میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۳
 
 
بسیج امکانات برای امداد رسانی به مردم خوی
و باز هم ناگهان زلزله
و باز هم ناگهان زلزله
 
شهرستان خوی بار دیگر با زلزله ۵:۹ ریشتری لرزید تا بار دیگر این هشدار را بدهد که ساختمان‌ها نیاز به مقاوم‌سازی دارد. خوی در ۲۸ دی ماه گذشته نیز لرزیده بود اما آن حادثه با تلفات جانی همراه نبود اما زلزله شنبه شب تاکنون ۳ کشته و بیش از ۹۰۰ مصدوم بر جا گذاشته است.
شنبه شب ساعت ۲۱:۴۴ دقیقه، بار دیگر زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لزراند و خسارات و تلفاتی بر جا گذاشت. زلزله همراه با بارش برف سنگین همراه شده و بسیاری از مردم شهرستان که به خاطر وقوع زلزله خانه‌هایشان ویران یا آسیب دیده است در کوچه و خیابان‌ها اتراق کرده‌اند.
وحیدی وزیر کشور از همان ساعات اولیه به منطقه زلزله زده رفت و از نزدیک مدیریت امداد رسانی را به دست گرفت. وزیر کشور در باره کمک رسانی‌ها گفت: نیروهای امدادی و جهادی برای ارزیابی و تامین نیاز زلزله‌زدگان شهرستان خوی به ۷۰ روستا اعزام شده‌اند. وحیدی افزود: با ایجاد کمپ برای استقرار فوری زلزله زدگان و اهدای چادر از سوی هلال احمر، اقدامات لازم برای اسکان زلزله زدگان در منطقه انجام شده است. وی همچنین از رفع مشکل اتصال آب، برق و گاز در منطقه خبر داد و گفت: همه دست اندرکاران و مدیران دستگاههای متولی بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه در منطقه حضور یافته و استاندار آذربایجان غربی نیز پیگیری های لازم را برای تامین سوخت و مایحتاج مردم انجام داده اند.
ارگان‌ها و نهادها برای کمک رسانی وارد منطقه شده‌اند و مانند همیشه در زمینه کمک رسانی به مردم، ارتش، سپاه و بسیج پیشقراول بوده‌اند. سازمان هلال احمر نیز همچون حوادث طبیعی گذشته کار امداد رسانی را از همان ابتدا آغاز کرده و تاکنون دو فروند هواپیما اقلام امدادی را وارد منطقه زلزله زده کرده است. پس از وقوع زلزله در شهرستان خوی مردم به سوی پمپ بنزین‌ها رفتند تا باک خودروهای خود را از سوخت پر کنند اما بر اساس گفته‌های مسئولان محلی نگرانی از بابت بزنین وجود ندارد. حتی برق، آب و گاز شهری نیز وصل شده است.
رضا پناهی مقدم رئیس پلیس راه انتظامی استان آذربایجان غربی با اشاره به برقراری امنیت ترافیکی در شهرستان خوی با حضور پلیس، گفت: با توجه به وقوع پس لرزه های متعدد در شهرستان خوی، ترافیک نیمه روان در محورها وجود دارد و مشکل خاصی در جاده‌ها نداریم.
هم اکنون نیز اردوگاه های اضطراری با استقرار چادرهای امدادی برای اسکان مردم برپا شده و زلزله زدگان در این چادرها اسکان یافته‌اند.
سرتیپ علی حاجیلو ارشد نظامی ارتش در شمالغرب کشور از تشکیل قرارگاه امداد و نجات امام زمان (عج) برای کمک و یاری مردم آسیب‌دیده از زلزله شهرستان خوی خبر داد. وی افزود: فعالیت‌های این قرارگاه شامل اسکان موقت مردم، تامین غذای گرم و آب آشامیدنی، طبخ نان، آواربرداری و همچنین احداث بیمارستان صحرایی خواهد بود.
احمد وحیدی نیز در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران استان آذربایجان غربی با محوریت شهرستان خوی، اظهارکرد: تیم‌های ارزیاب باید سریعا نیازهای زلزله زدگان را در مناطق مختلف بررسی و اعلام کنند. وی همچنین بر تجهیز اردوگاه‌های موقت اسکان حادثه دیدگان زلزله تاکید کرد: امکانات رفاهی لازم باید در این اماکن سریعا فراهم شود.
کمک رسانی به مردم منطقه زلزله زده همچنان ادامه دارد و به گفته مسئولان تا زمان استقرار مردم در مکان‌های امن و رفع نیازهای اولیه و اساسی آنها این کمک‌ها ادامه خواهد داشت. مردم نیز می‌توانند کمک‌های خود را به هلا احمر شهر و شهرستان خود برای مردم خوی ارسال کنند.
کد مطلب: 125096
 
Share/Save/Bookmark