در جست وجوی هویت مستقل

پس از به قدرت رسیدن السیسی در مصر و دیدارهای مکرر مقامات مصری و سعودی، این تصور...

3 آبان 1395 ساعت 23:39

مولف : قاسم غفوري


پس از به قدرت رسیدن السیسی در مصر و دیدارهای مکرر مقامات مصری و سعودی، این تصور وجود داشت که پیوندی همه جانبه میان طرفین ایجاد شده چنانکه حتی السیسی رئیس جمهور مصر امنیت خلیج فارس را امنیت مصر نامید. به رغم مدت‌ها تعاملات گسترده در هفته‌های اخیر روندی قابل توجه در مناسبات دو کشور مشاهده می‌شود که مغایر با آن ساختارهای گذشته است. 
در تحولاتی قابل تامل تنشها میان مصر و عربستان شدت گرفته بگونه‌ای که هر کدام از طرفین به دنبال افزایش فشارها و حتی تقابل پنهان و آشکار با طرف مقابل است. مصر به قطعنامه روس‌ها درباره سوریه رأی مثبت داد و این هم به آتش اختلافات افزود.السیسی رئیس‌جمهور مصر بالاخره به اعتراضات و انتقادات سعودی‌ها از عدم همراهی کامل وی با سیاست‌های خاورمیانه‌ای ریاض واکنش نشان داد و گفت که مایل نیست در نابودی دیگر کشورها سهیم باشد. در همین حال برخی از منابع خبری اعلام کردند هیاتی عالیرتبه از دولت سوریه با هدف رایزنی درباره حل و فصل بحران این کشور در سفری چند ساعته وارد قاهره شد.
شبکه روداو نت نیز به نقل از یک مقام دولتی مصر گفته است که این کشور قصد دارد در پی تحریم نفتی عربستان، ماهانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از عراق بخرد تا میزان واردات نفت مصر از عراق به ۱ میلیون بشکه در ماه برسد. همچنین ارتش مصر اعلام کرده که میزبان اولین حضور خارجی تنها ناو هواپیمابر روسیه خواهد بود. همزمان با این تحرکات در حوزه سعودی نیز در اقدامی قابل تامل وزرای خارجه عربستان و ترکیه دیدار کردند و درپی دیدار وزرای خارجه ترکیه و عربستان، شورای همکاری خلیج فارس سازمان گولن را تروریستی اعلام کرد. همچنین «احمد قطان» سفیر عربستان در قاهره، بدون هیچ‌گونه توضیحی، محل خدمتش را به مقصد ریاض ترک کرد.مجموعه این تحولات میان دو کشور در حالی روی داده که مصر که حمایت‌های بسیاری از عربستان داشته و حتی برخی از جزایر را نیز به آن واگذار کرده اکنون از خیانت‌های سعودی از جمله حمایتش از اخوان و رویکردش به ترکیه به عنوان دشمن مصر زخم خورده است. عربستان با این اقدام نشان داد که شریک مطمئنی نیست و در نهایت به دوستان خود نیز خیانت می‌کند. نکته دیگر آنکه تروریسم پروری سعودی هزینه‌های انسانی و مالی و امنیتی بسیاری برای مصر داشته وقاهره به این نتیجه رسیده که دوری از سعودی راه پایان این وضعیت است. سعودی به دلیل کشتار در یمن وسوریه و عراق منفور جهان شده و مصر نمی‌خواهد شریک این وضعیت باشد. مصر بر اساس رویکرد عقلانی مانند بسیاری از کشورها به سمت سوریه به عنوان مبارزه کننده واقعی با تروریسم سوق یافته که رای مثبت به قطعنامه روسیه در شورای امنیت و سخنان السیسی درباب اینکه حاضر به نابودی کشوری نیست در همین راستا است.


کد مطلب: 97326

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcg3w9y.ak9ux4prra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir