میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۱
 
 
وقتي از بي‌پولي مي‌گويد از ضعف خود حرف مي‌زند
دليل ناتواني كفاشيان چيست؟
دليل ناتواني كفاشيان چيست؟
 

به فاصله يك هفته پس از تاكيد علي كفاشيان بر ناتواني‌اش در جذب منابع مالي براي فوتبال، وزير ورزش هم به طور رسمي اعلام كرد "كساني كه مي‌گويند نمي‌توانيم و چيزي نداريم، ضعفشان را نشان مي‌دهند" و اين يعني زنگ خطري بزرگ براي فوتبال ايران.
به گزارش ايسنا، اگرچه تا پيش از انتخابات فدراسيون فوتبال، رسانه‌ها براي حمايت از علي كفاشيان در رسيدن دوباره به كرسي رياست فدراسيون فوتبال به اميد استقلال تازه هم صدا شده بودند اما يك ماه پس از آن انتخابات جنجال‌برانگيز با تصميم‌هايي كه كفاشيان مي‌گيرد و حرفهايي كه مي‌زند، رفته رفته بر تعداد منتقدان تيم مديريتي فدراسيون اضافه مي‌شود.
علي كفاشيان پس از انتخاب مجددش به عنوان رييس فدراسيون فوتبال بارها از برنامه‌هايش براي اداره بهتر فدراسيون فوتبال در چهار سال دوم حرف زده اما او بار ديگر به ناتواني فدراسيون فوتبال در پيدا كردن اسپانسر براي فدراسيون فوتبال اعتراف كرد و حتي پيشنهاد اسپانسر ۱۸ميلياردي- كه پيش از انتخابات از آن به عنوان يكي از راه‌هايش براي درآمدزايي نام برده بود- را يك پيشنهاد "نه چندان جدي" خواند كه براي "هشت سال" مطرح شده است.
البته او وقتي با مديران پيشين فدراسيون فوتبال و توانايي‌شان در جذب اسپانسرهاي بزرگ مقايسه شد به نقش دولت‌ها در حمايت مالي از فدراسيون فوتبال اشاره كرد و به طور غير مستقيم مدعي شد كه اگر دولت قصد حمايت از فدراسيونهاي پيشين را نداشت مديراني چون محمد دادكان و محسن صفايي فراهاني توانايي جذب درآمد براي فدراسيون را نداشتند! كفاشيان همچنين آنجا كه با اين پرسش مواجه شد كه آيا با توجه به تنشي كه در انتخابات فدراسيون به وجود آمده نگران كمك نكردن وزارت ورزش و جوانان نيست كه از عباسي به خاطر استقلالي كه به فدراسيون فوتبال داده تشكر كرد و البته از انتظارش براي كمك مالي به فدراسيون فوتبال گفت.
چند روز پس از اين اظهارنظر و تاكيد دوباره بر ناتواني فدراسيون براي جذب اسپانسر بدون دخالت دولت، محمد عباسي وزير ورزش و جوانان پاسخ محكمي به علي كفاشيان داد؛ پاسخي كه به نظر مي‌رسد در پاسخ به شعار "استقلال" كفاشيان و تيمش در اداره فدراسيون فوتبال باشد. عباسي گفته است: « وقتي به يك جايي مي گوييم فدراسيون و برخي افراد مي‌گوييم رييس فدراسيون يعني بايد قدرت اداره مالي و حرفه‌اي مجموعه‌شان را داشته باشند. مديران بايد جرات داشته باشند و به ميدان بيايند. كساني كه مي‌گويند نمي‌توانيم و چيزي نداريم ضعفشان را نشان مي‌دهند. به همين دليل است كه ما مي خواهيم ضعف‌هاي گذشته برطرف شود. تامين بودجه براي پياده كردن برنامه‌هاي سرمربي تيم ملي وظيفه فدراسيون است.»
فارغ از اينكه كمتر كسي است كه نسبت به نقش وزارت ورزش در پيشبرد برنامه‌هاي تمامي فدراسيون‌ها از جمله فدراسيون فوتبال ترديد داشته باشد اما موضع جديد وزير ورزش چندان هم دور از منطق نيست. اگر علي كفاشيان و همكارانش در فدراسيون فوتبال با استقلال تمام راي آورده‌اند كه قطعا اين چنين است و اگر داعيه اين را دارند كه فوتبالي‌ها بايد براي فوتبال تصميم بگيرند و خودشان مي‌توانند گليم‌شان را از آب بيرون بكشند بايد فكري به حال درآمدزايي براي فوتبال كنند. اينكه قرار باشد فدراسيون فوتبال و كميته بازاريابي‌اش با همان ساختار دوره قبل و استفاده از افرادي كه در چهار سال گذشته كمترين درآمدي را براي فوتبال ايجاد نكردند، اداره شود قطعا دور باطلي است كه بيش از پيش فوتبال ايران را با مشكل مواجه مي‌كند.
سوالي كه مطرح است اينكه مگر به غير از افرادي كه در كميته بازاريابي مسووليت دارند، افراد تحصيل‌كرده ديگري در ايران نيستند كه بتوانند با تخصص‌شان براي اين فوتبال با چنين پتانسيل بزرگي درآمدزايي كنند؟ نقش هيات رييسه فدراسيون فوتبال براي كمك به درآمدزايي چيست و آيا اين اعضا كه بعضا در ميان آنها نام‌هاي ناشناخته‌اي هم ديده مي‌شود، وظيفه‌اي به جز مصاحبه و خط و نشان كشيدن ندارند؟ به هر حال چنين سوال‌ها و البته پرسشهاي مشابه ديگري هم وجود دارد كه به طور جدي مي‌تواند مديريت كفاشيان را با چالش مواجه كند.
اين روزها اخبار گوناگوني درباره دل نگراني‌هاي كارلوس كي‌روش پيرامون وضعيت تيم ملي به گوش مي‌رسد؛ اينكه فدراسيون فوتبال بدون كمكهاي مالي نمي‌تواند خواسته سرمربي تيم ملي را در برپايي ۹ اردوي تيم ملي اجابت كند، دغدغه بزرگي است كه در كمتر از دو ماه تا آغاز رقابتهاي انتخابي جام جهاني برزيل نزد كي‌روش و همكارانش به وجود آمده اما گويا رييس فدراسيون فوتبال به غير از حق عضويت از باشگاه‌ها و كسب ده درصد درآمد سازمان ليگ برنامه‌اي براي جذب منابع مالي ندارد و اين خبر خوبي براي فوتبال ايران نيست.

کد مطلب: 72813
 
Share/Save/Bookmark