میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۷
 
 
مقاومت یمن ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از مأرب و شبوه را آزاد کرد
فتح الفتوح در بهار پیروزی
فتح الفتوح در بهار پیروزی
 
در ادامه شکست‌های ائتلاف سعودی در برابر مقاومت یمن، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از عملیات موفق «ربیع النصر» یا همان بهار پیروزی در دو استان استراتژیک «شبوه» و «مأرب» و آزادسازی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع دیگر از خاک یمن خبر داد.
سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن از انجام عملیات موفق «ربیع النصر» (بهار پیروزی) در دو استان «مأرب» و «شبوه» و تحقق کلیه اهداف مورد نظر خبر داد.به نوشته پایگاه خبری شبکه «المسیره»، وی تاکید کرد که نیروهای مسلح یمن طی عملیات موفق ربیع النصر که در دو استان مذکور انجام شد، شهرستان‌های «عسیلان»، «بیحان» و «عین» را در استان شبوه و شهرستان‌های «العبدیة» و «حریب» و بخش‌هایی از دو شهرستان «الجوبة» و «جبل مراد» در استان مأرب را آزاد کنند.
وی با اشاره به کشته و زخمی و اسیر شدن صدها مزدور ائتلاف سعودی طی این عملیات، افزود: «مساحت کل مناطق آزاد شده طی عملیات ربیع النصر، به ۳۲۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد».سخنگوی نیروهای مسلح یمن تاکید کرد که در این عملیات صدها نیروی مزدور ائتلاف سعودی از جمله شماری از تروریست‌های القاعده و داعش کشته، زخمی و اسیر شدند و میزان زیادی از تجهیزات و تسلیحات نظامی آن‌ها به غنیمت گرفته شد.
وی در ادامه از نقش مهم قبایل مأرب و شبوه و موضع‌گیری مسئولانه ساکنان این دو استان در قبال وطن و ملت یمن در مقابل متجاوزان و اشغالگران تمجید کرد و گفت: «ما از مزدوران و ایادی خارجی در شهر مأرب می‌خواهیم که میدان نبرد و ایستادن در صفوف متجاوزان و اشغالگران را ترک کنند و این مقدمه بررسی وضعیت آن‌ها در مرحله آتی است». سرتیپ سریع افزود: ما تاکید می‌کنیم که نیروهای ما به وظیفه جهادی خود ادامه تا زمان توقف تجاوز و محاصره و دستیابی به آزادی و استقلال ملت یمن ادامه می‌دهند. وی در پایان تصریح کرد که جزئیات عملیات ربیع النصر طی روزهای آتی ارائه خواهد شد. برخی منابع رسانه‌ای از تسلط کامل نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر «العبدیه» در جنوب استان مأرب و تداوم درگیری‌های شدید میان نیروهای انصارالله و نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی خبر دادند.نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بیستم ماه جاری نیز موفق شدند کنترل شهر مهم و راهبردی «الجوبه» در استان مأرب را به دست گیرند. پس از تسلط ارتش یمن بر مرکز این شهر و مناطق اطراف، مزدوران دولت مستعفی و الاصلاح پا به فرار گذاشتند. با آزادسازی الجوبه، مسیر جدیدی به سمت شهر مأرب باز شد تا محاصره مرکز این استان نفت خیز از سمت جنوب تکمیل شود.
نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شرق استان صنعاء از سال گذشته میلادی آغاز شده و بیشتر مناطق و شهرهای آن تحت کنترل نیروهای صنعاء درآمده است. همچنین فرمانده سابق نیرو‌های ائتلاف متجاوز سعودی به یمن اذعان کرد که ائتلاف نماینده طرح‌های آمریکا در یمن است.محسن خصروف، فرمانده سابق نیرو‌های یمن (نیرو‌های ائتلاف متجاوز) گفت: ائتلاف سعودی، مسئول تسلط نیرو‌های صنعا (جنبش انصار الله یمن) بر ناحیه العبدیه در جنوب استان مأرب است.محسن خصروف در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: ائتلاف، دستورالعمل‌های آمریکا، انگلیس، امارات و دیگر کشور‌ها را، برای تقسیم و پاره پاره کردن یمن به اجرا در می‌آورد.
همچنین محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله گفت، درخواست آمریکا برای ایجاد گذرگاه‌های امن در مأرب نشان دهنده ارتباط محکم میان واشنگتن و عناصر داعش و القاعده است.عبدالسلام در توییتر خود نوشت، درخواست آمریکا برای ایجاد گذرگاه‌های امن برای «جنگجویان» سند محکومیت آمریکا و دال بر ارتباط محکم این کشور با عناصر القاعده و داعش است، عناصری که در «العبدیه» مأرب شکست خوردند و این منطقه از جنایت آنها خلاص شد.
در این میان همزمان با استمرار جنایات ائتلاف سعودی، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) اعلام کرد که ‍۱۶.۲ میلیون نفر در یمن از ناامنی غذایی رنج می‌برند.طبق اعلام اوچا، کاهش ارزش پول ملی یمن باعث پایین آمدن توانایی خانواده‌ها برای پرداخت هزینه‌های تأمین غذا و در نتیجه بحرانی شدن ناامنی غذایی و افزایش تعداد گرسنگان در این کشور شده است.
جولای گذشته، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد و برنامه جهانی غذا در گزارش مشترکی از افزایش خطرات گرسنگی در ۱۳ منطقه بحرانی در جهان از جمله یمن هشدار داد.طبق گزارش وبگاه «الخلیج اونلاین»، پیشتر سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه دو سوم مردم یمن به کمک نیاز دارند، از کشورهای کمک‌کننده خواسته بود تا ۳.۸۵ میلیارد دلار برای کمک‌های انسانی به یمن در سال ۲۰۲۱ اختصاص دهند. عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن «عبدربه منصور هادی»‌ رئیس دولت مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.
کد مطلب: 120064
 
Share/Save/Bookmark