میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۹
 
 
نمایی از یک حقیقت
کارشناسان حقوق بشری از ۱۱ کشور در یک گزارش تکان‌دهنده ۱۸۸ صفحه‌ای، آمریکا را مسوول سابقه‌ای طولانی...

کارشناسان حقوق بشری از ۱۱ کشور در یک گزارش تکان‌دهنده ۱۸۸ صفحه‌ای، آمریکا را مسوول سابقه‌ای طولانی از نقض‌های قوانین بین‌المللی دانست که در بعضی موارد در سطح جنایت علیه بشریت است. آنها به آنچه قتل‌های پلیس و همچنین محرومیت شدید از آزادی جسمانی، شکنجه، آزار و اذیت و سایر اقدامات غیرانسانی نامیدند، به عنوان حملات سیستماتیک به جامعه سیاه‌پوستان که چنین جرایمی در میان آنها رخ داده است، اشاره کردند. این کارشناسان همچنین از دادستان دادگاه جرایم بین‌المللی در لاهه (آی.سی.سی) خواستند تا تحقیقاتی فوری به منظور پیگرد انجام دهد.
این گزارش در حالی منتشر شده است که نگاهی به کارنامه آمریکا نشان می دهد که سران این کشور تلاش دارند تا در کنار آرمان شهری که در عرصه داخلی به نام آزادی، برابری، عدالت بسازند در عرصه سیاست خارجی نیز به بهانه حقوق بشر به دخالت در امور کشورها پرداخته و خواستار الگوبرداری از آمریکا شده‌اند. نگاهی به این الگو نشان می دهد که روزانه قتل سه نفر به دست پلیس امری طبیعی است، سرکوب و کشتار سیاه پوستان و آسیایی تبارها به جرم رنگ پوست و نژادشان امری سالم است، در برابر کرونا، رنگین پوستان و اقلیت‌ها و حتی سالمندان در اولویت نبوده و آمار سنگین قربانیان را تشکیل می دهند. بر اساس مدل آمریکایی در افغانستان و عراق، نیروهای امریکایی مستقیما به کشتار مردم می پردازند و در سوریه از تروریست‌ها در یمن از سعودی و در فلسطین از صهیونیست‌ها برای نسل کشی و جنایت علیه بشریت بهره می‌گیرند.
در تروریسم دولتی آمریکا نیز بسیاری از کشورها تحریم و حتی از داشتن دارو محروم می‌شوند در حالی شرایط سخت کرونایی جهان را فرا گرفته است. آری آمریکا در حالی با ادعای حقوق بشر به پرونده سازی علیه سایر کشورها می پردازد که خود کانون ضدیت با حقوق بشر است که به صورت سیستماتیک صورت می گیرد اما به زندانی بزرگ مبدل شده است که نه تنها دو و نیم میلیون نفر پشت میله‌های زندان که میلیون‌ها نفر به جرم رنگ پوستشان، نژاد و دیدنشان در حاکمیت ضد بشری سیستماتیک آمریکا زندانی هستند و حرکت‌های‌ آزادی خواهانه آنها نیز با سرکوب همراه می‌شود.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 117833
 
Share/Save/Bookmark