میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰
 
 
گزارش سفر رئیس‌جمهور به پایتخت تاریخ و تمدن ایران
از رونمایی دو دستاورد دفاعی تا تصویب ۱۷۹ طرح برای آبادانی همدان
از رونمایی دو دستاورد دفاعی تا تصویب ۱۷۹ طرح برای آبادانی همدان
 
استان همدان مقصد سی‌اُمین سفر استانی رئیس جمهور بود، استانی که مرکز آن شهر همدان را پایتخت تاریخ و تمدن ایران می‌دانند.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان صبح پنجشنبه ۶ مرداد در سی‌اُمین سفر استانی خود وارد همدان شد.
رئیسی در بدو ورود به همدان؛ آن را استانی تاریخی و تمدنی برشمرد و گفت: استان همدان یادآور رشادت‌های بسیار رزمندگان در دفاع مقدس است. تقدیم ۸ هزار شهید و بیش از ۲۷ هزار جانباز و ایثارگر برای بنده و دولت باعث افتخار است. وی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه تصریح کرد: کشاورزی، گردشگری و معدن نماد ظرفیت‌های استان هستند، منتها بهره‌برداری مناسب از این ظرفیت‌ها با یک موانع و مشکلاتی مواجه است. اما با وجود ظرفیت عظیم نیروی انسانی، کارآمد، جوان و تحصیل‌کرده در استان همدان بسیاری از این مشکلات قابل حل است.
اولین مقصد رئیس جمهور پس از ورود به همدان حضور در پایگاه سوم شکاری شهید نوژه همدان بود. او در این بازدید علاوه بر سان‌دیدن از یگان‌های حاضر و خلبانان، دستاوردهای جدیدی را هم رونمایی کرد.
رئیسی ضمن سان دیدن از یگان‌های حاضر و خلبانان F۴ این پایگاه، از دو دستاورد دفاعی نیروی هوایی ارتش رونمایی کرد. وی در جمع افسران و خانواده‌های آن‌ها در پایگاه نوژه با بیان اینکه این پایگاه در دفاع مقدس خیلی خوب درخشید، گفت: هوشیاری پایگاه نوژه، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در جهت خنثی‌سازی توطئه‌ها و فتنه‌ها علیه انقلاب اسلامی بود.
رئیس جمهور بیان داشت: خلبانان سرافراز این پایگاه با شجاعت و خطرکردن در عرصه‌های مختلف پشتیبان بزرگی در دفاع مقدس بودند. یکی از دلخوشی‌های رزمندگان در جبهه‌های دفاع مقدس، پس از توکل به خداوند، پشتیبانی از آن‌ها، به‌ویژه از پایگاه نوژه بود.
رئیسی با ابراز خرسندی از بازسازی دقیق نیروهای مسلح پس از پایان جنگ، تصریح کرد: حقیقتاً با درایت فرمانده کل قوا، پس از سال‌های دفاع مقدس نیروهای مسلح دوباره به خوبی بازسازی و برای دفاع از کیان ایران اسلامی آماده شدند. نکته مهم در این روند این بود که این آماده‌سازی بدون نیاز به کارشناسان خارجی و با تکیه بر توان متخصصین و نخبگان نیروهای مسلح انجام شد که روی پای خود ایستادند و صنایع دفاعی را تا مرز خودکفایی پیش بردند. وی با بیان اینکه پیشرفت‌های نظامی باعث تولید قدرت در کشور شده است، خاطر نشان کرد: دشمن تحرکات و آمادگی نیروهای مسلح را رصد می‌کند و نه اینکه نخواهد علیه ما اقدامی انجام دهد، بلکه نمی‌تواند این کار را انجام دهد، زیرا در نیروهای مسلح ما توانایی، حضور به موقع و اراده وجود دارد.
