میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۹
 
 
پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل از محل دارایی‌های مسدوده شده در کره جنوبی
عقب‌نشینی غرب در برابر مقاومت فعال
عقب‌نشینی غرب در برابر مقاومت فعال
 
مقاومت فعال و دیپلماسی چند لایه و عملگرایانه به جای دل بستن به مذاکرات وین، دستاوردی دیگر را رقم زد و مجید تخت روانچی سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل از بازگشت حق رای ایران در این نهاد بین المللی خبر داد.
توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و نیز ایستادگی ایران بر اصول مذاکراتی‌اش یعنی لغو تمام تحریم‌ها و راستی آزمایی این لغو و نیز تضمین عدم تکرار بدعهدی‌های برجام زمینه ساز عقب نشینی‌های اجباری غرب در برابر مقابل سیاست مقاومت فعال شده است چنانکه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تایید کرد بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده و به محض وصول در نیویورک، حق رای کشورمان باید طبیعتا در آغاز هفته میلادی ( امروز) بازگردد.کره جنوبی بیش از ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است.
تخت روانچی پیش از این، در ۲۴ دی ماه اعلام کرده بود رایزنی ها را با سازمان ملل برای رفع تعلیق حق رای ایران و واریز حق عضویت در این نهاد بین المللی شروع کرده ایم و امیدواریم این کار در اسرع وقت به نتیجه برسد.سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان ملل همیشه متعهد بوده است حق عضویت خود را به موقع پرداخت کند و ما در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده ایم. نماینده ایران در سازمان ملل گفت: اما متاسفانه برای دومین سال پیاپی با مشکل پرداخت حق عضویت خود مواجه شدیم که دلیل آن به اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران برمی گردد.وی تصریح کرد: تحریم های ظالمانه آمریکا نه تنها در زمینه های مختلف از جمله دارو، تهیه اقلام انسانی، تجهیزات پزشکی و غیره تاثیر داشته بلکه در کار سازمان ملل نیز وقفه ایجاد کرده است.
خبرگزاری یونهاپ به تازگی به نقل از مقامات دولت کره جنوبی اعلام کرد: کره جنوبی و ایران در حال مذاکره درباره احتمال استفاده از دارایی‌های مسدود شده تهران برای پرداخت حق عضویت این کشور در سازمان ملل هستند. خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منابع دولتی این کشور گزارش داد: کره جنوبی با ایران درباره پیشنهاد استفاده از دارایی های مسدود شده ایران به دلیل تحریم های آمریکا، به منظور کمک به پرداخت حق عضویت این کشور به سازمان ملل و به دست آوردن دوباره حق رای خود مذاکره می کند. ایران بیش از ۷ میلیارد دلار دارایی در دو بانک کره جنوبی شامل بانک صنعت کره (IBK) و بانک ووری (worri Bank) دارد که به دلیل تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مسدود شده اند.ایران خواستار آزادی دارایی های بلوکه شده خود است که یکی از موضوعات حساس در روابط دو جانبه ایران و کره جنوبی محسوب می شود.بر اساس گزارش یونهاپ ، مقامات آگاه از مذاکرات ایران و کره درباره این موضوع که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، دو طرف به دنبال استفاده از این دارایی ها برای حل مشکل معوقات ایران به سازمان ملل هستند.یکی از مقامات مربوطه به خبرگزاری یونهاپ گفت: دولت ما در حال رایزنی با دولت ایران در این زمینه و مذاکره با آمریکا و سازمان ملل است.آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل به تازگی در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اطلاع داده بود ایران حق رای خود را به دلیل افزایش حق عضویت معوقه در سازمان ملل از دست داده است.
بر اساس ماده ۱۹ منشور ملل متحد، حق رای یک کشور عضو سازمان ملل متحد، زمانی تعلیق می شود که بدهی های معوقه آن برابر یا بیشتر از میزانی باشد که باید طی دو سال پرداخت کند.جمهوری اسلامی ایران، پیش از خروج یکجانه آمریکا از توافق هسته ای ۲۰۱۵، سومین شریک تجاری کره جنوبی بود.
نکته اساسی آن است که این اقدام کره نه برگرفته از امتیازدادن غرب در مذاکرات بلکه ناشی از دیپلماسی فعال ایران در بی‌اثر کردن تحریم‌ها بوده است چنانکه پیش از این نیز ایران اعلام کرد که به میزانی که می‌خواهد نفت می فروشد و پول آن را نیز دریافت می‌کند. عقب نشینی غرب از مانع تراشی در پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل نشان داد که مقاومت فعال راهکار تحقق اهداف است که بخشی از آن با بهبود اقتصاد کشور، بخشی با توسعه روابط با کشورهای منطقه و بخشی نیز با ایستادگی بر سر اصول مذاکراتی ایران در مذاکرات وین محقق می‌وشد. لازم به ذکر است دیروز خبرگزاری فرانسه خبر داد که دیپلمات‌های ایرانی برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۶، در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان حضور خواهند یافت. در این میان روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشارحداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.
کد مطلب: 121423
 
Share/Save/Bookmark