میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۷
 
 
رئیس‌ جمهور در نشست خبری مشترک با مادورو:
روابط ایران و ونزوئلا راهبردی است
روابط ایران و ونزوئلا راهبردی است
 
رئیسی در نشست خبری با رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت: آغاز رشد اقتصادی در ونزوئلا به همه ثابت می‌کند مقاومت جواب می‌دهد و دشمن را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با همتای ونزوئلایی خود، اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره ارتباط با کشورهای مستقل بوده است و ونزوئلا نشان داد که در مقابل تهدیدها و تحریم‌ها دشمنان و امپریالیسم ایستادگی و مقاومت مثال زدنی داشته و دارد. رئیس جمهور گفت: تحریم‌ها و تهدیدها علیه ملت ایران در این چهل و چند ساله فراوان بوده است، اما ملت ایران تصمیم گرفته است که تحریم‌ها را برای خود به فرصت در جهت پیشرفت کشور تبدیل کند.
رئیسی تصریح کرد: وقتی که سخنگوی کاخ سفید اعلام می کند که فشارهای حداکثری نسبت به ایران مفتضحانه شکست خورده است این صحبت نقطه پیروزی ملت ایران و نقطه شکست ایالات متحده آمریکا و دشمنان را رقم می زند. وی با بیان اینکه ونزوئلا سال های بسیار سختی را سپری کرده است اما اراده مردم ونزوئلا و دولت و شخص آقای رئیس جمهور این بوده است که باید در مقابل این تحریم‌ها مقاومت کرد، بیان داشت: امروز گزارش هایی دریافت می‌کنیم از کشور ونزوئلا که این کشور توانسته ابر تورم‌ها را پشت سر بگذارد و رشد اقتصادی در این کشور آغاز شده است. وی تاکید کرد: این نشانه خوبی است که به همه ثابت می‌کند که مقاومت و ایستادگی جواب می دهد و دشمن را وادار به عقب نشینی می کند.
رئیسی ادامه داد: روابط ما با کشور ونزوئلا یک روابط راهبردی است که در حوزه‌های مختلفی امروز جریان دارد. امضای سند همکاری بیست ساله بین دو کشور جلوه ای از اراده مسئولین دو کشور برای توسعه روابط در حوزه‌های مختلف است. وی افزود: در این دولت، همکاری هایی در حوزه انرژی، اُوِرهال کردن و تعمیر نیروگاه های حرارتی پالایشگاه ها در کشور ونزوئلا اتفاق افتاده است. همچنین توانسته‌ایم خدمات فنی مهندسی را به این کشور صادر کنیم و در حوزه های اقتصادی، دفاعی، نظامی و کشاورزی همکاری های خوبی اتفاق افتاده است. وی افزود: آغاز پرواز تهران - کاراکاس زمینه بسیار خوبی برای رفت و آمد بین دو کشور را فراهم می کند که هم می‌تواند بر روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور رونق بسیار بیشتری بدهد و هم می‌تواند روابط بین دو ملت را نزدیکتر کند.


مادورو: تهران و کاراکاس در همه حوزه‌ها روابط بسیار نزدیکی دارند
رئیس جمهور ونزوئلا نیز در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان گفت: در همه حوزه‌ها از جمله حوزه های دفاعی، نفت و پتروشیمی با ایران روابط نزدیکی داریم. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا که به ایران سفر کرده است، اظهار داشت: ما امروز دوره‌ای از گفت‌وگوها و مفاهمه عمیق را پشت‌سر گذاشتیم و به دنبال آن هستیم از طریق امضای سند همکاری‌های ۲۰ ساله چشم‌انداز روشنی را در مسیر توسعه روابط با تهران ترسیم کرده و در سال ۲۰۲۲ به سوی گسترش همکاری‌ها گام برداریم.
مادورو با تاکید بر اینکه از تجربه تاریخی جمهوری اسلامی ایران استفاده خواهیم کرد، اضافه کرد: دانش و فناوری و تکنولوژی را در مرکز ثقل این توسعه و همکاری قرار خواهیم داد. رئیس جمهور ونزوئلا بیان کرد: جبهه‌های مختلف همکاری را میان ایران و ونزوئلا در حوزه نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی و تأمین مالی از طریق بانک توسعه ایران و ونزوئلا، حوزه دفاعی و تحکیم روابط دفاعی میان ایران و ونزوئلا شاهد هستیم.
مادورو خاطرنشان کرد: ۱۸ جولای شاهد این خواهیم بود که پرواز مستقیم ایران و کاراکاس افتتاح خواهد شد و گردشگری را در این حوزه ارتقا خواهیم داد. ما از طریق این پرواز می‌توانیم شاهد توسعه گردشگری باشیم. ونزوئلا استعدادهای خدادادی زیادی مانند دریای کارائیب، جنگل‌های آمازون دارد که می‌توانند مقصد گردشگری ایرانیان باشند. وی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی هم به همین ترتیب است. ایران در این سال‌ها توانسته است معجزه‌ای در حوزه کشاورزی خود رقم بزند. ونزوئلایی‌ها باید اطلاع داشته باشند که ۷۰ درصد سرزمین ایران خشکی است و در ۳۰ درصد این سرزمین محصولات کشاورزی رشد می‌کند اما در مناطق کویری توانستند از طریق تکنولوژی نسبت به توسعه محصولات کشاورزی اقدام کنند.
رئیس جمهور ونزوئلا اضافه کرد: ما دو اولویت را ترسیم کردیم. اولین اولویت توسعه فناوری و تکنولوژی برای توسعه محصولات کشاورزی در ونزوئلا است تا بتوانیم از این تجربیات شگرف استفاده کنیم و از طریق منابع خدادادی خود در ونزوئلا شاهد توسعه محصولات کشاورزی خود باشیم. وی اظهار داشت: ونزوئلا ۳۳ میلیون مساحت برای کشت محصولات کشاورزی دارد. ما توسعه مساحت هکتاری به منظور توسعه محصولات کشاورزی داشتیم. ما ۳۰ میلیون هکتار زمین آماده زرع و برخوردار از آب داریم که مناسب تولید و حتی صادرات است.
رئیس جمهور ونزوئلا با بیان اینکه دومین اولویت ما به حوزه تولید و توسعه تولید محصولات کشاورزی برای صادر کردن به ایران و اقصی نقاط ایران ارتباط دارد، گفت: در تبادل‌ها و تفاهم نامه‌هایی که داشتیم اهمیت در حوزه امنیت غذایی و توسعه همکاری‌های کشاورزی بلامنازع است. مادورو افزود: اعتقاد من این است که آینده دوستی ما آینده‌ای بسیار مسرت بخش و غیرقابل خدشه خواهد بود و شاهد خواهیم بود جهان جدید چگونه شکل خواهد گرفت و در مقابل مشکلات چگونه مقاومت خواهیم کرد و به پیشرفت خواهیم رسید. رئیس جمهور ونزوئلا در پایان تصریح کرد: جوانان ونزوئلا و جوانان ایرانی باید بدانند که دنیای آینده دنیای تساوی و حامل عدل است و در مقابل دنیای امپریالیسم ایستادگی می‌کند. ما باید در کنار هم این آینده را به سرانجام برسانیم. آقای رئیسی و مردم ایران روی همکاری همه جانبه ما حساب کنند.
کد مطلب: 122882
 
Share/Save/Bookmark