میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۵
 
 
بهادری‌جهرمی وعده داد
چند خبر خوب در دهه فجر برای مردم
سخنگوی دولت گفت: با توجه به شرایط کرونایی که بیش از ۷۰۰ نفر کشته در روز در روسیه بود، شرایط برای برگزاری سفر مساعد نبود اما طرفین به‌دلیل برنامه‌ریزی قبلی و جلوگیری از تأخیر در رسیدن به نتایج، این‌گونه تدبیر کردند که سفر با احترام متقابل انجام گیرد.
علی بهادری‌ جهرمی در نشست خبری با اشاره به اهمیت سفر رئیس‌جمهور به روسیه گفت: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین‌المللی با کشورهای جهان با اولویت قراردادن کشورهای همسایه و منطقه‌ای که در حوزه اقتصادی از اولویت بیشتری برخوردارند پس از سفر به تاجیکستان و ترکمنستان، رئیس‌جمهور سفری به روسیه داشتند. با توجه به شرایط کرونایی که بیش از ۷۰۰ نفر کشته در روز در روسیه وجود داشت شرایط برای برگزاری سفر مساعد نبود اما طرفین به‌دلیل برنامه‌ریزی قبلی و تأکید بر اهداف و جلوگیری از تأخیر رسیدن به نتایج، این‌گونه تدبیر کردند که پروتکل‌ها را مبتنی بر حفظ احترام متقابل انجام دهند و سفر انجام شود.
وی افزود: در این چارچوب سفر رئیس‌جمهور به روسیه پربار بود. جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین برگزار شد و علاوه بر آن سخنرانی رئیس‌جمهور در دوما نیز با استقبال زیادی روبه‌رو شد. در خصوص دستاوردها نیز در موضوعات دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مباحث متعدد مطرح شد؛ در این سفر نگاه‌ها نزدیک و توافقات گسترده و قابل قبول بود.
سخنگوی دولت بیان کرد: برخی قراردادها در همان زمان سفر نهایی شد و برخی از قراردادها و توافقات بلافاصله پس از جلسه رؤسای جمهور که جلسه‌ای نتیجه‌محور و عمل‌گرایانه بود به مقامات ابلاغ شد و برنامه‌ریزی‌ها برای تحقق آن آغاز شده است.
وی در ادامه گفت: چندین خبر خوب هم در دهه مبارک فجر برای مردم عزیز داریم که در بخش‌های مختلف به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید اما دو خبر خوب و مهم را امروز در حوزه اقتصادی برای مردم عزیز داریم.
سخنگوی دولت اضافه کرد: خبر خوب اول در حوزه اقتصادی اینکه وعده‌های رئیس‌جمهور برای تسهیل پرداخت وام به مردم عزیز محقق و عملی شد و همه متقاضیان تسهیلات خرد که رتبه اعتباری آنها B ،A و C است، می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان، بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق خود و نیز برای دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به‌همراه یک سفته یا چک، اقدام کنند.
بهادری‌جهرمی با ابراز اینکه خبر خوب دوم اینکه وعده رئیس‌جمهور برای استرداد سود مازاد بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسید، تصریح کرد: اگر نرخ سود تسهیلات بانک‌ها بالاتر از نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار باشد، بانک‌ها مکلف هستند مبلغی را که برای این منظور گرفتند برگردانند.
سخنگوی دولت ادامه داد: خط اعتباری ۵میلیاردی و توافق برای افزایش آن تا ۱۰ میلیارد دلار از دستاوردهای این سفر بود. در خصوص توسعه صادرات صیفی‌جات نیز مقدمات آن فراهم شده است تا مشکلات در این زمینه حل شود و صادرات افزایش یابد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درخصوص خبر آمدن رئیس فیفا به ایران و دیدار با رئیس‌جمهور و زمان این دیدار، گفت: درخواستی از رئیس فیفا برای دیدار با رئیس‌جمهور تاکنون واصل نشده است و چنین برنامه‌ای در دستورکار وجود ندارد.
وی در ادامه سخنان خود درباره درخواست‌های آمریکا برای مذاکره با کشورمان، تصریح کرد: درخواست مذاکره از سوی آمریکا به‌طرق مختلف مطرح شده بود اما هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام نشده است.
کد مطلب: 121450
 
Share/Save/Bookmark