اعلام کردند: نشستی که قرار بود بین ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش از جمله فرانسه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، به‌علت مسائل مربوط به برنامه‌ریزی لغو شده است.
بر اساس این گزارش، لغو نشست مذکور در حالی است که روابط آمریکا و فرانسه به‌علت لغو قرارداد زیردریایی فرانسه با استرالیا به‌شدت متشنج شده است. این یکی از نشست‌هایی بود که قرار بود وزرای خارجه آمریکا و فرانسه به‌طور مشترک در آن شرکت کنند.
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در اظهاراتی گفته است که "دولت جو بایدن سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه، وحشیانه و غیر قابل پیش‌بینی ترامپ را همچنان ادامه می‌دهد."مقام‌های وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که نشستی که قرار بود بین ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شود، لغو شده است ولی نگفته‌اند که آیا لغو این نشست ارتباطی با قرارداد زیردریایی داشته است یا نه.
در این میان «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه معاهده امنیتی جدید آمریکا و انگلیس به همراه استرالیا را موجب شگفتی ناتو خواند. وی تصریح کرد: این یک شگفتی کامل و یک شوک برای ناتو بود. نه برای کسانی که آمریکا، استرالیا و انگلیس مخالفان خود می‌خوانند و علیه‌شان همکاری می‌کنند، بلکه برای متحدانشان و بلوک‌های نظامی و سیاسی که ایالات متحده و انگلیس بخشی از آن‌ها هستند، یک شگفتی مطلق بود. در همین حال نتایج یک گزارش حاکی از آن است که اکثر مردم اروپا معتقدند جنگ سرد جدیدی میان آمریکا و چین و روسیه تحت جریان است و در عین حال علاقه‌ای به همراهی سیاستمداران کشورهای خود با راهبرد ضدچین واشنگتن و اتحادیه اروپا ندارند.اختلافات اخیر میان اروپا و آمریکا باعث شده که مردم قاره سبز به خطر افزایش شکاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا واقف باشند. مارک لئونارد، مسئول این نظرسنجی درباره نتایج این مطالعه معتقد است: افکار عمومی اروپا تصور میکنند که جنگ سرد جدیدی رخ داده اما آنها هیچ علاقه‌ای به آن ندارند. در همین حال سفیر سابق فرانسه در آمریکا بر این باور است که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده یک ناامیدی بزرگ برای کل اروپا است.
اعتراض به سیاست‌های بایدن به درون آمریکا نیز رسیده است چنانکه ده‌ها معترض در نخستین روز از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل مقابل مقر این سازمان در شهر نیویورک تجمع کردند و خواستار آن شدند که آمریکا به فعالیت‌های نظامی خود در سراسر جهان پایان دهد.
در ادامه انتقادها از آمریکا، وزیر امور خارجه کوبا در هفتادوششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آمریکا برای مطرح کردن ادعای صلح جهانی فاقد صلاحیت اخلاقی است و با قطب‌بندی جهان به دو گروه تسلیم و غیرتسلیم در برابر سلطه‌طلبی واشنگتن، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود.
«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا با اشاره به رویکرد تفرقه انگیز ایالات متحده و اقدامات مداخله جویانه این کشور در آمریکای لاتین خاطرنشان کرد: بایدن به خوبی می داند که بزرگترین تهدید برای «حیاط خلوت» آمریکا ، همان قطب بندی سیاسی است. در همین حال «نیکلای پاتروشف» رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد، توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است.وی در مصاحبه با روزنامه «آرگییومنتی آی فکتیی»اعلام کرد، توافق جدید آمریکا و انگلیس با استرالیا برای استقرار زیردریایی‌های اتمی در اقیانوس آرام نه تنها اقدامی خصمانه علیه چین است بلکه این اقدام اقدامی خصمانه علیه روسیه هم محسوب می‌شود.
در این میان «گلن ون‌هرک» فرمانده منطقه فرماندهی شمالی آمریکا و دفاع هوایی و فضایی آمریکای شمالی گفت روسیه اصلی‌ترین تهدید نظامی برای ایالات متحده است.لازم به ذکر است ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دیدار سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با انتونی بلینکن همتای آمریکایی خود برنامه ریزی نشده است.
تنش ها میان آمریکا و اروپا در حالی بالا گرفته است که در ادامه تعاملات میان واشنگتن و لندن رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر انگلیس درخصوص به خطر افتادن توافق «جمعه خوب» درپی تشدید اختلافات لندن و بروکسل بر سر ایرلند شمالی هشدار داد.بایدن که در دفتر کار خود در کاخ سفید میزبان جانسون بود، هشدار داد تنش‌های اخیر میان اتحادیه اروپا و بریتانیا نباید موجب به‌خطر افتادن صلح در ایرلند شمالی شود.رئیس جمهور آمریکا در ادامه این دیدار بر اهمیت حفظ تعادلی دقیق بر اساس توافق بلفاست (جمعه خوب) حاصل شده است تأکید کرد. این توافق به سه دهه خشونت و درگیری میان ملی‌گرایان کاتولیک حامی استقلال ایرلند و پروتستان‌های حامی بریتانیا خاتمه داد.


کد مطلب: 119773

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfe1dymw6dyea.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir