اصلاح یارانه‌ها و ابهاماتی که همچنان ادامه دارد

19 ارديبهشت 1401 ساعت 21:10


طرح اصلاح یارانه‌ها در روزهای اخیر در حالی به بحث اصلی اقتصادی کشور مبدل شده است که همچنان ابهامات بسیاری در باب چگونگی اجرای آن مطرح است در حالی که بسیاری نیز تاکید دارند دولت تا پیش از اجرایی ساختن زیر ساخت‌ها و افکار عمومی نباید قیمت آرد را تغییر می‌داد.
این روزها اقتصاد کشور با مجموعه‌ای از ابهامات همراه شده است چرا که از یک سو تورم به دلیل افزایش دستمزدها و هزینه‌ها شدت گرفته است و از سوی دیگر بر اصلاحات اقتصادی دولت عملا بر این فضا دامن زده است بویژه اینکه هنوز نیز معلوم نیست که چه زماین این اصلاحات انجام می شود اما در عمل بار تورمی آن بر بازار نشسته است. در این میان مسئولان اقتصادی دولت عنوان می‌کنند که به دنبال تدوین راهکارهایی همچون کالا برگ الکترونیک هستند و از سوی دیگر بر اصل کاهش فشارها بر بخش آسیب پذیر جامعه تاکید دارند اما هنوز به این سوال پاسخ داده نشده است که آثار تورمی گرانی کالاهای اساسی بر سایر کالاها و خدمات چگونه جبران خواهد شد چرا که قطعا تغییر در قیمت نان و یا روغن و امثالهم روی قیمت خدمات و سایر کالاها که شامل یارانه نمی‌شود تاثیر خواهد داشت که با توجه به تورم شدید در این بخش‌ها، افزایش قیمت‌ها به شدت افزایش احتمالی را نشان می‌دهد.
اما در این میان سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه نشست مشترک معاون اول رئیس‌جمهور و همه وزیران با استانداران و فرمانداران کشور در مورد هماهنگی طرح اصلاح یارانه کالاهای اساسی و آرد و نان در وزارت کشور اعلام کرد: برای اجرای طرح اصلاح یارانه آرد و نان لازم بود بعد از ماه مبارک رمضان همه ارکان اجرای این طرح نسبت به جزئیات، ابهام و سؤالات توجیه شوند. وی افزود: در این زمینه امروز جلسه‌ای با حضور وزرا، معاونان وزرا، همه استانداران و مقامات اجرایی مؤثر با اجرای این طرح در محل وزارت کشور برگزار شد و سازمان برنامه و بودجه به عنوان مرکز هماهنگی اصلاح یارانه‌ها الگویی ارائه کرد.وی گفت: همچنین معاون اول رئیس‌جمهور،‌ مسؤول اجرایی کل طرح اصلاح یارانه‌ها است که در این جلسه مطالبی مطرح کرد و بنده به عنوان وزیر اقتصاد در طرح اصلاح یارانه آرد خبازی و نان سنتی مطالبی عنوان کردم. همچنین ‌معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و وزرا جزئیاتی از طرح اصلاح یارانه کالاهای اساسی را ارائه کردند و از فردا که استانداران به محل خدمت خود برمی‌گردند با حداکثر هماهنگی و کمترین ابهام شاهد اجرای طرح خواهیم بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:‌ در طرح اصلاح نظام یارانه‌های کشور تأکید داریم تا حد ممکن قدرت خرید مردم حفظ شود و میزان پرداختی از جیب اقشار کم درآمد را رعایت کنیم و در مورد نان نظامات متفاوتی وجود دارد و با اطمینان‌بخشی کامل برای مردم اصلاح نظام یارانه نان اجرا می‌شود. وی این نکته را هم گفت:‌ اجرای کالای برگ الکترونیکی از ضروریات طرح اصلاح یارانه‌ها است که این هم مصوب قانون بودجه سال جاری است در سیاست‌های اجرایی هم کالا برگ الکترونیکی در اولویت قرار دارد که اگر این طرح نهایی شود اجرا خواهد شد.