میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
تولیدکنندگان لوازم خانگی خودسرانه ۳ تا ۱۲ درصد گران کردند
تخلف در سایه انحصارطلبی
تخلف در سایه انحصارطلبی
 
تولیدکنندگان لوازم خانگی در حالی با ممنوعیت واردات به سمت انحصار طلبی پیش رفته‌اند و پیشتر در خصوص عدم درج قیمت تولیدکننده روی محصول دچار تخلف شده بودند، اکنون هم بدون مجوز و خودسرانه قیمتها را افزایش دادند در حالی که ظاهرا وزارت صمت چنین مجوزی نداده است.
از اول دی ماه امسال موضوع نصب قیمت تولیدکننده بر روی محصولات لوازم خانگی بزرگ و کوچک با چالشهای جدی روبرو شده است. از یک طرف وزارت صمت مدعیست که تمام جوانب اجرا شدن این موضوع را بررسی کرده و واحدهای تولیدی باید نسبت به درج قیمت‌ها اقدام کنند اما از طرف دیگر تولیدکنندگان نوسانات قیمت مواد اولیه را مانعی برای درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات دانسته و معتقدند اگر وزارت صنعت الزامی به نصب قیمت تولیدکننده بر روی کالاها دارد باید تغییرات قیمتی مواد اولیه واحدهای تولیدی را درنظر گرفته و نسبت به افزایش قیمت ها اقدام کند.گواه این مطلب را می‌توان نامه هفته گذشته انجمن صنایع لوازم خانگی به وزیر صمت ندانست. در این نامه ادعا شده بود قیمت نهاده‌های تولید مدام در حال افزایش است به همین منظور از وزیر صنعت درخواست می‌کنیم متناسب با تغییر قیمتی مواد اولیه امکان افزایش قیمتها را برای تولیدکنندگان لوازم خانگی درنظر بگیرد.
درحالی مشاهدات خبرنگار تسنیم از بازار نشان می‌دهد قیمت لوازم خانگی ۳ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است که به نظر می رسد، تولیدکنندگان به صورت خودسرانه نسبت به افرایش قیمت محصولات خود اقدام کرده‌اند چرا که وزارت صمت هیچگونه اعلامی نسبت به موافقت با افزایش قیمت نداشته است.
فروشندگان لوازم خانگی معتقدند این افزایش قیمتها درحالی به وجود آمده که بازار خرید و فروش لوازم خانگی راکد بوده وحتی نمی توانند محصولات را با قیمتهای قبلی به فروش برسانند، اما واحدهای تولیدی لیستهای جدیدی خود را به فروشگاه های لوازم خانگی ارسال کرده‌اند. البته نکته مهم اینجاست با وجود افزایش قیمت‌ها هنوز نصب قیمت تولیدکننده در محصولات لوازم خانگی اجرایی نشده و در بازار هنوز کالای لوازم خانگی برچسب قیمت تولیدکننده را ندارد. نکته قابل توجه آن است که طی ماه‌های اخیر مباحث متعددی در باب ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی به کشور مطرح شده است و این امر به جای‌ان که زمینه ساز انگیزه در میان تولید کنندگان گردد زمینه ساز انحصار طلبی آنها شده که به افزایش قیمت‌های بی رویه منجر شده است. اقدامی که نه تنها در چارچوب منافع ملی کشور نمی باشد بلکه زمینه ساز تکرار الزام واردات و بی کاری بسیاری از کارگران خواهد شد.
در همین حال در ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۰ مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: بسیاری از شرکت‌ها را به طور دقیق از لحاظ افزایش قیمت بررسی کردیم.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گردان، مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت بیان کرد: بسیاری از شرکت‌ها افزایش قیمت نداشته اند، اما برخی شرکت‌ها افزایش قیمت ۴ یا ۵ درصدی داشته اند که تذکر لازم داده شد. هرگونه افزایش قیمت در حوزه لوازم خانگی غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می‌شود. مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت، بیان کرد: بسیاری از تولید کنندگان در کشور افزایش قیمتی در لوازم خانگی ایجاد نکرده بودند، که قبل از دستور وزیر صمت در روز گذشته مبنی بر کنترل افزایش قیمت ما این اقدام را انجام داده ایم.
وی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌ها افزایش قیمت نداشته اند، اما تعدای از شرکت‌ها در حد ۴ یا ۵ درصد افزایش قیمت ایجاد کرده بودند؛ که به این شرکت‌ها تذکر داده شد.
گردان عنوان کرد: به همه تولید کنندگان اعلام می‌کنیم تا زمانی که وزارتخانه بررسی‌های کارشناسی انجام نداده، اجازه افزایش قیمت به هیچ شرکتی داه نمی‌شود و هیچ افزایش قیمت در سطح عرضه وجود نخواهد داشت و هر تولید کننده‌ای که خلاف این گفته را انجام دهد، برخورد جدی با آن تولید کننده می‌شود.
وی ادامه داد: هر افزایش لوازم خانگی غیرقانونی شناخته می‌شود. سازمان حمایت یکی از زیر مجموعه‌های وزارت صمت با جلساتی که با تولید کنندگان می‌گذارد، وظیفه دارند با بررسی آنالیز قیمت نهاده‌های تولید در یک عدد قیمتی با تولید کننده به توافق برسند، در حوزه لوازم خانگی نیز به همین صورت است و قیمت نهاده‌های تولید بر اساس فرمول‌هایی که وجود دارد بررسی می‌شود و در صورت نیاز اجازه افزایش قیمت داده می‌شود. گردان به این پرسش که با وجود قطع واردات لوازم خانگی به کشور شاهد حضور لوازم خانگی قاچاق در بازار هستیم این در حالی است که کیفیت این لوازم خانگی قاچاق با کیفیت داخل برابری می‌کند آیا نظارتی بر این امر صورت می‌گیرد؟ پاسخ داد: در رابطه با کیفیت کالای لوازم خانگی داده‌ها را از مردم جمع آوری کردیم و رغبت مردم به خرید کالای لوازم خانگی داخلی نسبت به چندین سال گذشته افزایش چشم گیری پیدا کرده است موضوع قاچاق از موضوعاتی است که درماه‌های آتی حتما با آن برخورد خواهیم کرد و در حوزه قاچاق، خدمات بعد از فروش را نمی‌توانیم به مردم دهیم و قاچاق یکی از موضوعاتی است که به تولید داخل آسیب می‌زند.وی عنوان کرد: به دنبال این امر هستیم که در سطح عرضه با کمک نهاد‌های امنیتی و نظارتی بتوانیم قاچاق را سرو سامان دهیم. مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت در رابطه با این امر که لوازم خانگی داخلی با پوشش و برند‌های خارجی در بازار خودنامی می‌کند، گفت: در بازار نظارت‌هایی در رابطه با این امر است و بازرسی سازمان صمت در استان‌ها به همین منظور صورت می‌گیرد و اگر موسسات و مردم مشکلی در این راستا داشته باشند باید به وزارت صمت اعلام کنند./تسنیم
کد مطلب: 121234
 
Share/Save/Bookmark