میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
بهانه‌جویی ژاپن برای تشدید نظامی‌گری
در بهانه جویی جدید پکن برای توجیه نظامی‌گری‌های گسترده‌تر، نخست‌وزیر ژاپن با ابراز نگرانی از افزایش قدرت موشکی کره شمالی، از برنامه دولت خود برای تقویت توان پدافندی این کشور در اطراف جزایر جنوب غربی خبر داد.
«فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن بر تقویت توان دفاعی و پدافندی این کشور تاکید کرد.کیشیدا طی سخنرانی در پارلمان ژاپن گفت که کابینه‌اش توانایی‌های دفاعی ژاپن را در اطراف جزایر جنوب غربی در نزدیکی تایوان را تقویت خواهد کرد.وی با بیان اینکه نباید از افزایش چشمگیر فناوری موشکی کره شمالی غفلت کنند، توضیح داد تقویت قابلیت‌های دفاعی جزایر ژاپن با هدف حفاظت بهتر از مجمع‌الجزایر نانسی که از کیوشو، جنوبی‌ترین جزیره از جزایر چهارگانه اصلی ژاپن تا تایوان امتداد دارد، است.نخست‌وزیر ژاپن همچنین گفت ژاپن در برابر شلیک موشک‌های کره شمالی محکم می‌ایستد. کیشیدا در این‌باره توضیح داد: «پرتاب‌های مکرر موشک‌های بالستیک کره شمالی هرگز قابل قبول نیست و پیشرفت چشمگیر فناوری موشکی آن نباید قابل چشم پوشی باشد».دولت ژاپن ضمن محکوم کردن آزمایش‌های موشکی جدید کره شمالی، از تشکیل ستاد بحران مخصوص این وقایع در دفتر نخست‌وزیری این کشور خبر داد.از سوی دیگر، شبکه تلویزیونی «ان‌اچ‌کی» ژاپن نیز گزارش داد که یک ستاد بحران در ارتباط با آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ زیر نظر دفتر نخست‌وزیری ژاپن تشکیل شده است. به نوشته ریانووستی به نقل از این گزارش، نمایندگان سازمان‌های مسئول در ستاد بحران تشکیل شده در دفتر نخست وزیری ژاپن، امروز به منظور جمع آوری اطلاعات و تایید خسارات احتمالی جلسه اضطراری برگزار می‌کنند.
از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا قرار است روز جمعه با همتای ژاپنی خود در مورد موضوعات مختلف جهانی از جمله موضوعات امنیتی گفت وگو کند.موضوعاتی چون مسائل امنیتی روز از جمله تنش‌های روسیه و اوکراین، گسترش همکاری‌های اقتصادی میان آمریکا و ژاپن، بررسی تغییرات آب و هوایی و برخی دیگر از مسائل دو جانبه در دستور کار این نشست مجازی قرار دارد. لازم به ذکر است ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری خود از کشورهای حاضر در شبه جزیره کره خواست تا بر تصویر صلح و ثبات در این منطقه متمرکز باشند. سخنگوی وزارت خارجه چین دراین باره گفت چین امیدوار است که تمام گروه‌ها (کشورها) مشترکا بر حل سیاسی موضوعات مرتبط به شبه جزیره کره متمرکز شوند.
کد مطلب: 121333
 
Share/Save/Bookmark