دومین مقصد رئیسی روستای کُردآباد از توابع شهرستان کبودرآهنگ در نزدیکی پایگاه هوایی شهید نوژه بود. رئیس جمهور در جمع مردم این روستا، هدف دولت را حمایت از تولید اعلام کرد و گفت که در حوزه دریافت مالیات مبنا اعتماد به کسبه و اصناف است. رئیس جمهور همچنین با حضور در تعدادی از واحدهای تولیدی این روستا از نزدیک در جریان مسایل و پیشنهادات تولیدکنندگان قرار گرفت.
مقصد بعدی رئیسی حضور در جمع مردم کبودرآهنگ بود. وی در این اجتماع بر اصلاح و بهبود مدیریت منابع آبی با هدف سازگاری با کم‌آبی تاکید کرد. رئیس جمهور همچنین تلاش‌های آحاد مختلف مردم در جایگاه‌های مختلف را برای کشورمان قدرت‌آفرین دانست. رئیسی در جمع مردم این شهر خاطرنشان کرد: تلاش‌های آحاد مختلف مردم برای کشور تولید قدرت و اقتدار می‌کند؛ چه آن عزیزی عضو نیروهای مسلح که برای حفاظت از کیان این مرز و بوم تلاش می‌کند و چه کشاورز عزیزی که در بر سر زمین خود زیر تابش آفتاب، در راستای تامین امنیت غذایی کشور می‌کوشد. امروز همه وظیفه داریم که در سال تولید، در جهت تولید بیشتر و برتر و با کیفیت‌تر در راستای افزایش قدرت کشور تلاش کنیم.
رئیسی در برنامه بعدی از سفر خود به همدان پنجشنبه در اجتماع مردم این شهر با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب از این شهر به دارالمومنین و دارالمجاهدین، ایمان به خدا و مجاهدت در راه حق را دو ویژگی بارز مردم همدان عنوان کرد و گفت: حقیقتاً همدان مهد مردان و زنان فرهیخته، فقیهان، فیلسوفان، شاعران و چهره‌های نامداری همچون عین‌القضات همدانی، بوعلی و باباطاهر و علمایی است که نه فقط در استان همدان بلکه در جهان اسلام، تأثیرگذار بوده‌اند. رئیسی در ادامه مسئله کم‌آبی را از جمله مشکلات استان همدان خواند و افزود: به مسئولان استان از جمله آقای استاندار ماموریت داده شده که هرچه سریع‌تر برای رفع مشکلات اولویت دار استان از جمله مسئله کم‌آبی برنامه ریزی و اقدام کنند.
رئیسی در ادامه دیدارهای خود با مردم همدان با ایثارگران و نخبگان استان همدان دیدار کرد و ضمن یادآوری رشادت‌های رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد، گفت: این ایام یادآور شهامت و شجاعت مردمی است که در مقابل صدامیان و منافقین ایستادگی کردند و حقیقتاً راه نفوذ را بر منافقین کوردل سد کردند.
رئیس جمهور با اشاره به خباثت جریان نفوذ گفت: منافقین همان سربازان استکبار بودند که می‌خواستند با جنایت خودشان، راه را برای نظام سلطه باز کنند، اما مردم جلوی آن‌ها را گرفتند. وی با بیان اینکه دولت سیزدهم تنها دولتی است که پس از چند ماه از آغاز فعالیت‌اش مدیران ارشد و وزرای خود را مورد ارزیابی کمی و کیفی قرار داده است، اظهار داشت: تنها دولتی هستیم که دارای برنامه مدون، دقیق و تحولی است. این برنامه مسائل کشور را شناخته و راه‌حل مشکلات را ارائه می‌دهد.
رئیسی در جریان سفر به همدان در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای این استان بر ضرورت توجه به خانواده شهدا و ایثارگران تاکید کرد و اظهار داشت: همیشه حضور در کنار خانواده شهدا را از توفیقات و سعادت زندگی خودم می‌دانم. رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تبیین زندگی و ویژگی‌های شهدا برای نسل جوان و نوجوان کشور، افزود: شهدا نماد حق‌طلبی، تدین، تعهد و عشق به میهن بودند، دستگاه فرهنگی و رسانه‌ای کشور باید بیش از گذشته به معرفی این الگوها در کشور اهتمام داشته باشد.
