میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است
اعتراف گروسی به گزارش‌های مغرضانه
اعتراف گروسی به گزارش‌های مغرضانه
 
در سخنانی که می‌توان آن را اعتراف گروسی به مغرضانه بودن گزارش‌هایش در نشست‌های آژانس دانست، رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است، گفت: گروسی چندین بار گفت که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند.
«محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی دیروز برای دومین بار بعد از حدود ۲ ماه و نیم باز هم میزبان «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محل این سازمان بود. وی پس از دیدار و گفت‌وگو با گروسی که حدود ۲ ساعت به طول انجامید، در جمع خبرنگاران به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.
«محمد اسلامی» رئیس‌ سازمان انرژی اتمی، در ابتدای این نشست خبری گفت: امروز گفت‌وگوهایی درباره مسائل موجود و آنچه برای توسعه همکاری‌ها است را در دستور کار قرار دادیم.وی افزود: نکته حائز اهمیتی که برای ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه آمیزی که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند را مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت.رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: آقای گروسی امروز چندین بار گفت که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ایش در حال انجام است. معاون رئیس جمهور با بیان این‌که درباره مواردی که توسط دشمنان در خصوص برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده و در اختیار آژانس قرار گرفته است، سوالاتی را مطرح کرده بودند که به آنها پاسخ داده شده است، تاکید کرد: بخش‌هایی از آنها باقی مانده که مربوط به مسائل گذشته است، که در برجام به آنها پرداخته و بسته شده است. امروز تفاهم کردیم این موارد را خاتمه بدهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکرات آن هنوز ادامه دارد، آنها تداوم پیدا نکنند.
اسلامی تصریح کرد: ایران در برنامه هسته‌ای خودش مصمم است و تاثیرات برنامه هسته‌ای ایران که در زندگی مردم می‌توانیم همه ابعاد فناوری هسته ای را در بخش‌های گوناگون مورد بهره برداری قرار دهیم، در دستورکار ماست که آژانس به ایران در این راستا کمک خواهد کرد.مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌وگویش با رئیس سازمان انرژی اتمی را فشرده خواند و گفت: دنبال این هستیم مذاکرات را با ایران ادامه دهیم تا زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم و به نتیجه گیری مثبتی برسیم.
وی در این نشست خبری ضمن تشکر از اسلامی برای مهمان نوازی از وی در محل سازمان انرژی اتمی گفت: چند ماه پیش در سفرم به ایران با آقای اسلامی توافق کردیم که چند ماه دیگر برای ادامه کار مشترکمان درباره شفاف سازی و همچنین تداوم و تعمیق گفت‌وگوها با دولت جدید ایران دوباره بازگردم و اکنون افتخار دارم که تا چند ساعت دیگر هم با (حسین امیرعبداللهیان) وزیر امور خارجه ایران دیدار کنم.گروسی در نشست خبری مشترک با اسلامی همچنین عنوان کرد: صحبت‌ها و گفت‌وگوهای امروز فشرده بود و دنبال این هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم با این نگاه که بتوانیم زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: موضوعاتی است که با آقای اسلامی بررسی می‌کنیم، ولی هدف‌مان این بوده که چشم انداز برنامه هسته‌ای را به نحوی تعریف کنیم که با توجه به تغییرات اقلیمی بتوانیم به تولید انرژی‌های پاک کمک کنیم و آن را در اختیار همه بگذاریم. این موضوعی بود که چندی پیش در نشست گلاسکو به صورت مفصل درباره آن صحبت شد.وی در پایان گفت: تلاشمان این است که نتیجه نشست امروز مثبت باشد.
لازم به ذکر است این نشست در حالی برگزار شده است که نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با همتای چینی خود، مواضع دو کشور درباره مسئله ازسرگیری مذاکرات آتی وین درباره برجام را هماهنگ کردند. «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با «وانگ کان» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین درباره نشست آتی «وین» برای احیای برجام دیدار و گفت‌وگو کردند.
اولیانوف در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، درباره دیدار خود با کان نوشت: «امروز با همکار و دوست خوبم سفیر وانگ کان در محل بسیار زیبای جدید نمایندگی دائم چین (در وین) ملاقات کردم. ما مواضع خود را درباره (پیمان امنیتی سه جانبه استرالیا، آمریکا و انگلیس) آکوس و ازسرگیری آتی مذاکرات وین درباره برجام هماهنگ کردیم».قرار است هشتم آذر ماه در وین مذاکرات ایران و گروه ۴+۱ برگزار شود.
کد مطلب: 120596
 
Share/Save/Bookmark