میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۸
 
 
وعده‌های توخالی
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به مناسبت سالروز حمله‌ انصارالله یمن به امارات گفت: ما مجددا بر پایبندی خود به...
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به مناسبت سالروز حمله‌ انصارالله یمن به امارات گفت: ما مجددا بر پایبندی خود به امنیت ملت امارات تأکید می‌کنیم. من با همکاری مستحکم با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات به حمایت از این کشور که از خودش در برابر تهدیدات چه از سوی یمن و چه در هر مکان دیگری دفاع می‌کند، ادامه می‌دهم.
در سالروز حوادث فاجعه باری که یک سال قبل اتفاق افتاد ما برای عدم تکرار آن جدی هستیم. این سخنان از سوی بایدن مبنی بر حمایت از امارات در حالی مطرح می‌شود که نگاهی به جنگ یمن بیانگر آن است که اولا به رغم حمایت‌های اطلاعاتی و نظامی گسترده آمریکا و اروپایی‌ها از ائتلاف متجاوز سعودی از جمله امارات، یمنی‌ها توانسته‌اند در حوزه نظامی برتری خود را اثبات و حفظ نمایند.
پاسخ‌های موشکی و پهپادی یمنی‌ها بگونه‌ای که پایگاه‌های نظامی، بنادر امارات و آرامکو سعودی را هدف قرار داده‌اند بیانگر تثبیت موازنه وحشت به نفع یمنی‌هاست. بر این اساس می‌توان گفت که حمایت غربی‌ها از ائتلاف متجاوزان در طول این سالها جز منابع مالی برای غرب نتیجه‌ای نداشته است و یمنی‌ها اقتدار خویش را به جهان اثبات کرده‌اند بگونه‌ای که امروز امارات و عربستان جز پذیرش خواسته‌های یمنی‌های گزینه‌ای در پیش رو ندارند. ثانیا، بایدن در حالی ادعای حمایت همه جانبه از امارات را سر می‌دهد که سال گذشته در زمان پاسخ موشکی یمنی‌ها، فرمانده وقت سنتکام یا همان فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه رسما اذعان کرد که هنگام حمله یمنی‌ها، نیروهای آمریکایی به پناه‌گاه‌ها رفته بودند.
در همین حال سعودی نیز بارها اذعان کرده که پاتریوت‌های آمریکایی نتوانسته مانع نفوذ پهپادی و موشکی یمنی‌ها به ارامکو گردد. با توجه به این حقایق می‌توان گفت که ادعای بایدن بیشتر به یک ژست سیاسی شباهت دارد که برای فریب افکار عمومی و البته سرکیسه کردن کشورهای عربی صورت می‌گیرد.
تحولات ۸ ساله یمن نشان داده است که شکست دستاورد نهایی متجاوزان است و غرب نیز توان فراری دادن سعودی و امارات از این باتلاق را ندارد مگر با تن دادن به خواسته‌های یمنی‌ها.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 124998
 
Share/Save/Bookmark