میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
وقتی وضعیت قاره سبز به دلیل همراهی با یکجانبه‌گرایی آمریکا بنفش می‌‌شود
سرعت گرفتن دومینوی سقوط دولت‌ها در اروپا
سرعت گرفتن دومینوی سقوط دولت‌ها در اروپا
 
کشورهای اروپایی در حالی با توهم ابرقدرتی آمریکا وارد کارزار اوکراین شدند که روند تحولات زنجیره‌ای از بحران‌های اقتصادی و سیاسی و امنیتی را برای این کشورها به همراه داشته است که از ابعاد ان دومینوی سقوط دولت‌ها با تشدید بحران اقتصادی است.
در حالی که دولت‌های انگلیس و ایالیا به خاطر بحران اقتصادی سقوط کرده‌اند، نخست‌وزیر مجارستان در اشاره به بحران انرژی در اروپا و بالا رفتن قیمت‌ها، گفت استراتژی تحریم روسیه شکست خورده و دولت‌های اروپایی مانند دومینو در حال فروپاشی هستند.
«ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان شنبه (۲۳ ژوئیه) گفت، اتحادیه اروپا به یک استراتژی جدید در خصوص جنگ در اوکراین نیاز دارد زیرا تحریم‌ها علیه مسکو جواب نداده است.وی در سخنرانی در رومانی گفت: استراتژی جدیدی مورد نیاز است که باید بر گفت‌وگوهای صلح و تهیه پیش‌نویس یک پیشنهاد صلح خوب متمرکز باشد... به جای پیروزی در جنگ.اوربان که در ماه آوریل برای چهارمین دوره متوالی انتخاب شد، بار دیگر تاکید کرد که مجارستان - از اعضای ناتو - از جنگ در کشور همسایه اوکراین دور خواهد ماند. اوربان گفت که تهدید رکود اقتصادی در حال حاضر سراسر اروپا را فرا گرفته که برای اقتصاد مجارستان نیز خطر ایجاد می‌کند. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند رشد تولید ناخالص داخلی در سال آینده به حدود ۲.۵ درصد کاهش خواهد یافت. وی اظهار داشت: باید با اتحادیه اروپا به توافق جدیدی برسیم، مذاکرات مالی در حال انجام است و به توافق خواهیم رسید.لازم به ذمر است بر اساس بیانیه شورای اروپایی این اتحادیه انجام تراکنش برای فروش نفت شرکت‌های دولت روس به کشورهای ثالث را مجاز خواهد کرد.در این بیانیه آمده است: با هدف جلوگیری از هرگونه تبعات منفی برای امنیت غذایی و انرژی در سراسر جهان اتحادیه اروپا تصمیم گرفته تا مستثنی بودن تحریم‌های خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تراکنش‌های شرکت‌های روس در حوزه فروش و حمل و نقل نفت به کشورهای ثالث و محصولات کشاورزی بسط دهد.این بدان معناست که شرکت‌های دولتی روس از این پس می‌توانند برای حمل و نقل نفت به کشورهای ثالث با شرکت‌های اروپایی همکاری کنند.اظهارات اخیر صدراعظم آلمان مبنی بر اینکه روسیه از انرژی به عنوان «سلاح» استفاده می‌کند، واکنش یک دیپلمات ارشد روس را به دنبال داشت.«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به اظهارات اخیر «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان علیه روسیه پاسخ داد. شولتز یکشنبه هفته گذشته مدعی شده بود: «پوتین از انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند، اقدامی که حتی اتحاد جماهیر شوروی نیز در دوران جنگ سرد آن را انجام نداد».
در این میان در ادامه رویکردهای بحران‌ساز نخست‌وزیر انگلیس که آخرین روزهای کاری خود را طی می‌کند، با حدود ۴۰۰ نظامی اوکراینی که در انگلیس برای نبرد با روسیه آموزش می‌بینند، دیدار کرد.رئیس کمیسیون اروپا در گفتگویی، با توجه به جنگ اوکراین مناسبات عادی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را غیر قابل تصور دانست."اورزو لا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگویی با روزنامه اتریشی کوریر اعلام کرد که نگران تلاش‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای باج‌خواهی در بخش انرژی نیست.
نکته قابل توجه آنکه گرمای بی‌سابقه و خشکسالی بخصوص در جنوب اروپا منجر به وقوع آتش سوزی‌های گسترده و ثبت رکوردهای جدیدی در این زمینه شده و چالش‌های زیادی را برای ساکنان و مقامات ایجاد کرده است.روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ در مطلبی نوشت: امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می خواست دستاوردهای زیادی بخصوص در دوران ریاست دوره‌ای خود بر اتحادیه اروپا داشته باشد و فرانسه را در زمینه حفاظت از آب و هوا به کشوری پیشگام تبدیل کند. اما آتش‌سوزی‌های جنگلی شکست‌های وی در زمینه تحولات انرژی را برجسته می‌کند.در اسلوونی، آتش سوزی جنگلی در برخی مناطق چالش خاصی را برای امدادگران ایجاد می کند. مرجان سارک، وزیر دفاع اسلوونی، گفت: از آنجایی که هنوز بسیاری از مهمات منفجر نشده از جنگ جهانی اول وجود دارد، آتش نشانان نمی توانند به اعماق جنگل نفوذ کنند.
روزنامه "دی ولت" آلمان هم در گزارشی با عنوان اروپا در آتش نوشت: آتش سوزی جنگل ها در سراسر اروپا بیداد می کند. به دلیل گرما و خشکسالی، آتش به سرعت گسترش می یابد. محرک ها تقریباً همیشه افراد هستند. چشم انداز برای بسیاری از مناطق تعطیلات و توریستی تیره و تار است.رکورد آتش سوزی ها که توسط انجمن کشاورزان Coldiretti در این کشور ثبت شده است چشمگیر است. بر این اساس از ابتدای جولای هر روز سه آتش سوزی جدید رخ داده است. به طور کلی، در سال جاری در ایتالیا ۱۵۳ درصد بیشتر از میانگین آتش سوزی های بزرگ رخ داده است. در حال حاضر آتش سوزی در شرق ایتالیا در مرز با اسلوونی، در ساردینیا و در جنوب و در مرکز کشور تا توسکانی وجود دارد.
حداقل ۶۰۰۰۰ هکتار جنگل در اسپانیا در هفته گذشته نابود شده است. در پرتغال هم از ابتدای سال بیش از دو برابر هکتار مرتع بیشتر نسبت به سال ۲۰۲۰ سوخته است. در مقایسه با بسیاری از مناطق دیگر، در چند روز گذشته در آتن هوا خنک تر بود و در اواسط هفته دمای هوا حدود ۲۸ درجه بود. با این حال، در شمال آتن، باد آتش سوزی بزرگی ایجاد کرد. هفته گذشته آتش سوزی بزرگی در نزدیکی شهر شیبنیک در دالماسیا رخ داد. ۲۴ ساعت طول کشید تا آتش نشانان شعله های آتش را مهار کنند. به گفته حفاظت مدنی، حدود ۳۰۰۰ هکتار از پوشش گیاهی از جمله درختان انگور و زیتون در این آتش سوزی از بین رفت. در همین حال در ادامه بحران اقتصادی هرج و مرج در مسافرت‌ها در انگلیس همچنان ادامه دارد؛ اعتصاب کارکنان بخش ریلی دیگری که در این هفته برنامه ریزی شده موجب تاخیر و لغو گسترده در حرکت قطار‌ها شده است.در این میان در ادامه جنگ اوکراین سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که موشک‌های کالیبر زیرساخت‌های نظامی بندر اودسا را نابود کرده‌اند.یک نماینده ارشد کنگره آمریکا می‌گوید ایالات متحده و متحدان غربی‌اش می‌توانند به طور بالقوه ۳۰ سامانه راکت‌انداز چندگانه در اختیار اوکراین قرار دهند؛ تجهیزاتی که از آنها برای انهدام انبارهای تسلیحاتی نیز استفاده می‌شود.
اعتصاب کارکنان خطوط ریلی انگلیس این هفته از سرگرفته می‌شودبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری اسکای نیوز، هرج و مرج در مسافرت‌ها در انگلیس همچنان ادامه دارد، اعتصاب کارکنان بخش ریلی دیگری که در این هفته برنامه ریزی شده موجب تاخیر و لغو گسترده در حرکت قطار‌ها شده است. همزمان با تشدید فشارهای آمریکا و متحدانش به کشورهای مختلف برای افزایش فشارها علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین، تلافی‌جویی مسکو هم ادامه دارد. در این میان رسانه غربی از کشته شدن تعدادی از نیروهای داوطلب آمریکایی، سوئدی و کانادایی طی درگیری با روسیه در اوکراین خبر داد.خبر دیگر آنکه به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، دیپلمات‌های آمریکایی حاضر در کشورهای مختلف به مقامات آن‌ها التماس می‌کنند که با وزیر خارجه روسیه در عکس‌ها ظاهر نشوند.
کد مطلب: 123331
 
Share/Save/Bookmark