سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایران هیچ پیش شرطی را در وین نمی‌پذیرد

4 بهمن 1400 ساعت 22:51


سخنگوی وزارت خارجه گفت: توافقی که ایران دنبال آن است توافقی پایدار و قابل اتکاست، توافق موقت یا چیزی شبیه به آن هیچ‌گاه در دستورکار ما نبوده است.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه، درخصوص مذاکرات وین گفت: پیشرفت‌ گفت‌وگوها در مسیر درست است. در هر چهار حوزه پیشرفت‌های خوبی داشتیم در برخی اسناد پرانتزها و اختلاف‌ها کمتر شده است. بسیاری از ایده‌های ایران تبدیل به کلمات شدند از جمله در حوزه تضامین. مهم این است همه اطراف مذاکرات در وین پذیرفتند این است که نباید آنچه در سال‌های گذشته با خروج آمریکا از برجام رخ داد تکرار شود. ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را در وین با واقع نگری ارائه کردیم و معتقدیم این ایده‌ها امکان گفت‌وگو درباره تضامین را فراهم کرده است.
وی درباره اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که گفته بود «بعید است ایالات متحده برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران به یک توافق جدید دست یابد مگر آنکه تهران ۴ شهروند آمریکایی را که به گروگان گرفته است، آزاد کند» گفت: باید بگویم که ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته است و طرح این موضوعات را اگر برای مصارف داخلی باشد، از کنار آن عبور می‌کند. مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است، نباید آن را پیچیده‌تر کرد.سخنگو درباره احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا گفت: تا زمانی که رفتار آمریکا در ادامه فشار حداکثری و ادامه سیاست‌های قبلی باشد، مذاکرات در شرایط فعلی ادامه خواهد یافت. تسنیم


کد مطلب: 121438

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcgwq9q7ak9xt4.rpra.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir