تثبیت موازنه وحشت

یمن طی روزهای اخیر با اخبار و تحولات قابل توجهی همراه بوده است که...

27 دی 1400 ساعت 20:45


یمن طی روزهای اخیر با اخبار و تحولات قابل توجهی همراه بوده است که از مهمترین آنها را حمله موشکی و پهپادی ارتش و نیروهای مردمی یمن به عمق خاک امارات تشکیل می‌دهد. مرور تحولات یمن نشان می‌دهد که امارات که مدتی بود از صحنه جنگ یمن عقب نشینی نسبی داشته اخیرا به تشدید تجاوزات و حملات به یمن روی آورده است که اعزام گروه‌های تروریستی به مارب و نیز همراهی با رژیم صهیونیستی برای سلطه بر بندر سقطره نمودی از آن است. بر این اساس می‌توان گفت که اقدام یمنی‌ها پاسخی به تجاوزگری‌های امارات بوده است که از چند محور قابل توجه است.
نخست آنکه این پاسخ بیانگر آن است که برای یمنی‌ها متجاوزان با هم یکسان بوده و تفاوتی میان گروه‌های تروریستی، عربستان و امارات وجود ندارد و آنها به هر متجاوزی پاسخ خواهند داد. این امر هشداری به آمریکا و انگلیس است که با ادعای حمایت از سعودی اقدام به پیاده کردن نیرو در بخش‌هایی از یمن کرده‌اند.
دوم آنکه یمنی‌ها مدت‌هاست که موازنه وحشت را حاکم ساخته‌اند چنانکه معادله چشم در برابر چشم را در این چارچوب تعریف نمودند. نکته مهم آن است که در این موازنه یمنی‌ها تعیین کننده زمان، مکان و شدت پاسخگویی هستند و هر تجاوزی با پاسخی سخت همراه خواهد شد. این موازنه در شرایطی رقم خورده است که امارات دارای تسلیحات، دلارهای نفتی، حمایت های اطلاعاتی و سیاسی خارجی بوده و حتی تحرکات آن در یمن با همراهی اطلاعاتی آمریکا و انگلیس صورت می گیرد و در مقابل یمنی‌ها در بدترین شرایط انسانی به سر می‌برند و به اذعان سازمان ملل میلیون‌ها نفر نیازمند کمک‌های قضایی هستند. نکته آن است که یمنی‌ها عزت و کرامت خویش را در مقاومت یافته‌اند و به این واسطه نیز ۷ سال در برابر متجاوزان مقاومت کرده‌اند و جنگ را به مرحله‌ای رسانده‌اند که جهانیان اذعان دارند، متجاوزان جز اذعان به شکست و فرار از یمن گزینه‌ای در پیش روی ندارند. یمنی‌ها با هدف قرار دادن امارات رسما ابعاد جدیدی از مقاومت را به نمایش گذاشته‌اند که بیانگر معادلاتی جدید در آینده منطقه در چارچوب برتری مقاومت در برابر سازشکاران است.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 121331

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcipzazzt1arp2.cbct.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir