میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
در غیاب مسئولان صداوسیما مراسم تشییع پیکر «همایون شهنواز» برگزار شد
وداع با یکی از دلیران تنگستان
وداع با یکی از دلیران تنگستان
 

مراسم تشییع پیکر همایون شهنواز کارگردان «دلیران تنگستان» صبح دیروز ۱۹ اسفندماه با حضور جمعی از سینماگران در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محسن امیر یوسفی رئیس کانون کارگردانان بیان کرد: صدای پای شخصیت‌های دلیران تنگستان را می‌شود شنید که برای استقبال از همایون شهنواز آمده‌اند؛ شخصیت‌هایی مثل رئیسعلی دلواری و خالو حسین که این شخصیت‌ها تا ابد در جان ایرانیان می‌مانند. وی افزود: همایون شهنواز رفت و حسرت او در دل ما ماند. امروز در غم کارگردانی هستیم که تنها یک سریال ساخت ولی با همان سریال در یاد ما مانده است.
محمدرضا عرب سخنگوی کانون کارگردانان نیز بیانیه کانون کارگردانان را خواند. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم گفت: بسیار سخت و اندوهگین است که جمع شده‌ایم تا از یکی از بزرگان عرصه تصویر که با تنی سوخته و جسمی آسیب دیده از رنج ما را تنها گذاشت، خداحافظی کنیم.
محمدجواد حق‌شناس گفت: «دلیران تنگستان» یکی از مهمترین سریال‌هایی است که در طول تاریخ تصویر کشور با موضوع مقابله با استبداد ساخته شده و حتی بعد از انقلاب هم پخش شد ولی از تلخی‌های روزگار این بود که کارگردانش به جرم ساختن این سریال و همکاری با رژیم گذشته از تلویزیون اخراج شد در حالی که او هیچ عداوتی با کسی نداشت. از عجایب اینکه در تابستان رایزنی‌هایی با مسئولان داشتم و عنوان کردم که این سریال ۱۷ بار از تلویزیون پخش شده و در آن زمان شهنواز بخشی از حقوق خود را می‌خواست تا بتواند سریال دیگری بسازد ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
سپس اردشیر صالح‌پور از هنرمندان عرصه تئاتر به صحنه آمد و اظهار کرد: شهنواز با رنج‌های زیادی زیست و همواره دل در گرو این مرز و بوم داشت. آثار او هم رنگی از هویت ملی داشت و فرهنگ و ارزش‌های ملی این دیار را بازگو می‌کرد. پیش از انقلاب که همه میل به سرگرمی سازی داشتند او دل در گرو ارزش‌های ملی داشت؛ این است همان سینمای ملی و سریال ملی.
وی افزود: امروزه شاید کمتر کسی تاریخ بخواند اما بهتر است سریال «دلیران تنگستان» را یک بار دیگر ببینیم چون این سریال خود تاریخ است. ملتی که به گذشته خود پشت می‌کند قطعا آینده خود را به توپ خواهد بست. «دلیران تنگستان» صدای انقلاب بود و خواهش می‌کنم رسانه ملی به حرمت شهنواز و مردم ایران این سریال را یک بار دیگر پخش کند تا ما احیا شویم. شهنواز قله‌ای بزرگ و پوشیده از برف است اما جامعه هنوز خدمات او را درنیافته است.
در ادامه پدرام اکبری از مستندسازان کشورمان بیان کرد: شهنواز کارمند رسمی تلویزیون ایران نبود ولی قراردادی بود اما حضور او مستحکم‌تر از کارمندان رسمی بود. او قبل از انقلاب هشت ماه زندانی سیاسی بود و با همراهی خانواده‌اش نجات پیدا کرد. همایون پرورده خانواده‌ای بود که پدرش از آگاهی‌های سیاسی برخوردار بود و بن مایه فکری همایون نیز از آگاهی‌های سیاسی و ملی برخوردار بود.
وی افزود: شهنواز بعد از انقلاب برای اولین بار به بوشهر رفت و استاندار وقت به استقبال او رفت و همایون از فرودگاه تا آرامگاه رئیسعلی دلواری با گریه رفت. او زمانی در هنگام اعتصابات ۵۷ در تلویزیون ملی نزد شریف امامی رفت و نخست‌وزیر وقت گفت اگر اعتصاب کرده‌اید چرا سرکار می‌آیید و در ادامه شهنواز گفته بود نتیجه اعتراضات ما بعدها مشخص می‌شود.
نگار شهنواز فرزند این کارگردان نیز عنوان کرد: پدرم باعث سربلندی من و برادرم است گرچه هنوز باورم نیست که در مجلس او شرکت دارم. لازم می‌دانم از همه دوستان تشکر کنم که در این مجلس و دوران بستری شدن پدرم به بیمارستان آمدند.
وی افزود: مهمترین و اولین خصلت پدرم عشق به ایران بود که باعث شد پس از اتمام تحصیلاتش در انگلستان به ایران بازگردد و رویدادهای تاریخی را در قالب فیلم و سریال روایت و روی اسناد و مدارک تاریخی تحقیق کند و سپس سریال «دلیران تنگستان» و «روزهای به یادماندنی» و «شاه خاموش» را بسازد. من و برادرم به داشتن چنین پدر فرهیخته‌ای افتخار و تلاش می‌کنیم راه او را برای سربلندی وطنمان دنبال کنیم.
شاهناز شهنواز خواهر همایون شهنواز نیز اظهار کرد: «دلیران تنگستان» می‌خواهد به ملت ایران بگوید که شما انقدر سرافراز هستند که هیچ قدرتی نمی‌تواند شمارا استعمار کند، اما صداوسیما هنگام پخش همین سریال نام او را حذف کرد. وقتی بدن سوخته او در بیمارستان بود شهنواز به من گفت صداوسیما هیچ‌کس را برای عیادت از من نفرستاد و می‌بینید که این نتیجه میهن دوستی است. شهنواز می‌گفت بیش از صد نامه به رئیس صداوسیما برای بازپس‌گیری حقوقش نوشته اما هیچکدام از آنها پاسخی درپی نداشته است. بیمارستان شهید مطهری آنچه در توانش بود انجام داد اما پزشکان گفتند ما تجهیزات و لوازم کمک را نداریم و باید بدانید که ما تلاش مان را می‌کنیم و حقیقتا هم تلاش کردند.
در پایان منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما اظهار کرد: گاهی ما در طول عمرمان کارهای زیادی می‌کنیم و به یاد نمی‌مانیم و برخی از ما کار پرتعدادی نمی‌کنیم و به یاد می‌مانیم و راز این امر میهن‌دوستی است. دلیران تنگستان تنها دلیران تنگستان نیستند بلکه همچنان دلیرانی وجود دارند که این سرزمین را با افتخار نگه می‌دارند و ما مدیون آنها هستیم و حتما این جلسه به ما یادآوری می‌کند که برای ماندگاری باید کار بزرگ کرد. پیش از اینکه به آینده فکر کنیم به گذشته فکر می‌کنیم و فرزندان ما پرسش می‌کنند که چه برای آنها گذاشته‌ایم و چه چیزی بالاتر از پاسخ دلیران تنگستان برای فرزندان شهنواز. اما باید دید ما چه می‌کنیم برای دلیران این روزهای ایران. یادبود اصلی همایون برای ما عشق به سرزمین است و از همه می‌خواهم این عشق را با خودمان به همه جا ببریم.
پیکر همایون شهنواز امروز صبح از میدان رئیسعلی دلواری به سوی منزل این قهرمان ملی تشییع می‌شود. مراسم ختم این هنرمند دوشنبه ۲۱ اسفندماه در تالار ایوان شمس از ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار می‌شود.

کد مطلب: 103630
 
Share/Save/Bookmark