میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۷
 
 
اروپایی‌ها یک بام و دو هوای حمله به سفارتخانه‌ها را تکرار کردند
تقلا برای گل‌آلود کردن روابط تهران-باکو
تقلا برای گل‌آلود کردن روابط تهران-باکو
 
در اقدامی که بیشتر به رفتاری خصمانه برای برهم زدن روابط میان تهران-باکو شباهت دارد از یک سو اتحادیه اروپا و از سوی دیگر فرانسوی‌ها به موضع گیری درباره حمله با هدف شخصی به سفارت جمهوری اذربایجان در تهران پرداختند.
در ادامه واکنش‌ها به حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران، وزارت خارجه فرانسه در این باره بیانیه صادر کرد.وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود اعلام کرد: «فرانسه حمله روز گذشته به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران را که در آن یک مامور سفارت کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند، محکوم می‌کند».
این وزارتخانه در بیانیه خود تصریح کرد: «ما به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم. هرگونه حمله به اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها، غیرقابل قبول است».وزارت خارجه فرانسه در پایان بیانیه «از مقام‌های ایرانی» خواسته که به عنوان بخشی از مسئولیت خود در حفاظت از دیپلمات‌های خارجی حاضر در خاک خود، جزئیات این حمله را روشن کند.
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را غیرقابل قبول خواند و خواستار تحقیقات کامل در رابطه با این موضوع شد. «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، به باکو در خصوص حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را تسلیت گفت.
خبرگزاری «آذرتاج» در این خصوص گزارش کرد، وی تصریح کرد: «اتحادیه اروپا به وزارت امور خارجه (جمهوری) آذربایجان و مردم (جمهوری) آذربایجان در رابطه با حمله به سفارت این کشور در ایران تسلیت می‌گوید».سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه با غیرقابل قبول خواند حمله به سفارت جمهوری آذربایجان گفت: «حملات به هیأت‌های دیپلماتیک غیرقابل قبول است. فکر ما با خانواده قربانی این حادثه است و آرزوی بهبودی سریع زخمی‌های حادثه را داریم و امیدواریم که تحقیقات و پاسخگویی کاملی در این زمینه صورت گیرد».وزارت خارجه جمهوری آذربایجان صبح جمعه از حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران خبر داد که در پی آن یک دیپلمات این کشور کشته و دو دیپلمات دیگر هم مجروح شدند. این وزارتخانه همچنین اقدام به احضار سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو کرد.
سخنگوی سازمان ملل حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را محکوم کرد و خواستار مجازات عامل این حمله شد.دوجاریک در جمع خبرنگاران با محکوم کردن حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران گفت: «ما این حمله را که ظاهراً تلفاتی از جمله یک قربانی نیز داشته را محکوم می‌کنیم. ما به خانواده فردی که کشته شده تسلیت می‌گوییم و آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر برای زخمی‌های این حادثه را داریم».سخنگوی سازمان ملل در ادامه تصریح کرد که حمله به هیأت‌های دیپلماتیک طبق قوانین بین المللی ممنوع است و از دولت‌ها خواست تا گام‌های مناسبی را برای جلوگیری از هرگونه ورود غیرقانونی و آسیب زدن به هیأت‌های دیپلماتیک در کشورهایشان در پیش بگیرند.
در همین حال طبق اطلاعیه منتشر شده از طرف سفارت ایران در باکو در پی خبری مبنی تعطیلی فعالیت دیپلماتیک در این شهر، تمامی همکاران رسمی و محلی سفارت طبق روال معمول بر سر کار خود حاضر و مشغول انجام وظایف خود هستند. روابط عمومی سفارت کشورمان در باکو در پی انتشار فیلمی مبنی بر این که کارمندان سفارت ایران در جمهوری آذربایجان در حال ترک ساختمان محل سفارت هستند، بیانیه داد: آن دو شخصی که در تصویر مشاهده می‌شوند، رانندگان و کارمندان محلی (باکویی) سفارت هستند که برای تحویل مکاتبات اداری از ساختمان کنسولی به ساختمان اصلی سفارت آمده و در حال بازگشت به ساختمان کنسولی که در چند کیلومتری ساختمان اصلی سفارت قرار دارد، بودند.همچنین در این بیانه‌ آمده است: تمامی همکاران رسمی و محلی سفارت طبق روال معمول بر سر کار خود حاضر و مشغول انجام وظایف خود هستند.
امیرعبداللهیان پس از حضور در بیمارستان شهدای تجریش روند درمانی کارکنان مجروح سفارت جمهوری آذربایجان را پی گیری و بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده‌ همکاری برای روشن شدن ابعاد این حادثه است.امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پس از حضور در بیمارستان شهدای تجریش با انتشار توییتی خاطرنشان کرد: باحضور در بیمارستان از روند درمانی کارکنان سفارت جمهوری آذربایجان مطلع شدم.همچنین در تماس تلفنی با همکارم
@Bayramov_Jeyhun پیام تسلیت دکتر رئیسی را منتقل کردم.وی تصریح کرد: ج.ا.ایران آماده‌ همکاری برای روشن شدن ابعاد حادثه است.
‏وزیر امور خارجه در توییت خود همچنین نوشت، به دولت و ملت برادر و همسایه، این حادثه تلخ را تسلیت می گویم.
از سوی دیگر سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان با بیان این که ایران و آذربایجان اجازه ندهند روابط‌شان خدشه دار شود، تاکید کرد که باید مراقبت تحلیل‌های رژیم صهیونیستی در این زمینه باشیم.
محسن پاک آیین در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از حمله به سفارت آذربایجان در تهران گفت: بنده از این حادثه متاسف هستم وابراز همدردی می کنم.این دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: این اقدام محکوم است و تمام آن‌هایی که با اصول دیپلماتیک آشنایی دارند این اقدام را محکوم می‌کنند. انتظار می‌رود که دولت‌های دوست ایران و جمهوری آذربایجان این مساله را با درایت مدیریت کنند و اجازه ندهند روابط خوب دو کشور خدشه‌دار شود.پاک آیین افزود: به نظرم رسانه‌ها نیز باید اجازه دهند تا مقامات رسمی کشور اقدامات رسمی خودشان را انجام دهند و از گمانه‌زنی پرهیز کنند، باید این اتفاق به خوبی مدیریت شود تا به روابط خوب دو کشور آسیبی نرسد.
همچنین دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در توییتی حمله به سفارت آذربایجان در تهران را به شدت محکوم کرد.در این توییت ضمن محکوم کردن حمله مسلحانه صبح جمعه به سفارت آذربایجان در تهران، آمده است: ایران تسلیت صمیمانه خود را به مقامات آذربایجان، قربانیان و خانواده‌های آنان ابراز می دارد.در ادامه این توییت آمده است: انگیزه پشت این حمله در دست بررسی است. ایران متعهد به ایمنی و امنیت کلیه نمایندگی‌های دیپلماتیک است.
گفتنی است، ۱۵ مهر ماه سال‌جاری هم یک مهاجم مسلح با سلاح سرد وارد سفارت جمهوری اسلامی ایران شد و خانم «افسانه نادی‌پور» سفیر ایران در دانمارک را با سلاح سرد تهدید کرد و ضمن ایجاد رعب و وحشت به خودروهای مستقر در پارکینگ سفارت خسارت وارد کرد. این در حالی بود که برغم هشدارهای رسمی قبلی، پلیس دانمارک با تاخیر فراوان خود را به سفارت رسانده بود و غربی‌ها نیز در برابر این حمله سکوت کرد.
کد مطلب: 125087
 
Share/Save/Bookmark