میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۸
 
 
ناتوی خاورمیانه کجاست؟
عبدالله دوم پادشاه اردن در دیدار با مقامات اماراتی، از علاقه کشورش به ایجاد اتحادی نظامی مشابه پیمان نظامی آتلانتیک شمالی سخن گفت و...
عبدالله دوم پادشاه اردن در دیدار با مقامات اماراتی، از علاقه کشورش به ایجاد اتحادی نظامی مشابه پیمان نظامی آتلانتیک شمالی سخن گفت و اظهار کرد که از شکل گیری پیمان نظامی در خاورمیانه حمایت می کند.
وی تاکید کرد: من یکی از اولین افرادی خواهم بود که ناتوی خاورمیانه را تایید می‌کنم. این سخنان از سوی وی در حالی مطرح شده که طی هفته‌های اخیر طرح‌هایی مانند ناتوی خاورمیانه و ناتوی منطقه‌ای مطرح شده و برخی کشورهای عربی نیز رضایت خود را اجرای ای طرح ها عنوان کرده‌اند. هر چند که در ظاهر ادعا می‌شود که این اقدام برای امنیت منطقه می‌باشد اما نکته کلیدی این طرح‌های ادعای نقش رژیم صهیونیستی در آن است. مقامات ارشد این رژیم همچون بنت نخست وزیر سرنگون شده صهیونیست‌ها بارها ادعا کرده است که برای ایجاد اجماع منطقه‌ای در قالبی امنیتی تلاش می‌کند و حتی نشست نقب با حضور برخی از کشورهای عربی همچون بحرین، امارات، مراکش و مصر را نیز در این چارچوب عنوان نمود. در همین حال همکاری نزدیکتر در زمینه نظامی بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی چندین سال است که توسط آمریکا مطرح شده است.
اخیرا قانونگذاران آمریکایی لایحه ای را به سنا و کنگره ارائه کردند که در آن خواستار طرحی برای یکپارچه سازی پدافند هوایی خاورمیانه شدند.مقامات رژیم صهیونیستیی گفته اند که همین الان هم همکاری دفاع هوایی با کشورهای عربی و ایالات متحده وجود دارد. در ادامه همین رویکرد ادعایی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است ماه آینده برای اولین بار به خاورمیانه سفر کند و در عربستان سعودی، کرانه باختری سرزمین های اشغالی و تل آویو دیدارهایی داشته باشد که از محورهای آن را نیز اقدام برای این طرح تشکیل می‌دهد. نکته اساسی در باب تمام این رفتارها آن است که آمریکا و رژیم صهیونیستی محور اصلی این ائتلاف ادعایی هستند در حالی که خود ریشه و کانون بحران می باشند. قطعا هیچ شیشه‌ای با دستمال کثیف پاک نخواهد شد و هیچ منطقه‌ای با حضور آمریکا و رژیم صهیونیستی به امنیت نمی‌رسد و لذا ادعای پادشاه اردن بیشتر به یک طنز تلخ شباهت دارد تا به این رفتار عملی برای کمک به امنیت منطقه.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123052
 
Share/Save/Bookmark