سید ابراهیم رئیسی عصر پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری استان همدان و در جمع مسئولان این استان حضور پیدا کرد و در این جلسه مسئولیت‌پذیری را امری مهم برای دولتمردان دانست و گفت: هشت هزار شهید استان همدان مسئولیت جدی برای همه مدیران این استان ایجاد می‌کند که شرایط را آنچنان که شایسته مردم است، ‌رقم بزنند.
رئیس جمهور با بیان اینکه در نظام اسلامی باید همه اجزا بر مدار عدالت حرکت کنند، تصریح کرد: قانون در مجلس باید عادلانه تصویب شود، در قوه مجریه به صورت عادلانه اجرا شود و در داوری و قضاوت باید امر دعاوی مردم عادلانه قضاوت شود.
رئیس‌جمهور ۱۷ سال عقب‌ماندگی در حل مسئله آب استان همدان را ناشی از بی‌انگیزگی و نبود اراده جدی برخی مدیران در دوره‌های گذشته عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در مدت یکساله به اندازه ۱۵ سال کار شده و در این سفر از آقای استاندار و مسئولین مربوطه خواسته‌ام که ظرف مدت ۲ ماه مشکل آب مردم این استان را سامان دهند.
رئیسی شامگاه پنجشنبه در پایان سی‌امین سفر استانی دولت مردمی که به مقصد استان همدان انجام شد، در نشستی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای رفع مشکل آبرسانی به همدان گفت: از اولین روزهای آغاز به کار دولت مردمی پیگیر رفع مشکل آب همدان بودم و یکی از اولویت‌های کاری استاندار همدان را نیز تسریع در اجرای طرح آبرسانی از سد تالوار تعیین کردم. رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه تکمیل این طرح نزدیک به ۱۷ سال معطل مانده است، افزود: در ماه‌های اخیر به اندازه چندین سال کار شده و عقب‌ماندگی‌های این طرح جبران شده است و بر اساس بررسی‌های انجام شده قرار شد این طرح نهایتا تا ۲ ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد.
رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت، پرداخت تسهیلات به کشاورزان و تضمین خرید محصول در قالب کشاورزی قراردادی نیز از جمله اقدامات موثری است که به رونق یافتن و به صرفه شدن اقتصاد روستا و اقتصاد کشاورزی کمک خواهد کرد.
رئیسی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های دولت برای رفع مشکل گرانی مسکن در همدان گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته نسبت به تامین واحدهای مسکونی کافی در کشور که حدود ۱ میلیون واحد در سال است،‌کم‌کاری شده و دولت مردمی در حالی کار خود را آغاز کرد که با انباشت کمبود در حوزه مسکن مواجه بودیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طول دولت سیزدهم، وعده این دولت، نیاز کشور و تکلیف و مصوبه قانونی است، افزود: در استان همدان کمبودهایی در زمینه تامین زمین کافی برای اجرای نهضت ملی مسکن وجود داشت که با تلاش‌های استاندار و وزیر راه و شهرسازی این کمبودها رفع شده و همدان از رتبه آخر در تامین زمین به رتبه پنجم ارتقا یافته است.
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در این سفر ۱۷۹ طرح برای تسریع در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نیز آبادانی استان همدان به تصویب رسیده است، اظهار داشت: با بررسی‌های و اولویت‌سنجی‌های انجام شده، ۳۵ طرح در بخش زیربنایی، ۳ طرح در بخش خاک، آب و کشاورزی، ۲۵ طرح در حوزه درمان و بهداشت، ۷۵ طرح در عرصه‌های فرهنگی، گردشگری و ورزشی، ۳۳ طرح در حوزه اشتغال‌آفرینی و ۲ طرح در حوزه صنعت و معدن در این سفر به تصویب رسیده است.
کد مطلب: 123386
 
Share/Save/Bookmark