به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده اصلاح یارانه کالاهای اساسی انجام وظیفه می‌کند همچنین نقشه راه اجرا توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی طراحی شده و هماهنگی بین قوا و دستگاه‌های اجرایی در مرحله پیاده‌سازی اصلاح یارانه کالاهای اساسی و آرد و نان توسط معاون اول دنبال می‌شود. اما در این میان مسعود میرکاظمی گفت: هدف این دولت عادلانه سازی یارانه‌ها و مبارزه جدی با فقر است. پرداخت یارانه‌ها باید طوری باشد که هم عادلانه باشد و هم شاخص‌های کلان اقتصادی را اصلاح کند. در خصوص اصلاح و تغییر شیوه یارانه پرداختی به کالا‌های اساسی جلسات مختلفی برگزار کردیم و در حال نهایی کردن تصمیمات هستیم که بعد از تصویب رئیس جمهور به اطلاع مردم می‌رسانیم. به گفته او، تحلیلی در سازمان هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفته که نشان می‌دهد هر زمانی که میزان پرداختی به دهک‌های مختلف، تغییر پیدا کرده، به سرعت ضریب جینی نیز تغییر پیدا کرده است؛ این مساله ضرورت اصلاح پرداخت یارانه‌ها را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر اما وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ارز ترجیحی با عدالت توزیع نشد و اقتصاد ایران را دچار بیماری مزمن کرد،‌ گفت:‌ مردم نگران اصلاح یارانه‌ها نباشند، یارانه جبرانی نان دو ماه قبل از اصلاح یارانه‌ها به حساب آنها واریز می‌شود.سیدجواد ساداتی‌نژاد اظهار کرد:‌ با توجه به الزام قانونی در بودجه ۱۴۰۱ دولت باید روند تخصیص ارز ترجیحی را اصلاح کند، متخصصان و نخبگان اقتصادی اذعان کردند ارز ترجیحی باید در حوزه اقتصاد ایران عادلانه توزیع شود، اصلاح در این زمینه به نفع مردم و عدالت در جامعه است. ساداتی‌‌نژ‌اد ادامه داد:‌ مردمی‌سازی یارانه‌ها و توزیع عادلانه آن حائز اهمیت است و در این طرح مردم این اطمینان را داشته باشند،‌ دولت قبل از حذف یارانه کالاهای اساسی،‌ قدرت خرید مردم را ترمیم خواهد کرد و جبرانی لازم را به حساب خانوارها واریز خواهد کرد.وی افزود:‌ قبل از اجرای طرح اصلاح یارانه،‌ دو ماه زودتر واریز جبرانی و افزایش قدرت خرید مردم بر اساس دهک‌ها انجام می‌شود و به حساب‌ها واریز خواهد شد و بعد از آن تغییر نرخ انجام خواهد شد؛ بنابراین مردم‌ ما نگرانی از این بابت نداشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی در تبیین مشکلات ارز ترجیحی گفت:‌ این ارز هم به حوزه کشاورزی خسارت زده، و هم به حوزه دام و طیور،‌ ارز ترجیحی در طول زمان اجرا نشان داده به اهداف خود نرسیده است. عادلانه توزیع نشده و اقشار مختلف مردم نتوانستند عادلانه از این ارز بهره‌مند شوند.ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ارز ترجیحی موجب بیماری مزمن در اقتصاد ایران شده است،‌ گفت:‌ ارز ترجیحی بهره‌وری را در صنعت غذا و دام و طیور کشور به ورطه نابودی برده است. صنعت دام و طیور به دلیل وجود ارز ترجیحی رنج می‌برد و این درخواست صنعتگران و تولیدکنندگان صنعت غذای کشور بوده که این ارز حذف شود.وی ادامه داد:‌ ارز ترجیحی موجب رانت و فساد بوده و فساد گسترده‌ای در تأمین نهاده‌هایی تأمینی از خارج از کشور ایجاد کرد و باعث شد به دلیل فاصله قیمت ایجاد شده،‌ سرعت قاچاق افزایش یابد و یارانه‌ای که باید به مردم تعلق بگیرد،‌ بعضاً سر سفره مردم کشورهای دیگر برود. در این میان اما همزمان قیمت انواع آرد صنف و صنعت با درصد های مختلف ۱۵ هزار تومان تا ۱۶ هزار ۹۰۰ تومان اعلام شد.جعفر ایزدیار دبیر کل کانون انجمن های صنایع آرد ایران در نامه ای با اشاره به قیمت جدید گندم و همچنین تصمیمات جدید دولت در زمینه قیمت گندم صنف و صنعت اعلام کرد: پس از بررسی قیمت های پیشنهادی کانون در سازمان حمایت و تصویب قیمت ها، نهایتا قمیتهای جدید در سامانه فروش آرد از محل گندم ۱۲۰ هزار ریالی درج و کارخانجات آرد سازی ملزم به رعایت آنها می باشند.
لیست قیمت آرد بر مبنای گندم ۱۲ هزار تومانی به این شرح است: آرد ۲۷ درصد ۱۶۹۰۰ تومان ،آرد ۲۱ درصد ۱۶۰۰۰ تومان،آرد ۱۸ درصد ۱۵۷۰۰ تومان،آرد ۱۵ درصد ۱۵۳۵۰ تومان،آرد ۱۲ درصد ۱۵۰۰۰ تومان.


کد مطلب: 122492

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdchwinzi23nikd.tft2.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir